Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Jde to i přes internet, ale zatím pomalu

24. března 2008, 00:00 - Jan Němec
24. března 2008, 00:00

Novou verzi internetové aplikace pro nahlížení do katastru nemovitostí zpřístupnil minulý týden Český úřad zeměměřický a katastrální.  Aplikace však zatím funguje poněkud ztuha.

Katastrální mapy

Potřebujete zjistit informace o určité nemovitosti a nechce se vám vyzvedávat na úřadě nebo Czech Pointu výpis z katastru nemovitostí? Pak máte možnost tato data získat prostřednictvím on-line aplikace Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK). Ta funguje od roku 2004 a zájem o její služby každoročně roste. Zatímco v prvním roce do databází nahlédly necelé tři miliony lidí, loni to už bylo milionů osm. S novinkami, které aplikace nahlížení do katastru nemovitostí přinesla v minulých dnech, lze očekávat další masivní růst zájmu.

Přístup do katastru i přes mobil

Službu nahlížení do katastru nemovitostí nabízí ČÚZK už několik let. V polovině března však přišel s novou verzí, obohacenou o řadu novinek. Díky nim je nyní možné dostat se přes webové stránky úřadu jednodušeji k většímu počtu informací. Nejvýznamnějším vylepšením aplikace je především zobrazování katastrálních map. Ty jsou současně propojeny s popisnými informacemi o objektech. Uživatel se tak může „proklikat“ k informacím o nemovitostech přímo přes mapu bez znalosti přesné adresy nemovitosti nebo čísla katastrálního území.

Službu však zatím limituje skutečnost, že úřad nemá kompletně k dispozici katastrální mapy České republiky v digitální podobě. V lokalitách, kde dosud není katastrální mapa digitalizována, jsou proto podle Jaroslava Galla z ČÚZK k dispozici rastry katastrálních map doplňované ve dvoutýdenních intervalech o orientační zobrazení změn z geometrických plánů. Podle Galla se na digitalizaci map pracuje. V kompletní podobě budou k dispozici až v roce 2015.

Nová aplikace je dostupná na internetové adrese http://nahlizenidokn.cuzk.cz. Vedle toho existuje i její textová verze na adrese http://nahlizenidokn.cuzk.cz/pda. Tu je možné zobrazit i na přenosných počítačích nebo v některých mobilních telefonech. Vyhledávat pak lze logicky pouze textově, nikoliv v samotných mapách.

Pro bezproblémové používání webové aplikace ze stolního počítače je potřeba mít především správně nastavený internetový prohlížeč. Aplikace podporuje prohlížeče Internet Explorer 6 a jeho novější verze, Mozilla Firefox od verze 2.0 a také prohlížeč Opera 9. Vyžaduje u nich však zapnutou podporu cookies a JavaScriptu. Vzhledem k tomu, že se mapy otevírají v novém okně, je třeba také vypnout blokování pop-up, tedy otevírání nových oken. Zmiňované prohlížeče jsou většinou takto nakonfigurovány v běžném nastavení.

Na mapě i podle čísla popisného

Novinka z pochopitelných důvodů zaznamenala mezi lidmi velký úspěch. A to dokonce takový, že server úřadu v prvních dnech nápor zájemců nezvládal. Při testování se to projevilo často velmi pomalou odezvou na konkrétní dotaz. V některých chvílích dokonce server úplně odmítl komunikovat. Úřad se posléze za problémy na webu omluvil.

Aplikace je rozdělena do několika částí. Vedle zmiňovaných map provázaných s popisnými informacemi k nemovitostem je zde možné získat informace také o katastrálních řízeních, jako jsou vklad, záznam a geometrický plán. Další možností je vyhledávání dat z katastru nemovitostí v textové podobě, a to o parcelách, budovách i jednotkách (částech domů). Zjistit tak lze jméno vlastníka či spoluvlastníků nemovitosti včetně výše podílů, číslo listu vlastnictví i omezení vlastnického práva, jako jsou zástava, exekuce a podobně. Textové vyhledávání vyžaduje znalost například čísla popisného u domu nebo číslo a kód katastrálního území pro vyhledávání parcely.

Možnosti aplikace jsou obrovské a kterýkoliv uživatel internetu si může jednoduše prověřit informace o jakékoliv nemovitosti. To pochopitelně vyvolává otázku, zda veřejný přístup k obrovské databázi dat není zneužitelný, a zda dostatečně chrání osobní data lidí. Návrh novely katastrálního zákona, který na konci února schválila vláda, proto počítá s tím, že poskytování údajů z katastru nemovitostí by v budoucnu mělo být pod větší kontrolou Úřadu pro ochranu osobních údajů. Veřejný přístup do této databáze bude ale zachován a lidé mají mít nově i možnost na kterémkoli katastrálním úřadě získat údaje z digitalizované části celorepublikového katastru nemovitostí.

On-line přístup do katastru má proto i nyní některá omezení. Není možné v něm například vyhledávat nemovitosti podle rodného čísla nebo jména a příjmení konkrétní osoby. Podobně jsou chráněny firmy – nemovitosti nelze vyhledávat ani podle názvu firmy a jejího identifikačního čísla. Pro tyto případy nabízí ČÚZK jinou aplikaci: dálkový přístup do katastru nemovitostí. Ta je lépe chráněna tím, že je nutné se registrovat a nelze tedy vyhledávat informace anonymně. Vedle toho lze v aplikaci například také podat elektronický návrh na zápis vlastnického práva k nemovitostem.

Důležitá místa pokrývají

NAHLÍŽENÍ DO KATASTRU

  • *rok přístupy
  • * 2004 2,9 mil.

2005 4,6 mil.

2006 6,1 mil.

2007 8 mil.

Pramen: ČÚZK

Vzhledem k tomu, že služba vyhledávání informací o nemovitostech v katastru v textové podobě není tak žhavou novinkou, rozhodli jsme se při testu soustředit na vyhledávání podle mapy.

Nejjednodušší cestou je výběr položky Mapy/Přehledová mapa ČR. Ta zobrazí v novém okně mapu České republiky. Kliknutím na libovolné místo je pak možné přibližovat lokalitu na mapě až k detailnímu zobrazení konkrétní budovy. Lze si vybrat i zobrazení ortomapy, tvořené leteckými snímky. Při detailním přiblížení nemovitosti je k dispozici tlačítko „informace“. To umožňuje vybrat nemovitost a kliknutím na ni zobrazit v původním okně prohlížeče podrobné informace o objektu.

Momentálně je zřejmě nejznámější českou budovou, na niž byla nařízena exekuce, Pražský hrad. Zkusili jsme proto na stránkách ČÚZK vyhledat právě informace o něm, a to s pomocí využití mapy. Po několika kliknutích a přiblížení hlavního města nebyl problém zobrazit na mapě Hradčany. Po výběru jedné konkrétní budovy z hradního komplexu jsme pak získali v druhém, textovém okně prohlížeče tyto informace: vlastníkem budovy je Česká republika, právo hospodařit s ní má Správa Pražského hradu, objekt je na památkově chráněném území, byla na něj nařízena exekuce a také podána žaloba na určení vlastnického práva. Stejně podrobné informace pak nebylo problém získat ani u dalších budov v Praze, včetně například sídla redakce Profitu. K dispozici byly i kompletní fotografické mapy.

Druhý pokus spočíval v nalezení informací o nemovitosti v Brně. I zde byly k dispozici kompletní mapy a vytáhnout z nich například data o Janáčkově akademii múzických umění nebo o Ústavním soudu České republiky představovalo úkol na několik kliknutí a vteřin. Otestovali jsme i menší město Hranice, dřívější bydliště autora tohoto článku. Ani v tomto případě nebyl problém přes mapu dojít až k činžovnímu domu, nechat si vypsat všechny obyvatele, respektive vlastníky jednotlivých bytů, nebo zjistit, že na prodejnu potravin přes ulici byla nařízena exekuce.

Výsledek? Je co zlepšovat

Přestože aplikace funguje v novém „kabátku“ teprve zhruba týden, již nyní je možné říct, že výrazně zjednodušuje přístup k informacím z katastru nemovitostí. Díky vyhledávání podle map není potřeba znát bližší údaje o nemovitosti, stačí ji na mapě ukázat. Prakticky každý počítačově gramotný člověk si tak může zjistit údaje o vlastnících nejrůznějších nemovitostí. To pochopitelně znovu otevírá otázku, do jaké míry takto volný přístup narušuje ochranu osobních údajů.

Co se technické stránky aplikace nahlížení do katastru týče, ještě je stále co zlepšovat. Uživatelské prostředí je sice relativně příjemné a jednoduché, lze si ale představit i atraktivnější design aplikace. Zpočátku je také nutné se speciálně ve vyhledávání v mapách chvíli zorientovávat. Naopak absence kompletních katastrálních map v digitální podobě se nezdá být výraznějším problémem. Tím se prozatím jeví spíše šnečí tempo, s jakým se mapy zobrazují. Při testování nebylo výjimkou ani několikaminutové čekání či dokonce pád celé aplikace. I to ale slibují provozovatelé v brzké době pomocí posílení technického zázemí zlepšit. Podobně i aktualizace dat, nyní prováděná pouze ve čtrnáctidenních intervalech, bude v budoucnu probíhat častěji. Nespokojenost s vyhledáváním v katastrálních mapách se tak projeví zejména u lidí, kteří jsou hákliví na své soukromí a zveřejňování osobních či obchodních informací na internetu.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Příspěvek na péči může měsíčně dělat i přes 15 000 Kč. Kdo má na něj nárok?
Lucemburčané si odchodem do penze pohorší nejméně
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Auta
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové…
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Smutníte po G 500 4×4 „na druhou“? Brabus 700 je ještě extrémnější, exkluzivnější a ne o moc dražší
Právě vychází časopis Motocykl 12/2018
Elektrobusy EKOVA Electron s ultrarychlým nabíjením
Technologie
Nejlevnější smartphony pod stromeček. Co koupit do 5000 Kč?
Mobilní banka Revolut získala bankovní licenci pro Evropu
Mobilní internet v zahraničí zlevní. Jak vypadá EU roaming v roce 2019?
Intel odhalil architekturu Sunny Cove pro procesory Ice Lake. A plán, co přijde po ní
Telegram zlepšil jazykovou podporu. Jak aktivovat komunitní český překlad?
Hry pro příležitostné hráče