Jan Sedlák: Jedničky, nuly a víra

16. prosince 2013, 09:17 - Jan Sedlák
16. prosince 2013, 09:17

Z virtuální měny bitcoin se v posledních měsících stal fenomén, jehož hodnota roste ve stovkách procent a o nějž se stále více zajímají běžní smrtelníci, ale i centrální finanční a měnové autority. Zároveň s tím se řeší jedna zásadní otázka – co od bitcoinu vlastně očekávat a jaká jsou jeho rizika a budoucnost?

Jako největší výhoda bitcoinu je od začátku prezentováno to, že tato měna nepodléhá žádné regulaci, vládám a bankám. Alespoň tedy ne v té podobě, že by centrální banka mohla „natisknout“ a do oběhu poslat další kusy, manipulovat s cenou a podobně. To je sice pravda, ale velké autority mají na cenu bitcoinu i tak obrovský vliv. Skutečně obrovský nárůst hodnoty měny započal mimo jiné v době, kdy se k této problematice poměrně pochvalně vyjádřili představitelé amerického Fedu a oznámili, že s regulací nepočítají. Naopak propad pak přišel v okamžiku, kdy čínská centrální banka zakázala tamním finančním institucím s bitcoiny obchodovat. Někteří další čínští vysoce postavení bankéři pak tento krok chválili a rozhodnutí označili za dobré.

Na hodnotu bitcoinu má vliv především jedna věc – nálada investorů a jejich důvěra v bitcoin samotný. Spíše než tradiční měnu tak tato virtuální varianta představuje prostředek pro investování, jehož hodnota se odvíjí podobně jako třeba cena akcií. Do investic do bitcoinu se už vlivem médií zapojují i běžní občané, kteří mockrát slyšeli legendy o tom, jak nějaký programátor díky pár bitcoinům vydělal miliony dolarů a podobně. Jenže takový běžný investor je velice náchylný na různé zprávy a nechá se poměrně jednoduše ovlivnit.

Ani v Česku od lidí z okolí běžně neslýchám, kde se dá bitcoiny platit (u nás skoro nikde), ale „jestli to ještě poroste“. Obchodníci pak bitcoin jako možnost platby zavádějí především z marketingových důvodů. Jako platidlo je to pro ně velmi nejistá volba, hodnota této virtuální měny se neustále mění.

Určitá hodnota a stabilita bitcoinu ale může spočívat v tom, že prostě existuje konečný strop, kolik lze této měny „vydat“. Je to naprogramovaný matematický model, a jakmile se počet vydaných bitcoinů dovrší, žádné další nebudou. Ona hodnota tak může spočívat právě v této „vzácnosti“. Opět ale musí lidé věřit v to, že skutečně o vzácnost jde a bitcoin není pouze změť jedniček a nul.

Protože přesně o to jde – vedle bitcoinu se na trhu neustále objevují další a další v podstatě podobné virtuální měny a Silicon Valley do projektů s nimi spojených investuje jako zběsilé.


Čtěte také:

První auto za bitcoiny. K nákupu Tesly jich stačilo 91

V Česku proběhla první platba bitcoinem v kamenném obchodě. Za krém na boty

Dříve sotva pizza, dnes i let do vesmíru. Bitcoiny našly půdu pod nohama

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí…
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Technologie
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v přeplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít