Japonská ekonomika v závěru roku zpomalila růst na jedno procento - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Japonská ekonomika v závěru roku zpomalila růst na jedno procento

, čtk,
Japonská ekonomika v závěru roku zpomalila růst na jedno procento
Zdroj: Profimedia.cz

Japonská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku pokračovala v růstu, jeho tempo však zpomalilo. Hrubý domácí produkt (HDP) se ve čtvrtém čtvrtletí v celoročním přepočtu zvýšil o jedno procento, zatímco ve třetím čtvrtletí růst činil 1,4 procenta.

Růst mírně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle agentury Reuters odhadovali na 1,1 procenta. Třetí největší ekonomika světa nicméně rostla už čtvrté čtvrtletí za sebou.

Export podpořil slabší kurz japonského jenu. Slabá soukromá spotřeba ale společně s protekcionistickými tendencemi ve Spojených státech vyvolává pochybnosti ohledně udržitelnosti hospodářského oživení v Japonsku.

Přehled vývoje japonského HDP mezi lety 2012 a 2016:


source: tradingeconomics.com

Japonský ministr pro hospodářskou a fiskální politiku Nobuteri Išihara sice předpověděl, že oživení bude pokračovat, zároveň však poukázal na nejistotu ohledně vývoje světové ekonomiky i na výkyvy na finančních trzích.


Časy se měním a s nimi rovněž i geopolitika. Čtěte více:

Konec americké dominance. Do roku 2030 svět ovládne několik supervelmocí


Americký prezident Donald Trump během volební kampaně Japonsko obvinil, že úmyslně oslabuje svou měnu, aby získalo konkurenční výhody. Na konci minulého týdne se Trump sešel s japonským premiérem Šinzóem Abem a přestože se schůzka nesla v přátelském duchu, nerozptýlila obavy z protekcionistických kroků USA.

„Nemyslím si, že by tento summit byl známkou změny Trumpova postoje k vyjednávání s obchodními partnery,“ uvedl analytik Jošimasa Marujama ze společnosti SMBC Nikko Securities.


Japonsko by podle některých mělo být mocným hegemonem. Čtěte více:

Nastávající hegemon? Nikoli Čína, ale Japonsko, tvrdí experti

Japonsko, ilustrační foto