Jde jen o domluvu

15. ledna 2007, 00:00 - admin
15. ledna 2007, 00:00

JAROSLAV PALAS, PŘEDSEDA ČESKOMORAVSKÉ MYSLIVECKÉ JEDNOTY:Dlouhodobě špatná image myslivců trápí i vedení Českomoravské myslivecké jednoty. Přitom myslivci jsou podle svého současného předsedy jediní, kdo se o zvěř opravdu starají. To prý musejí uznat i majitelé lesů.

JAROSLAV PALAS, PŘEDSEDA ČESKOMORAVSKÉ MYSLIVECKÉ JEDNOTY: Dlouhodobě špatná image myslivců trápí i vedení Českomoravské myslivecké jednoty. Přitom myslivci jsou podle svého současného předsedy jediní, kdo se o zvěř opravdu starají. To prý musejí uznat i majitelé lesů. Opravdu si myslíte, že zákon vycházející z pojetí lidové myslivosti je postaven správně?

Podle mého názoru musí být tento zákon kompromisem mezi názory příslušných zájmových skupin - a že jich není málo. Mimo jiné jde o myslivce bez pozemků, myslivce s pozemky, vlastníky-nemyslivce, vlastníky-myslivce, ochránce přírody. Všichni nějakým způsobem hájí své zájmy. A já si stojím za tím, že se v mysliveckém zákonu dobrý kompromis podařil. A princip, podle kterého je zvěř bohatstvím všech, je podle mne správný.

Jenže řada myslivců si to vykládá po svém - na pronajatých pozemcích se chovají, jako by byly jejich, ulovená zvěř je také jejich. Já si myslím, že tohle není obecný princip. Je sice pravda, že dochází k občasným excesům, ovšem ty plynou z nesprávného užití zákona v praxi, a ne kvůli obsahu tohoto zákona. Zákon dává přednost ochotě účastníků pře dohodnout se. Pokud nikdo z nich dohodu nechce, spor musejí řešit správní orgány nebo soud. Navíc, pokud někdo z našich členů zákon nedodržuje, může být i vyloučen. Podle mne spočívá hlavní problém mezi vlastníky a myslivci v komunikaci, obě strany by se měly více vzájemně tolerovat. Vlastníci by měli například uznat, že když nebudou dobře fungovat myslivci, tak se v jejich lesích přemnoží zvěř, což by pro ně mohla být katastrofa. Jen prasat se u nás ročně střílí kolem 120 tisíc kusů. To je ale právě jeden z problémů - myslivci jsou většinou vnímáni tak, že přemnožení zvěře je v jejich zájmu, aby ji mohli střílet.

Myslivci se o zvěř především starají - a lov je jen pověstnou třešničkou na dortu. Například v zimě jsou myslivci jediní, kteří zvěř krmí. A to nejen zvěř v užším slova smyslu, ale i lesní ptáky a další živočichy. Podle mého názoru jsou myslivci velmi dobří správci lesů. Oproti celé řadě ochránců zvířat, jejichž zájem o přírodu se nese hlavně na vlně nadšení a emocí, jsou myslivci na vysoké odborné úrovni. Jejich členem se například může stát jen ten, kdo složí odborné zkoušky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít