JAPONSKO PŘIDALO PĚTINÁSOBEK - Euro.cz

Přihlášení

JAPONSKO PŘIDALO PĚTINÁSOBEK

, Igor Bielik,
JAPONSKO PŘIDALO PĚTINÁSOBEK
Zdroj: Euro.cz

Nejlepší manažeři bilancovali

V soutěži Manažer fondu 1999, kterou organizuje německý časopis Finanzen, portfolio manažeři většiny fondů distribuovaných v kontinentální Evropě bilancovali roční přírůstky: +549 % v Japonsku, +141 % s americkými akciemi, +175 % s růstovými akciemi v Evropě.

Soutěž je rozdělena do 21 investičních kategorií, respektive segmentů. Je hodnocena absolutní, ale i relativní výkonnost proti srovnávacímu indexu. Poté, co byli vybráni ti nejlepší, zasedla nezávislá komise, která rozhodla o tom, kdo se stal jediným portfolio manažerem roku 1999.

Celkem 159 fondů z 1750 dokázalo v průběhu roku 1999 zvýšit hodnotu čistého obchodního jmění na podílový list o více než 100 procent. Ještě nikdy v historii nebylo jednodušší zbohatnout pomocí investování do fondů a ještě nikdy nebylo tak těžké vybrat vítěze.

Jak dopadne rok 2000? Vassilli Papas z Union Investment říká: „Rok 2000 může, pokud budeme hodnotit kursy růstových titulů, také jako celek skončit v minusu. Jednotlivé tituly mohou naplnit poměrně vysoká očekávání. Proto je hlavní devízou investičních profesionálů výběr kvalitních akcií. Jedno je jisté – pohádka roku 1999 se zřejmě opakovat nebude.

Husarský kousek se podařil Kawadovi z Invesca. Ten spravuje tři fondy, které investují do akcií menších japonských firem, a bez kompromisu obsadil první tři místa. Svou výkonnost komentuje: „Mé tajemství je v koncentrovaném portfoliu, složeném z málo akcií. Nyní ale toto portfolio trpí, protože pilíře nové ekonomiky v Japonsku – Softbank a Hikari Tsushin – svými výsledky zklamaly investory. Ceny akcií obou titulů po famózních růstech tvrdě padají: Hikari od února o 80 %, Softbank o více než 50 %, což se negativně projevilo i na fondech Kawadových. Invesco Japan Enterprise od února ztrácí 30 %.

Diskuze