Jaroslav Toman, OEZ Letohrad

07. února 2005, 00:00 - (pb)
07. února 2005, 00:00

ÚSPĚŠNÝ KRAJAN Kdo je nejbohatším podnikatelem v kraji? Tipy místních směřují ke spolumajiteli OEZ Letohrad Jaroslavu Tomanovi. Je generálním ředitelem firmy, vedle toho i šestinovým spolumajitelem tohoto podniku. Tedy první mezi šesticí rovných? „Nikoli!“ odpovídá se smíchem Toman.

**ÚSPĚŠNÝ KRAJAN

Kdo je nejbohatším podnikatelem v kraji? Tipy místních směřují ke spolumajiteli OEZ Letohrad Jaroslavu Tomanovi. Je generálním ředitelem firmy, vedle toho i šestinovým spolumajitelem tohoto podniku. Tedy první mezi šesticí rovných? „Nikoli!“ odpovídá se smíchem Toman. „Všichni jsme si rovni, je to jenom otázka společného rozhodnutí, co kdo dělá.“

OEZ - společnost s ručením omezeným a výhradně českým kapitálem - na trhu elektrotechnických výrobků působí už dlouhá desetiletí. Sám Jaroslav Toman v ní pracuje od roku 1976. V průběhu let dálkově vystudoval vysokou ekonomickou školu, stal se vedoucím oddělení ekonomiky práce a v roce 1990 obchodním ředitelem OEZ. Za dva roky ale firmu opustil - aby se o něco později s dalšími pěti společníky do firmy vrátil jako její spolumajitel. Do funkce generálního ředitele nastoupil předloni. Společnost pod jeho vedením prosperuje.

Za loňský rok její obrat pravděpodobně překročí jednu miliardu korun a podnik je dlouhodobě v černých číslech („Zisk loňského roku ještě není spočten,“ říká Toman). OEZ se stále více orientuje na export. Pro velkého výrobce jističů, rozvaděčů a dalších elektrotechnických zařízení je totiž náš trh těsný. Je mu těsné i domácí podnikatelské prostředí? „Myslím, že se to postupně lepší. Já doufám, a jistě nejsem sám, že se brzy dočkáme snížení daní,“ říká Toman. I bez toho se ale OEZ daří , což je patrné i na tom, že začíná být vidět. Je reklamním partnerem naší proslulé biatlonové reprezentantky Kateřiny Neumannové i fotbalové Sparty.

Být šestinovým podílníkem v ziskovém podniku s miliardovým obratem jistě neznamená třít bídu s nouzí. „Mám, co potřebuji. A myslím si, že zaslouženě. Manažer velkého podniku, to není ten, kdo shromažďuje na kontu miliony. To je především člověk, jehož činnost pochopitelně kvalitní - dává obživu desítkám a stovkám dalších lidí. A za to si zaslouží odpovídající odměnu.“ A podnikatel Toman dodává: „Vlastně jedna věc mě na podnikatelském prostředí mrzí. Stále ještě si řada lidí myslí: co podnikatel - to gauner!“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít