Menu Zavřít

Jan Sedlák: Proč je jedno, že Android vede

10. 8. 2012
Autor: Redakce

Podle statistik analytické skupiny IDC podíl Androidu v oblasti chytrých telefonů meziročně opět rostl. Telefony s operačním systémem od Googlu už celosvětově ovládají 68 procent trhu (47 procent před rokem), přičemž dominantních 44 procent z toho tvoří přístroje od jihokorejského Samsungu, zatímco tchajwanské HTC naopak rychle klesá a ztrácí hodnotu na burze.

Podíl systému iOS pohánějícího iPhony je na první pohled zásadně menších 17 procent, což je meziroční pokles o 2 procentní body. Při hlubším zkoumání se ale ukazuje, že vítězem tohoto závodu dvou koní je prozatím Apple.

Applu sice nepatří nejvyšší tržní podíl v mobilním segmentu jako celku (chytré telefony a tablety), ovládá ale jeho mnohem důležitější veličinu – finance. Podle posledních propočtů finanční skupiny Raymond James společnost Tima Cooka získala díky svým více než 40procentním maržím (v posledním kvartále marže klesla) 43 procent příjmů a 77 procent zisku celého odvětví. A to i přesto, že se prodeje telefonů Applu v posledním čtvrtletí propadly na 26 milionů kusů a jenom Samsung jich za stejné období prodal dvojnásobek.

Chytré dotykové „placky“ generují také další peníze na přidaných službách – prodeji aplikací, hudby, filmů, elektronických knih a dalšího digitálního obsahu skrze internetové obchody. I v tomto případě Apple nad Googlem vede. Jeho iTunes Store, do kterého jsou započítány také aplikace z App Store, v posledním kvartále vygeneroval příjmy 1,8 miliardy dolarů, zatímco v případě Google Play se prozatím poslední čísla ve statistikách Flurry pohybují ani ne na čtvrtině příjmů z iTunes.


Čtěte také:

Jan Sedlák: Rozchod Applu s Googlem

Android zvýšil dominanci na trhu smartphonů

CONTENT24


Androidu do karet nehraje ani roztříštěnost jednotlivých verzí operačního systému. Poslední verze jsou nainstalovány na necelých 17 procentech zařízení a největší část stále tvoří staré verze řady 2. To Googlu významně stěžuje možnosti doručování novinek a inovací. V případě Applu je toto číslo opět vysoké – nejnovější verze iOS je na 80 procentech prodaných zařízení.

Podobnou situaci Apple ostatně zažívá také na trhu počítačů. Ani zde zdaleka nedrží největší tržní podíl, opět to pro něj ale díky maržím nepředstavuje zásadní problém. Navíc počet uživatelů počítačů Mac roste díky tomu, že se rekrutují právě z řad mobilních uživatelů. Applu se také v případě klasických počítačů začíná vyplácet zavedení obchodu s aplikacemi Mac App Store, přes který už se v prosinci loňského roku stáhlo 100 milionů aplikací a pro firmu to tak představuje přidanou hodnotu ke klasickým strojům a nový rychle rostoucí zdroj příjmů.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).