Jaromír Soukup: O velikosti slev rozhodují vydavatelé, nikoliv agentury

26. dubna 2011, 19:13 - Profit, TZ
26. dubna 2011, 19:13

V loňské volební kampani dostávali sociální demokraté díky agentuře Médea na billboardy a novinové inzeráty slevy až kolem devadesáti procent. Občanští demokraté usmlouvali maximálně poloviční, píší HN. Majitel agentury Jaromír Soukup se ale pro server Parlamentnilisty.cz vyjádřil, že o slevách rozhodují vydavatelství, zatímco agentura je jménem svých klientů včetně politických stran jen vyjednává.

Foto: Médea

Volební exmanažer ČSSD Jaroslav Tvrdík v rozhovoru pro Hospodářské noviny připustil, že díky jeho agentuře Médea získala ČSSD výrazné slevy na novinové inzeráty i billboardy. Nejsilnější parlamentní strana tak mohla ušetřit desítky milionů korun oproti odhadům analytiků. Serveru Parlamentní listy Jaromír Soukup poskytl následující rozhovor:

Dnešní Hospodářské noviny uveřejnily materiál mapující výdaje politických stran na předvolební kampaně. Jak byste komentoval výši slev a práci mediální agentury Médea při volební kampani ČSSD?

Domnělá kontroverze spočívající v „podezřele vysokých slevách“ při nákupu inzerce je velmi jednoduše vysvětlitelný obchodní postup. Za prvé: výši slev z ceníků jednotlivých vydavatelství neurčuje Médea ani jiná mediální agentura, ale vydavatelství sama. Proto novináři, pokud chtějí zkoumat výši poskytnutých slev politickým stranám, by měli pozornost soustředit na vydavatelství, která o nich rozhodují. Agentura je jménem svých klientů včetně politických stran jen vyjednává.

Za druhé: Tzv. ceníkové ceny vyplývající z monitoringu mediálních výdajů jsou opravdu špatným základem. Mají sloužit primárně jako monitoring výdajů u konkurenčních produktů a poměřování jednotlivých kampaní a nikoliv jako zkoumání výše výdajů jednotlivých firem nebo subjektů. Nelze z nich vyčíst v podstatě nic, protože jsou velmi, velmi nepřesné, i když jsou veřejně dostupné a patří jako jedny z mála v této oblasti mezi otevřené zdroje. Jako příklad zavádějících nepřesností uvedu například veřejnou informaci, že do své vlastní propagace investovala Economia (vydavatel Hospodářských novin), za rok 2010, 427 milionů korun a Mafra (vydavatel MF Dnes) 1,472 miliardy korun. Obě čísla nepochybně neodpovídají realitě.

Finanční podporu ČSSD prostřednictvím zlevněné kampaně tedy odmítáte?

ČSSD byla váženým a dobrým klientem. Jejím jménem jsme vyjednali nejlepší možné podmínky na trhu v dané době a v daných médiích. Tato schopnost vyplývající i z postavení Médey na trhu je komerčními klienty oceňována. Ani jeden volební inzerát, ani jednu billboardovou plochu jsme neprodali ČSSD pod nákupní cenu. Otázka na výše slev a prodejní ceny inzerce musí směřovat na vydavatele a majitele médií.

Existuje nějaké transparentní řešení?

Volební kampaně, jakkoliv jsou pro veřejnost krátkodobě velmi viditelné, nejsou rozhodující částí byznysu agentur ani médií. Diskuse o regulaci poskytovaných slev médii nebo celkových výdajů by jistě věci prospěla a já ji vítám. Není přeci správné, abychom byli v médiích napadání za schopnost obratného vyjednávání a komerčními klienty za stejnou činnost oceňováni.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Tento pátek bude svátek
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít