Jana Havligerová: Předsedovo (ne)odcházení

07. října 2015, 07:13 -
07. října 2015, 07:13

Karel Schwarzenberg odchází z politiky a zároveň v ní zůstává. Je to vlastně tak půl na půl a přesně takové jsou i šance TOP 09 na slušné přežití na politické scéně po jeho odchodu z čela strany. Nejpodstatnější není, že nejvýraznější tvář této frakce bude v současném volebním období dále zasedat ve sněmovně. Jde hlavně o to, co bude v roce 2017, bude-li to termín parlamentních voleb. Po šest let své existence TOP 09 v zásadě permanentně oslabuje.

A fakt, že Schwarzenberg ustupuje do pozadí, může znamenat další odliv voličů. Především těch mladých, kterým imponoval kníže s čírem. A nejspíš i těch, kteří tak úplně nemusí dvojku strany Miroslava Kalouska, přirozeného Schwarzenbergova nástupce. Připočteme-li k tomu nejistotu ohledně pevného propojení strany se Starosty a nezávislými, znamená to jediné. Budoucí prosperita TOP 09 zdaleka není zaručena.

Do krajských voleb už Starostové společně s TOP 09 nepůjdou. Nemusí to nutně znamenat definitivní rozchod, ale varující to je. Právě hnutí STAN chytře rozšířilo dosah TOP 09 z měst až do malých obcí, a pokud by členové hnutí chyběli po krajských i na celostátních kandidátkách, bylo by to citelné oslabení. Žádným přetlakem výrazných osobností TOP 09 netrpí, těm známějším, málo platné, ubírá váhu angažmá v Nečasově kabinetu. Kardinální otázkou pro parlamentní volby bude, s kým a čím oslovit celou republiku. Schwarzenberg sice má a chce být lídrem pražské kandidátky, což je bezesporu důležité, ale oslňující volební výsledek to straně nezaručí.

Samozřejmě konzervativní principy, na nichž topka vznikala, zůstávají. Jenže důraz na lidská práva, evropanství či odpovědnost za ekonomicky úspěšné fungování státu bude z jiných než Schwarzenbergových úst nejspíš znít méně věrohodně. Navíc pokud jde právě o prosperitu státu, většina společnosti se obává, že ji ohrožuje migrace.

Racionální pohled na uprchlíky, kterého se strana drží, jí dnes body nepřidává, spíše naopak. Na vzestupu je „protiběženecká“ a protievropská ODS. K občanským demokratům se pozvolna vracejí voliči, které jim částečně přebralo ANO, a nejspíš i topkaři. I s tím se bude muset TOP 09 vyrovnat.

Je téměř stoprocentně jisté, že do čela si TOP 09 postaví nynějšího prvního místopředsedu. Jiný tah by jen posílil oblíbené útoky politických protivníků v duchu „stranu stejně řídí Kalousek a Schwarzenberg je jen fíkový list“. Ostatně exministr financí je jediný, kdo je s to čelit nevybíravému stylu šéfa hnutí ANO. Což může být pro měření sil v parlamentním klání rozhodující. Role antibabišovců, které se topkaři ujali, by mohla ústup „Karla“ do politického polostínu vyvážit.
Do řádných sněmovních voleb je navrch dost času na to, aby si TOP 09 „šlechtila“ i některé spolupracující nestraníky, například europoslance Luďka Niedermayera. A ač to mnohým bude znít nelibě, třeba i Jiřího Pospíšila.


Čtěte také:

Karel Schwarzenberg už nebude kandidovat na předsedu TOP 09

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít