Janeček: Do pozitivní vlny jsem již poslal rovných třicet milionů

06. listopadu 2012, 09:23 - Tereza Čapková
06. listopadu 2012, 09:23

Miliardář Karel Janeček, považovaný za matematického génia, se rozhodl utlumit své podnikatelské ambice a veškerou energii, většinu času a v neposlední řadě desítky milionů korun investuje do změny současného systému. Hodlá prosadit nový volební zákon.

E15: Se svou kampaní Pozitivní evoluce za sebou máte již pět měst. Jaká vládne mezi lidmi nálada, je to apatie, o které by vypovídala nízká účast občanů ve volbách, nebo naděje?

Mohu říci, že je to v poslední době jedno z mých nejlepších překvapení. Samozřejmě, že si jako statistik uvědomuji, že lidé, kteří na setkání přijdou, jsou určitým výběrem, přesto jsem čekal, že se budou probírat kontroverznější věci a účastníci budou pesimističtí. Také jsem očekával, že lidé budou hned zpočátku napadat obchodování RSJ, kolem kterého byla publikována spousta nesmyslů, ale objevilo se to až v pátém městě.

E15: Co tedy nejčastěji zaznívá v sálech?

Lidé se ptají, jak mají nastoupit cestu k pozitivní občanské změně. Hodně také vysvětluji nový spravedlivý volební systém a také co, proč a jakým způsobem té změně pomůže a proč je nutností pro dosažení kvalitního života občanů. Zároveň vysvětluji, jakým způsobem změny volebního systému dosáhneme.

E15: Proč by měl váš nový systém zbavit voliče nezájmu o politiku?

Zájem o politiku a volební účast bude menší důsledek celkové změny, na kterou se snažíme občany připravit, a to je propojení lidí a vyvolání uvědomění si zodpovědnosti za společnost. Potom fakt, že se někdo zodpovědně zamyslí, koho zaškrtává na kandidátní listině, bude pouze důsledek. Jde zejména o to, aby lidé nesli zodpovědnost a byli ochotni vyžádat si změnu volebního systému. Lidé půjdou volit už jen kvůli tomu, že si v novém systému budou moci škrtnout nejen koho chtějí, ale dát takzvaný minusový hlas tomu, koho si nepřejí.

E15: Spolupracujete na změně volebního systému s některým z politiků?

S politiky nejednáme, to není vůbec potřeba. V konečném důsledku budeme potřebovat například deset senátorů, aby zákon předložili, ale to je až druhořadé. Prvořadé je získat podporu široké veřejnosti a propojit pozitivně smýšlející lidi.

E15: Pouze podpora veřejnosti vám ale stačit nebude, jak chcete změnu prosadit?

Jakmile bude podpora veřejnosti masová, mají politické strany pouze dvě možnosti. Buď názor lidí odmítnou a nastane to, že například František Omáčka založí jinou politickou stranu ODS 2 nebo ČSSD 2, a ony tím okamžitě ztratí velkou část své moci, anebo změnu zákona přijmou. Pokud by chtěly strany blokovat společenskou obnovu, já osobně budu ochoten podpořit například dvě politické strany na opačných koncích politického spektra, které změnu volebního systému budou chtít podpořit.

E15: Jak zjistíte, že máte tak rozsáhlou podporu?

Zvažujeme nezávislé neformální referendum, a pokud by byla potřeba vyjádřit se silně, je možné uspořádat i demonstraci. My tomu říkáme piknik. Petice je také možnost.

E15: Mohl byste vyčíslit náklady, které jste doposud do Pozitivní evoluce investoval?

Do pozitivní vlny jsem již poslal rovných třicet milionů. To vystačí pravděpodobně do konce roku. Je to minimální částka, kterou to bude stát. Čekám ale, že to bude pravděpodobně více.

E15: Jaký byl spouštěč pro Pozitivní evoluci?

Po založení Nadačního fondu proti korupci jsem si uvědomil, že náš současný systém je totálně prohnilý. A nejde napravit tím, že se pochytá pár zlojedů, systém je potřeba změnit kompletně. Demokracie by neměla být pouze na papíře a navržený volební systém to řeší. Jeho důsledkem bude to, že se k moci dostanou ne ti špatní, ale slušní lidé, lidé s hodnotami.


Čtěte také:

Nevolte parlamentní strany, radí Janeček

Janeček Ratha nevykoupí. "Je to korupčník, ne oběť," zdůvodnil


E15: Jeden z blogerů Stanislav Biler vaši kampaň nazval snahou o státní převrat, je to tak? S vaším jménem skloňuje také slova jako new age, hippies a psychedelická revoluce.

Mohu říci, že je to blábol. S mým jménem se objevují výrazy jako satanista, zednář, agent amerických tajných služeb nebo izraelských tajných služeb. Je toho spousta.

E15: Váš fond RSJ private ekvity investoval téměř miliardu korun do nových projektů a další zhruba tři miliardy mají putovat do dalšího rozvoje. Firma chce například ve východních Čechách stavět energetický zdroj na biomasu a rozjet výrobu produkci výrobků pro nutriční výživu. Máte s energetikou nebo potravinářstvím nějaké zkušenosti?

To není můj byznys, jde o peníze, které jsem vložil do fondu kolektivního investování a on je nějak investuje. Pro mne je zásadní, aby investoval eticky čistě. Aktivně výběr projektů jinak neovlivňuji ani nesleduji. Nemám na to čas. Na to, abych byl schopen zaplatit pozitivní vlnu, mám rezervy dostatečné. Ale je hlavně třeba říci, že firma funguje velmi dobře a efektivně i beze mne. Máme tady kvalitní odborníky, a to, že se můj příspěvek snížil na ještě menší hodnotu, než jsem před půl rokem očekával, není problém. Firma je vybudovaná stabilní jednotka.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Seznam Email bude bezpečnější. Konečně přijde dvoufázové ověření
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít