Jan Stuchlík: Chytrý a chytřejší - Euro.cz

Přihlášení

Jan Stuchlík: Chytrý a chytřejší

,
Jan Stuchlík: Chytrý a chytřejší
Zdroj: Anna Vacková

Máme rádi chytrost. Auta se dnes neobejdou bez počítačů, které řídí vše od motoru přes jízdní vlastnosti až po navigaci. Ledničky v sobě mají čipy, které se umějí připojit na internet a objednat chybějící jídlo. A kdo to nechápe, pro toho jsou tady přímo chytré telefony či chytré spotřebiče, které budou fungovat díky chytrým sítím. Duch doby velí, aby se věci díky počítačům co nejvíce přizpůsobovaly chování uživatelů a zjednodušovaly jim život.

Jenže někdy je chytrosti a umělé inteligence až moc. Některé automobilky chytrost svých motorů dotáhly tak daleko, že poznaly, kdy se měří emise, a podle toho se začaly chovat, aby testem prošly.

Chytré televizory Samsung podle testů měření spotřeby elektřiny ve Velké Británii dokázaly totéž. Zabudovaná elektronika rozpoznala, když se na obrazovce promítala demonstrační videa, která používají měřicí laboratoře. Televizor pak za pár vteřin po startu testovacího videa ztlumil podsvícení a snížil spotřebu skoro o polovinu.

Samsung tvrdí, že je to běžná vlastnost, kterou mají jeho přístroje už od roku 2011 právě proto, aby šetřily elektřinu. Jenže s podobným podezřením jako Britové přišli také Švédové – i když ti výrobce podezřelých televizorů neprozradili. Samsung to prý ale nebyl, uvedla britská BBC.

Evropská komise se už dala slyšet, že se vychytralými přístroji bude zabývat. Jenže s takovou aby si brzy na testování inteligence nejrůznějších přístrojů zřídila nový úřad. Věci budou od podstaty stále chytřejší, s tím se nedá nic dělat. A část výrobců nepochybně bude jejich chytrosti využívat, aby přechytračila tvůrce a vymahače nejrůznějších omezení technických parametrů. Jak jinak než chytře.


Čtěte také:

Studie: Používání chytrého telefonu zvyšuje lenost mozku

Pomalu přijíždějí auta bez řidičů. Nová technologie vyjde na deset tisíc dolarů

Diskuze