Japonská vláda prodala pětinu akcií pošty. Vydělala téměř 250 miliard - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Japonská vláda prodala pětinu akcií pošty. Vydělala téměř 250 miliard

, čtk,
Japonská vláda prodala pětinu akcií pošty. Vydělala téměř 250 miliard
Zdroj: Profimedia.cz

Japonská vláda získala z prodeje 22procentního podílu v japonské poštovní společnosti Japan Post Holdings 1,3 bilionu jenů (254,8 miliardy korun). Po únorovém prodeji akcií italské banky UniCredit za 13,7 miliardy dolarů (303,1 miliardy korun) to byl v letošním roce druhý největší prodej akcií na světě, uvedla dnes agentura Reuters.

Prodej akcií začal v pondělí, kdy byla stanovena prodejní cena 1322 jenů, o dvě procenta méně, než činila závěrečná cena akcií ten den. Hodnota celkové nabídky však byla stanovena až dnes, kdy byl určen i počet akcií k prodeji na pokrytí dodatečné poptávky.

Z celkového objemu nabízených akcií jich 76 procent bylo určeno pro drobné domácí investory, pětina pak pro investory v zahraničí a čtyři procenta pro domácí institucionální investory. Poptávka po akciích byla vyšší než nabídka.

Kromě veřejného prodeje akcií společnost Japan Post rovněž koupila zpět vlastní akcie v hodnotě 100 miliard jenů. Vláda tak celkem získala 1,4 bilionu jenů.


Radioaktivní rýže z Japonska? Europoslanci jdou proti Junckerovi

Pytle s kontaminovaným odpadem ve vesnici Iitate v prefektuře Fukušima v roce 2015. Před havárií byla oblast známá pro produkci rýže.


Japonská vláda již dříve uvedla, že chce z prodeje akcií poštovní společnosti získat do fiskálního roku 2022 čtyři biliony jenů. Peníze chce použít na financování obnovy oblastí zdevastovaných zemětřesením a cunami z roku 2011. V příštích pěti letech by tak vláda měla prodat ještě akcie za 1,2 bilionu jenů.

Analytici upozorňují, že pro drobné domácí investory, kteří tvořili převážnou část kupců akcií, je poštovní společnost bezpečnou alternativou k uložení peněz. Japan Post vyplácí také relativně vysokou dividendu.

Japan Post vstoupila na burzu v roce 2015 a nejnovější prodej akcií byl prvním prodejem od primární nabídky. Hodnota nejnovější nabídky podle výpočtu Thomson Reuters odpovídala asi 60 procentům celkových finančních prostředků získaných na japonském akciovém trhu v loňském roce.

Čtěte dále:

Šest let po Fukušimě: jádro štěpí Japonce

Ochránce velryb Sea Shepherd se stahuje do ústraní. Bojí se japonské armády

Japonský boj s terorismem: vězení za rybaření či sběr hub


Ohodnoťte tento článek
Diskuze