Jawa zažívá novou vlnu obliby u indických motocyklistů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jawa zažívá novou vlnu obliby u indických motocyklistů

, Ivan Kameník, CzechTrade Mumbai,
Jawa zažívá novou vlnu obliby u indických motocyklistů

Víte, že motocyklová značka Jawa je na indickém trhu jako doma? Je pravda, že zde spíše vystupovala pod označením Yezdi (opravdu odvozeno od slovesného tvaru jezdí; i vznik indického označení je krásný příběh pro další vyprávění), ale Jawa se v novém designu zase objevuje na indických silnicích. Společnost Mahindra, jinak největší výrobce traktorů na světě, zakoupila licenci na používání značky Jawa a přišla na trh s několika novými modely.

Výroba byla zahájena v roce 2018 na linkách firmy ve státě Maháráštra. Že to byl vskutku skvělý počin založený na oblibě české značky, dosvědčují mnohaměsíční čekací lhůty na koupi nových motorek. Ty jsou nabízeny v síti více než 100 dealerů po celé Indii.

Zvuk motorů Jawa byl v Indii slyšet již v 60. letech minulého století. Finální montáž se odehrávala v překrásném centru státu Karnataka v Maisúru. Dnes už je ovšem téměř miliónové město s krásným královským palácem spíše cílem turistů a vzpomínek na maisúrský sultanát a motorky se zde vyrábějí jen indické.

Jedním z prvních investorů do místní továrny byl před několika desítkami let i progresivní zástupce dynastie maharádžů z Maisúru. Jeho vnuk, pan Yaduveer Wadiayr, také úspěšný investor, letos navštívil Český podnikatelský inkubátor v Bengalúru, provozovaný za spolupráce indické kanceláře CzechTrade. Lze doufat, že se s jeho pomocí v dohledné době objeví další příležitosti pro české výrobky na indickém trhu.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze