Jan Veselý učí vydělávat neziskovky - Euro.cz

Přihlášení

Jan Veselý učí vydělávat neziskovky

, Petr Švihel,
Jan Veselý učí vydělávat neziskovky

Podnikavost a inovace. Jan Veselý je přesvědčený, že potřebujeme oboje, aby lidstvo dokázalo přežít. Podnikavé jedince, kteří jsou schopni jít do rizika, vzít na sebe odpovědnost a něco inovativního vybudovat.

„Dětem se pod slovem podnikatel vybaví jména jako Krejčíř. Je jasné, že od rodičů mají převzaté, že podnikatel dělá škody. To je to, co se nám krásně nepovedlo,“ trápí Jana Veselého. Podle něj termín „podnikatel“ urvali lidé, kteří obchodovali s kdečím a neohlíželi se po morálce. Společnost s tím bude muset podle názoru Jana Veselého ještě bojovat, i proto se on sám zapojuje do projektu, kde se mládež učí podnikavosti. Jinak by se totiž dozvěděli snad jen definici podnikání, tedy že jde o činnost za účelem zisku. A to je podle Jana Veselého nedostatečné. Vadí mu, že tato definice neobsahuje ani zmínku například o užitečnosti činnosti pro zákazníka.

Dost bylo nakupování zbytečností

Sám se snaží představovat opozici k nemorálním obchodníkům z devadesátých let. Podnikal, vydělával peníze, ale postupně začal zjišťovat, že ho to nenaplňuje, protože si za ně mohl koupit podle svých slov věci, které nepotřebuje. „Nakonec jsem tyto peníze použil na pomoc neziskovým organizacím a nadacím. Začal jsem jim pomáhat s technologiemi či podnikáním a podobnými věcmi. Tím začala moje cesta k tomu, abych si uvědomil, proč tady jsem. Je to dlouhotrvající proces a dospět k tomu není lehké. Jedno ze silných témat pro mě byla svoboda,“ popisuje svůj přerod z obyčejného podnikatele ve svobodného experta. I když svoboda je špatně definovatelný termín, jak Jan Veselý upozorňuje. Zaměřil se na společensky prospěšné podnikání, ačkoli podle jeho vidění světa by tento termín vlastně neměl existovat, mělo by být hned jasné, že podnikání je něco prospěšného, a nemělo by existovat podnikání, které škodí. A to nejen proto, že podnikatelé dávají lidem práci.

Jan Veselý (31)
Začínal jako programátor a webdesignér v roce 2000. Tvořil webové stránky a mobilní obsah pro různé slavné značky, jako například Pan prstenů. Spoluzaložil firmu Refresh na tvorbu webových stránek, kde vedl vývojové oddělení. Ve firmě CoMoGa pak měl na starost platformu na doručování mobilního obsahu, affiliate systémy a online herní servery na českém a americkém trhu. V roce 2011 založil společnost Struct, která se zaměřuje na pomoc začínajícím firmám, a je ředitelem občanského sdružení EduFórum a Lean Startup CZ. Veškeré aktivity jeho a jeho kolegů jsou zastřešené portálem Inovátoři.cz.

„Jak jsme měli dříve nedostatek, tak dnes lidé podnikají, aby měli peníze a mohli si koupit věci, které jsou stejně úplně k ničemu. Ale vše se začíná otáčet. Začíná se podnikat pro nějaký vyšší smysl, dělá se to z nějakého důvodu. Typicky kvůli společenské změně,“ odhaluje vyšší ideály, které by podnikavec měl mít. Dobrým reprezentantem je třeba Elon Musk a jeho společnost. Elektrická auta, která představují reálné řešení závislosti na ropě. „Je to skvělý byznys a má to potenciál obrovského dopadu na planetu,“ vykresluje podstatu tohoto konkrétního podnikání Jan Veselý.

Zaměřeno na dopad na společnost

Jan Veselý, který je se svými projekty rozkročený mezi komerčním trhem a neziskovým sektorem, rozlišuje kromě škatulek „For Profit“ a „Non Profit“ ještě třetí – „For Impact“. Jde o podnikání pro společenský dopad. „Mám jedno eseróčko a jsem ředitelem dvou neziskovek, protože je to třeba nějakým způsobem kombinovat. Stávající formy mi proto vůbec nevyhovují,“ říká.
Momentálně se nejvíce zabývá tím, že učí myslet neziskové organizace tržně. „Snažíme se pomoci neziskovému sektoru, aby nebyl tak závislý na grantech, ale dokázal být udržitelný sám o sobě. Protože se jinak něco změní, nějaký zákon, a neziskovky pomřou. A přitom dělají pěkné věci,“ vysvětluje svoji činnost Jan Veselý.
Být závislý na státu je podle něj ďábelská věc. Změnil se například zákon o chráněných dílnách, který se teď bude opět opravovat. Jde o výpadek a lidé z neziskových organizací končí na dlažbě. Stejné je to s granty z fondů. Jsme teď v mezidobí. Už doběhly ty staré a ještě se nestihly připravit nové. Jan Veselý očekává, že kvůli tomu skončí spousta neziskovek. „Neříkám, že se vše dá vyřešit tržně. Pokud pomáháte nemocným dětem, kde rodiny trpí a nemají ani korunu, tak je divné jim něco prodávat. Ale spousta témat tak řešit lze.“
Pod značkou Inovátoři.cz sdružuje se svými kolegy všechna témata a projekty, kterým se věnuje. S I mpact Hubem organizují Laboratoř Nadace Vodafone, Lukáš Policar pod hlavičkou Podnikavé školy pomáhá toto téma uchopit školám a v Praze a Brně běží setkání inovátorů ve vzdělávání EduFórum. Vše se točí kolem nových přístupů a inovací. A proč inovace? Ty mu přijdou jako nejvhodnější a nejlogičtější cesta, jak ve výsledku ochránit planetu před přelidněním, jak vyřešit závislost lidstva na ropě, jak se v budoucnu postarat o dostatek potravin.

Přečtěte si i další Portréty osobností:

Mistr obchodního seznamování

Dorty jako detailní ruční práce

Zastíní ovocné kytice pugéty růží?