Je čas na redukci tuků

29. října 2009, 15:39 - Pavel Hanslíček
29. října 2009, 15:39

Luďkem Pfeiferem

Probíhající krize světové ekonomiky nutí firmy k pečlivému zamyšlení nad vlastním modelem podnikání. I proto si mnohé společnosti najímají poradenské firmy, aby jim pomohly najít cestu z odbytových potíží. „Obecně se odklání poptávka od projektů s cílem zdokonalovat podpůrné a řídící procesy, a naopak roste zájem o rozvoj hlavního předmětu podnikání,“ říká Luděk Pfeifer, ředitel poradenské skupiny Triton Group. Ta na českém trhu působí již od roku 1990 a nyní má kromě tuzemska kanceláře i v Rakousku, Bulharsku a na Slovensku.

EURO: Jak se vyvíjí zájem o manažerské poradenství v době krize? PFEIFER: Došlo k poklesu poptávky po rozsáhlých rozvojových a vzdělávacích projektech, jejichž účelem bylo spíše jen jakési potěšení nebo polaskání účastníků než dopad na byznys. Naopak vrostl zájem o snižování nákladů a v posledním půlroce firmy stále více poptávají poradenství v oblasti růstu výnosů, což znamená projekty v oblasti restrukturalizace obchodních sítí, cenotvorby a změn způsobů hodnocení obchodníků. Velkým tahákem se staly franšízové koncepty, a to včetně odvětví, kde tento způsob podnikání není typický, jako jsou například finanční služby.

EURO: Mluvil jste o snižování nákladů. V jakých oblastech k němu nejčastěji dochází? PFEIFER: Zejména na začátku krize firmy nešetřily tam, kde to bylo opravdu potřeba. Nejvíce zbytečných „podkožních tukových zásob“ totiž české podniky v minulosti nabraly v podpůrných procesech, které představují útvary lidských zdrojů, marketingu, PR, finančních oddělení nebo třeba IT. Ale jak mají šéfové zmíněných oddělení blízko k rozhodování, tak zpočátku firmy spíše omezovaly výrobu či vyprodávaly majetek včetně produkčních kapacit. Naopak ty podpůrné útvary, jež jsou často skutečně jakýmsi nadbytečným špekem, vykazovaly dlouho vysokou rezistenci. A v mnoha firmách se dodnes tento špek drží při životě, přestože by jej bylo možné místy zredukovat až o třetinu.

EURO: Kromě manažerského poradenství nabízíte i trénink zaměstnanců. Jak se zde vyvíjí poptávka? PFEIFER: Klesl zájem o rozvoj měkkých dovedností zábavnou formou, jako je team building. Naopak firmy více poptávají trénink vztahující se přímo k předmětu jejich podnikání a chtějí vidět měřitelné výsledky. Například jde o oslovování nové klientely, schopnost udržet klíčové pracovníky či vedení propouštěcích rozhovorů. Přitom vidíme jasný důraz na individuální práci s lidmi – od hromadných tréninkových metod se tak posunuje k individuálnímu vedení. Podobnou tendenci vnímáme i u poradenských projektů, kde je zájem o praktická řešení. Tak jako se trénink blíží coachingu, tak se poradenství blíží outsourcingu. Klienti poradcům nyní často předávají část odpovědnosti a využívají je jako dodatečné manažerské kapacity.

EURO: Zajišťujete i takzvaný interim management. O jaké dočasné manažery – což je principem této služby – mají nyní firmy zájem? PFEIFER: V Tritonu se poptávka po interim managementu meziročně skoro zčtyřnásobila. To odráží situaci českého top managementu: většina českých manažerů jsou mladí lidé mezi 30 a 40 lety, kteří vyrostli v době prosperity a nemají moc zkušeností s řízením v době obtíží. Proto české firmy nyní potřebují dočasné krizové manažery schopné zvládnout složité ekonomické prostředí. Přitom je velmi těžké najít dobrého krizového manažera. Musí totiž umět propojit více věcí – hledání zásadně nových řešení, jejich rychlou a nekompromisní implementaci, a zároveň schopnost dobře komunikovat.

EURO: Máte vlastní stránky na serveru Facebook; získáváte tak skutečně nové klienty? PFEIFER: Na Facebook se snažíme umísťovat zajímavé informace o vývojových trendech, nových produktech i naše postřehy, což jsou informace, které manažeři potřebují pro svou práci. Proto k nám chodí. Navíc jsem přesvědčen, že nám sítě typu Facebook a Twitter vytvářejí do budoucna vztahy s budoucími manažerskými elitami.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít