Jazykové školy soupeří o klienty

21. června 2010, 14:21 - Jiří Němeček
21. června 2010, 14:21

Před dvaceti lety nabrala jazyková výuka v Česku nový směr. Skončila povinná výuka ruštiny, vznikly první soukromé jazykové školy. Angličtinu učil každý, kdo mohl. Dnes se opět dbá na kvalitu výuky i lektorů.

Autor: Martin Siebert

Úspěšný podnikatel, zejména ten s ambicí exportovat, se musí umět se svými obchodními partnery domluvit. Znalost jazyků je proto jedním ze základních požadavků na majitele firem i jejich pracovníky. V minulosti se učili všichni, na jazykové školy a na lektory nebyly kladeny prakticky žádné požadavky a jazykové vzdělávání zažívalo svůj boom. Učili neaprobovaní lektoři, výuka probíhala v nevyhovujících prostorech, nebyly dostupné kvalitní učební materiály.

„Byla to divoká doba, kdy učil každý, kdo byl na pár měsíců v zahraničí. Ty doby už jsou díkybohu pryč,“ konstatuje Petr Pasek, ředitel jazykové školy Slůně – svět jazyků a zároveň viceprezident Asociace jazykových škol.

Latina ve šroubárně

Základ ale stále leží na státním školství. I zde už přitom není kvalitní výuka výlučně soustředěna na vysokoškoláky nebo maturanty. „Učni mají výuku jazyků podle klasických školních předpisů, ale učíme je i něco navíc – hlavně slovní zásobu a odbornou terminologii,“ říká ředitel odborné školy v Hostivaři Milan Vorel.

Budoucí opraváři automobilů tak biflují anglická a německá slovíčka. Na to škole stačí učebnice a vlastní učitelé. Pro maturitní obor IT a autotroniku už ale škola raději sáhla po rodilých mluvčích. „Pokud budou mít žáci zájem, uvažujeme i o francouzštině, ale jen nepovinně,“ dodává Vorel.

Důležitý je především zájem samotných žáků. Existují ale možnosti, jak ho vzbudit i udržet. Například formou zajímavých soutěží a cen, které s jazykovou vybaveností úzce souvisejí. Letos například proběhla první zábavná a umělecká soutěž Kabaret Evropy.

Vítězem se stali žáci Obchodní akademie Ostrava. Za odměnu příští rok pojedou na studijní cestu do evropského parlamentu. Do soutěže se přihlásili žáci sedmi středních škol z Moravskoslezského kraje. Divadlem, tancem a zpěvem v originálním jazyce představili vybranou zemi Evropské unie.

Výuka na míru**

I v jazykové branži funguje ovšem konkurence. Trh se konsoliduje a jazykové školy se majetkově propojují. „Tento trend bude dále pokračovat,“ hodnotí situaci Pasek. Šanci na přežití tak mají školy, které nabízejí něco navíc. Jako třeba jazyková škola pojmenovaná po svém majiteli Petru Skřivánkovi.

„Pro speciální skupiny klientů, jako jsou třeba ženy na mateřské, lidé z malých obcí nebo imobilní zájemci o jazykové kurzy, připravila firma možnost výuky přes Skype,“ říká Skřivánek. Učitel s žákem si přes internet nejen mohou vyměňovat písemná cvičení, ale cvičit i výslovnost a konverzaci. Právě v případě konverzace tato metoda umožňuje jednoduše spojit žáka s rodilým mluvčím.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít