Jaro je ideální pro dobrodružství v Tatrách

31. března 2003, 00:00 - Jakub Turek
31. března 2003, 00:00

Za nezapomenutelný zážitek se platí nejen penězi, ale i vlastním potemZačátek jara je pro sportování venku nanicovaté období. Na kolo je mokro, na výlety zima, skály jsou kluzké a na vodu se zatím odváží jen nejtvrdší nátury.

Za nezapomenutelný zážitek se platí nejen penězi, ale i vlastním potem

Začátek jara je pro sportování venku nanicovaté období. Na kolo je mokro, na výlety zima, skály jsou kluzké a na vodu se zatím odváží jen nejtvrdší nátury. Vysoké Tatry na Slovensku ovšem nabízejí nejlepší podmínky za celý rok.

Ve vysoko položených dolinách se dá lyžovat, firnové žlaby vedou jako bílé dálnice až na nejvyšší štíty, v zastíněných stěnách se ještě udržely ledopády, ale skály obrácené k jihu jsou již prohřáté jako v létě. Zkuste strávit romantický týden na horské chatě, která je tak vysoko, že se sem kromě turistů dostane jen nosič se zásobami v krosně. Poslední takové chaty jsou v celé Evropě už jen tady. Za romantiku se ovšem platí nejen penězi, ale i vlastním potem. Na chatu si všechno musíte vynést sami a každý sjezd bude vykoupen námahou pěšího výstupu.

Cena za romantiku

Na chaty U Zeleného plesa, Pod Rysmi, Zbojníckou a Téryho se nedostanete jinak, než po svých. Už jste někdy šli tři hodiny v hlubokém sněhu do kopce s veškerou výbavou na týdenní lyžařský pobyt? Ne? Potom přemýšlejte již doma o každém gramu, který ponesete v batohu. Deset kilogramů bez lyží je optimum, dvacet maximum, které netrénovaný člověk unese. Nikdo mu nepomůže. A co je horší, nikdo ho ani nepolituje. Připravte se i na to, že ačkoliv jste na sjezdovce primadonou, v Tatrách jste nikdo. V hlubokém (nebo naopak ledovatém) sněhu elegantní sjezdařské figury vystřídá zuřivé mávání rukama a směšné kroucení pánví. Stejně však skončíte s hlavou zabořenou v závěji nebo potlučení pod hromadou sněhu. Že sebevědomí můžete ztratit i jinak, hovoří historka, která se před pár lety odehrála na Téryho chatě. Skupina zkušených horolezců plánovala na druhý den túru. Shodli se na Vlaštovčí štrbině. Náhle se k nim přitočila plavovláska z kuchyně, od pohledu okolo čtyřicítky. „To si, chlapci, vylezte, to je pěkná cesta,“ podporovala jejich nápad, „včera jsem si to sjela na lyžích.“ Drsným mužům jejich připravené dobrodružství tak znechutila, že nazítří vyrazili jen na procházku po dolině a přemýšleli, zda nezanechat lezení po skalách, ze kterých se atraktivní ženy spouštějí na lyžích.

Chata Pod Rysmi

Všechny chaty postavené v dolince pod sedlem Váha smetly laviny. Nejinak je tomu i v současnosti. Legendární chatař českého původu Viktor Beránek se musel před dvěma lety dívat na spoušť, kterou nechala velká lavina z protějšího štítu. Jen co přes léto chatu vyklidil a provizorně uvedl do chodu, spadla druhá lavina a zopakovala práci své starší sestry. Kde jsou doby, kdy chatař vynesl na chatu klavír, kdy tady končily závody ve vynášení šedesátikilogramové zátěže, kdy tudy proudily davy lidí při organizovaném výstupu na Rysy? Dnes tu lze po předchozí dohodě s chatařem přespat jen ve vlastním spacím pytli na prochladlé zemi. Chata je tak vysoko, že všechny túry odtud vedou z kopce.

Chata Zbojníčka

Zbojníčka, jak všichni návštěvníci chatě něžně říkají, je úplně nová. Původní totiž shořela chataři Ludovítu Záhorovi přímo před očima. Chatař s jedním nosičem stačili onoho červnového večera vyběhnout ven, ale z osobních věcí se nepodařilo zachránit nic. Beze škody zůstaly jen toalety stojící mimo objekt. Naštěstí bylo ještě spousta sněhu, mraky se honily dolinami a na chatě nebyl žádný host. Objekt se podařilo znovu postavit v původní podobě. Prezidentský vrtulník sem přinesl dříví, vojáci v rámci výcviku tahali nábytek, turisté při návratu z hor odnášeli odpadky, truhlářští učni si na vnitřním vybavení udělali maturitu. Dnes se tu spí ve společných noclehárnách a na záchod se chodí pořád mimo budovu.

Téryho chata

Téryna je nejkrásněji položená chata Tater. Stojí u sedmi Spišských ples, sklánějí se nad ní vysoké štíty a z téměř každého vede excelentní lyžařský sjezd. Přesto sem nejezdí mnoho lidí rádo. Na malé kamenné chatě totiž vládne železnou rukou její nájemce Miro Jílek. Kouřit se může jen venku, zhasíná se přesně v deset večer a vstává se v šest. Porce jídla tu nejsou nijak závratné a na topení se šetří. „Téryna jako jediná ještě neshořela, koks se sem nosí z doliny tři hodiny pěšky v létě a dvakrát tak dlouho v zimě a s jídlem je to stejné,“ obhajuje se Miro Jílek. Jen pivní sudy sem nechává přinést vrtulníkem. Spí se ve společné noclehárně.

Chata Pri Zelenom plese

Příjemný personál, slušné ceny, velké porce jídla a spousta horolezců a lyžařů. To je chata Brnčalka, která má velkou lyžařskou minulost i současnost. Už v roce 1920 zde vedl důstojnický lyžařský kurz major Tůma a sjel takové svahy, které dodnes dávají zabrat i zdatným lyžařům. Po druhé světové válce se nad chatou v Měděné dolině jezdilo květnové mistrovství republiky ve slalomu a ještě v sedmdesátých letech tu na letním firnu trénovala československá reprezentace. V současné době se o chatu stará Olga Šoltýsová-Gantnerová, která bojovala ve špičce světové sjezdařské elity. Sjezdaři ovšem okolí již opustili. Nahradili je skialpinisté, kteří tady mají na výběr lehké vyhlídkové trasy i supertěžké sjezdy.

jakub.turek@horydoly.cz

Spolok horských vodcov

Dům Satur

Starý Smokovec

Kancelária horských vodcov vo Vysokých Tatrách

mobil: +421 905 428 170

internet: www.tatraguide.com

Ceny se podle obtížnosti túry a počtu klientů pohybují od dvou do pěti tisíc slovenských korun.

Tištěné průvodce:

Klaučo Stanislav: Výber skialpinistických a lyžiarských túr Výběr tras pro skialpinistické začátečníky.

Štofan Bohuslav: Extrémne lyžovanie Výborný průvodce pro okolí chaty U Zeleného plesa a Téryho chaty.

Gálfy Róbert: Vysoké Tatry Nová řada průvodců po vybraných horolezeckých výstupech.

Kroutil František: Vysoké Tatry pro horolezce Postarší, ale nejlepší průvodce pro horolezce

Puškáš Arno: Vysoké Tatry Starý desetidílný horolezecký průvodce se zřetelem na zimní podmínky.

Mucha Vlado a kol.: Vysoké Tatry, turistický sprievodca Průvodce s mapkami dolin pro horskou turistiku.

Jaké vybavení budete potřebovat

* Turistické lyže alpského typu (lehčí telemarské s volnou patou či bytelnější skialpinistické) s nalepovacími stoupacími pásy nebo snowboard a sněžnice

* Lavinový hlásič

* Mačky, cepín, lano a horolezeckou výzbroj

* Přilba

* Nepromokavé zimní oblečení

* Mapu, buzolu, průvodce, lékárničku

Doporučujeme:

CHATA POD RYSMI (2250 m. n. m.)

Lyže: sjezd dolinkou od chaty k populárním řetězům, opatrně podél nich sejít k Žabím plesům a přes tři prahy připomínající bubny skokanských můstků sjet Mengusovskou dolinou. Bez jediného píchnutí je možné sjet k Popradskému a posléze Štrbskému plesu.

Horolezectví: klasický hřeben na Český štít (obtížnost II), ostrá vodorovná hrana na Žabího koně (III), stěnový výstup Štáflovka na Volí věž (IV)

Turistika: výstup na slovenskopolské Rysy

ZBOJNICKÁ CHATA (1960 m n. m.)

Lyže: Z úzkého sedla Prielom padá široký suťový kužel až na Dlhé pleso pod chatou. Podobný je i sjezd ze sedla Závrat, který pokračuje tak zvaným Generálem pod chatou do úzkého skalnatého místa Bránka, kde se setkává s turistickou cestou.

Horolezectví: hřeben z Prielomu na Východnou Vysokou (II), Vareškový hřeben ve svazích nad chatou (II), jižní stěny Javorového štítu, jižní stěna Široké věže

Turistika: přechod přes Prielom do Bielovodské doliny a celodenní pochod do Javoriny na autobus

TÉRYHO CHATA (2015 m n. m.)

Lyže: populární je sjezd z Baraního sedla zpět k chatě

Horolezectví: dlouhá Jordánka na Lomnický štít (II), hřeben na Ĺadový štít přes Pfinnovu kopu (II), Dubkeho lávky (II) a východní hřeben (III) na Stredohrot

Turistika: klasická túra vede přes Priečné sedlo na Zbojníckou chatu a poté dolů do Smokovce.

CHATA PRI ZELENOM PLESE (1551 m n.m.)

Lyže: grandiózní horská túra vede na Baraní sedlo a zpět okolo chaty do tatranské Lomnice. Celkové převýšení je patnáct set výškových metrů.

Horolezectví: Německý rebrík (II) a Sczepaňských cesta (IV) na Kežmarský štít, Medené lávky na Lomnický štít (II), Karbunkulový hřeben (II), krátká hřebenovka na Jastrabí věž (III), jižní stěna Kozího štítu, Motykův komín na Černý štít (V)

Turistika: s velkými zkušenostmi a horolezeckým vybavením je možné si troufnout na Jahňačí štít, kam v létě vede turistická značka. Nebo Svišťovku, kudy prochází červená.

(Uvedené trasy jsou podle návštěvního řádu Tatranského národního parku přístupné jen pro členy horolezeckých a skialpinistických asociací jako je Český horolezecký svaz, Oesterrechische Alpenverein nebo Slovenský horolezecký spolek JAMES. Zatím mají turisté přístup jen k chatám po značených cestách a dál nesmějí podle zákona udělat ani krok.)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít