Je cloud řešením pro nejistou budoucnost? - Euro.cz

Přihlášení

Je cloud řešením pro nejistou budoucnost?

O2,
Je cloud řešením pro nejistou budoucnost?
Zdroj: O2
Komerční sdělení

Proč řešit přechod na cloud právě teď? Cloud odbourává dlouhodobé investice do IT. Navíc díky němu můžete rychle reagovat na výkyvy v poptávce, což je zvláště v poslední době silný argument pro svěření firemních serverů do rukou profesionálů.

I za běžných podmínek platí, že ne každý může (nebo chce) investovat do nákupu IT infrastruktury na dalších 4 až 6 let, když neví, jak na tom obor nebo firma budou za 3 měsíce nebo rok. Dnes, kdy se situace mění každý den, to platí dvojnásob. Cloud ale v tomto dává volnost: Službu si pronajímáte, takže z fixních investic se stávají flexibilní provozní náklady, které můžete upravovat podle situace.

Stejně tak můžete spravovat dostupný výpočetní výkon, což umožňuje rychlou reakci na změny. Ať už jde o sezónní nápor na e-shopu, nebo nový podnikatelský nápad. Zatímco navýšení kapacit vlastních serverů trvá týdny i měsíce, v cloudu je to možné v řádu hodin nebo dnů. A na rozdíl od vlastní kapacity, která je obvykle dimenzovaná na nejvyšší nutný výkon, výkon v cloudu můžete po opadnutí náporu nebo realizaci zakázky opět snížit. Platíte tak jen za to, co využíváte.

I samotný provoz virtuálních serverů je často levnější než on-premises řešení. Do ceny vlastních serverů je třeba kromě hardware a software započítat i náklady na elektřinu (tvořící až 50 %), datovou linku a IT specialisty. Bez ohledu na to, jestli jejich kapacitu využíváte naplno. Pouhým přechodem do cloudu tak můžete ušetřit téměř 40 % provozních nákladů. 

Stabilita pro kritické systémy

Kromě přímých dopadů na náklady má cloud i další pozitivní přínosy. Přemýšleli jste nad tím, na kolik by firmu přišel výpadek systémů, na kterých stojí váš byznys? Jaká je hodnota denního výpadku e-shopu v době, kdy je online prodej jedinou možností? Riziko ztrát je výrazně nižší, pokud kritické aplikace provozujete u důvěryhodného poskytovatele v cloudu.

Zdroj: O2

O2 Cloud je provozován ve vzájemně zálohovaných datových centrech, zabezpečených fyzicky i proti kyberzločinu. A to technologiemi, které si firmy běžně nemohou dovolit. Součástí jsou i vlastní datové linky na české páteřní datové síti. Ty zajišťují rychlou odezvu systémů z celé ČR. Všechna O2 datová centra jsou navíc umístěna na našem území, takže firemní data nikdy neopustí republiku a v případě vytvoření zabezpečené VPN na O2 linkách neprostupují do veřejného internetu.

Cloud má ještě jeden efekt, který firmy oceňují. V dnešní době je nutné, aby všichni zaměstnanci maximálně přispěli k úspěchu firmy. To platí i pro IT specialisty. Pokud se IT specialisté nemusí věnovat správě infrastruktury, budou mít více času na podporu a rozvoj firemního byznysu, což bude v dalších týdnech a měsících pro firmy klíčové. Přečtěte si o změně pracovní náplně IT po přechodu na cloud.

Skvělá technologie pro období krize

Cloud byl pro mnohé firmy zajímavým tématem už před pandemickou krizí, ale dá se předpokládat, že aktuální situace a zkušenosti, které firmy nasbíraly, přechod některých z nich na tuto službu ještě urychlí. Ostatně se říká, že současná situace udělala pro digitalizaci firem během pouhých několika týdnů to, co stovky najatých manažerů nezvládly za posledních několik let. Aktuální situace ale samozřejmě není jediný spouštěč úvah o cloudu. Čeká vaši firmu stěhování, fúze nebo obnova hardwaru? Možná je ideální čas přejít na cloud. Rádi vám s tím pomůžeme. Podívejte se na O2 Cloud pro firmy a seznamte se i s dalšími důvody, proč je cloud dobrá volba.