Jan Žižka: Budou Francouzi chybět? Jak komu

08. října 2012, 07:45 - Jan Žižka
08. října 2012, 07:45

Je to dobrá zpráva pro Rusy a Američany, kteří konkurují Francouzům, ale také pro odpůrce jaderné energetiky. Vyřazení Arevy z temelínského tendru je naopak špatnou zprávou nejen pro Francouze, ale i pro zastánce atomových bloků. A také pro zadavatele zakázky na další dvajihočeské bloky – společnost ČEZ. Nebo přesněji pro tu část manažerů firmy, která stále sází na to, že se v Česku budou nové reaktory opravdu stavět.

Pravděpodobnost, že Temelín nikdy dostavěn nebude, je totiž nyní zase o něco vyšší. A nejde jen o to, že když ve hře o zakázku zůstane méně uchazečů, konkurenční boj mezi nimi se nepříjemně zmírní. Ať už ČEZ upřesní důvody vyřazení Arevy jakkoli, je jasné, že v pozadí je obava, zda by se francouzské bloky vůbec vyplatily. Pochopitelně následuje otázka: Když se nevyplatí francouzské, vyplatí se jiné? Aliance s Francií navíc mohla Čechům pomoci proti stále silnějšímu tlaku z Evropy – z Německa, z Rakouska, částečně i z Bruselu – na zastavení jaderné energetiky jako takové.

Začátek října byl na události kolem francouzské (i české) jaderné energetiky bohatý. Je náhoda, že vyřazení Arevy přichází právě v tuto dobu? Prakticky ve stejnou dobu se Areva stáhla z britského projektu výstavby nových jaderných bloků Horizon. Evropská komise oznámila, že bude nutné masivně investovat do posílení bezpečnosti stávajících elektráren. Ve Francii pokračují vnitropolitické boje kolem jaderné energetiky – socialistickému prezidentovi Françoisi Hollandovi je stále připomínán předvolební slib koaličním zeleným, že podíl elektřiny z atomu sníží. A už dlouho přicházejí zprávy z finského Olkiluota, kde staví elektrárnu právě Areva: Vše se protahuje, náklady stoupají…

Náhoda to asi nebude, ale hledání přesných souvislostí také není snadné. Rozhodla se snad Areva sama, že bude lepší z temelínského tendru vycouvat? Třeba Francouzi nečekali, že je ČEZ vyřadí takto exemplárně, ale že vypadnou až při konečném vyhodnocení nabídek bez velkého humbuku. I tak se zdá být tato teorie dost divoká. Areva by šla do hodně velkého reputačního rizika. Zdá se, že docela pohotově nyní zareagovali Rusové. Jestliže Francouzům dávají najevo možnost, že je vrátí do hry díky novému partnerství pro Temelín, dost možná odvracejí pozornost od obav ze závislosti na Rusku. A směrují ji k jakémusi přece jen „evropskému řešení“.


Čtěte také:

Spor kolem Arevy může trvat měsíce

ČEZ vyřadil Arevu z tendru na dostavbu Temelína

Dostavba Temelína: historický tendr s nejistým výsledkem


Vyřazení Arevy ovšem obsahuje hned dva nadějné vzkazy do Ruska. Pokud nakonec neuspěje ani Rosatom, ani konkurenční Westinghouse, může na tom vydělat – Gazprom. To se stane v případě, že místo nových bloků Temelína dorazí do Česka boom plynových elektráren. Podobně jako se k tomu schyluje v Německu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít