Jan Žižka: Temelínská bitva — byznys i geopolitika - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Jan Žižka: Temelínská bitva — byznys i geopolitika

, Jan Žižka,
Jan Žižka: Temelínská bitva — byznys i geopolitika
Zdroj: 7

Proč se vlastně velmoci jako USA, Francie a Rusko míchají do tendru na dostavbu jaderné elektrárny v jihočeském Temelíně? Vysvětlení, že podporují své domácí firmy, je samozřejmě pravdivé. Ale zdaleka ne vyčerpávající. I temelínský tendr za stovky miliard korun se stal součástí širší bitvy o vliv v evropské i světové energetice. A pro někoho určitě také o vliv v globální politice.

Paradoxní je z tohoto pohledu situace společnosti Westinghouse, která má v temelínském tendru podporu Washingtonu. Americkou firmu ovládá japonská Toshiba, menší účast na vlastnictví mají Kazaši, ale hlavně se ukazuje, že významný podíl v uchazeči o rozšíření české elektrárny chce Toshiba prodat. Komu asi?

Dostaví se třetí a čtvrtý blok Temelína do roku 2025?

Můžeme jen a pouze spekulovat. Ale zájem by určitě měla nějaká firma ze země, kde je na obzoru boom jaderné energetiky a kde Westinghouse zapouští silné kořeny. Favoritem číslo jedna by pak byla Čína, která vedle Jižní Koreje také usilovně buduje vlastní jaderné know-how. Je třeba si uvědomit, že podíl ve Westinghousu je k mání v době, kdy americkou jadernou energetiku přebíjí tamní boom břidlicového plynu, zatímco japonské jádro stále čelí traumatu po Fukušimě a naprosté nejistotě ohledně budoucnosti.

Pokud by se Toshiba rozhodla prodat podíl ve Westinghouse třeba právě Číňanům, Washington by neměl páky, jak toto rozhodnutí zvrátit. A ani pro americké zastánce volného trhu by to nemusela být úplně komfortní situace. Ale zanechme spekulací. V každém případě platí, že otázka ohledně skutečných amerických zájmů si zaslouží další analýzu.


Čtěte také:S dostavbou Temelína nesmí ČEZ otálet, radí experti KuboviČEZ otevřel nabídky na Temelín, musí prostudovat desetitisíce stran


Nejdříve se ale podívejme na situaci konkurentů. O Temelín usiluje i ruský Rosatom a francouzská Areva. Oba se od Westinghouse výrazně liší. V ruském případě je to jasné – firma a stát, rozuměj Kreml, jedno jsou. Případný úspěch Rosatomu v zahraničí znamená rozvoj jednoho z nejnadějnějších ruských odvětví. Ve Francii pochopitelně „vertikála moci“ není tak silná, ale i tam stát drží v Arevě kontrolní podíl. Rusko i Francie, většina tamních politiků v jednom šiku s byznysmeny, míří k dalšímu rozvoji jádra, od nějž jiné země odcházejí či utíkají.

Ale co chtějí Američané? Opravdu má Washington takovou péči o firmu Westinghouse, když rozhodování o jejím osudu dávno přenechal jiným? Zřejmě ano. Jde i o pracovní místa v Americe. Z Washingtonu jsme už ale zaznamenali i jiné signály. V době, kdy by Rusové mohli (nebo chtěli) přes energetiku dobývat zpět ztracené globální pozice, se v USA zdvihají varovné prsty odborníků na energetickou bezpečnost. Jejich pohled ostatně souzní s postoji části českých politiků. Porážka Rusů může být pro leckoho mnohem důležitější než samotné americké vítězství.