Jan Sedlák: Alphabet je trochu punk a trochu obrana

 Sedlák 12. srpna 2015, 06:57  -  Jan Sedlák
12. srpna 2015, 06:57

Google přišel s velkou zprávou, která si od mnoha pozorovatelů vysloužila přívlastek „překvapivá“. Rozdělení největší internetové firmy světa na více subjektů pod novým holdingem Alphabet ovšem zase tak překvapivé není. V Googlu se věci dávaly do pohybu už déle. Spoluzakladatel společnosti Larry Page si po převzetí žezla od Erika Schmidta vyzkoušel, jaké to je na denní bázi řídit obra s ročními tržbami přes 66 miliard dolarů a téměř 60 tisíci zaměstnanci. A zjistil, že to není nic pro něj.

Larry Page a Sergej Brin si Erika Schmidta najali v roce 2001, aby po dalších deset let jejich firmu řídil a aby zatím Page mohl pro tuto roli sbírat potřebné zkušenosti. Pod touto trojicí se Google zapsal do historie jako živelná společnost nerespektující dosavadní zavedená manažerská či firemní pravidla, společnost, jejímž nonkonformismem se snažil inspirovat nejen korporátní svět. Pěkně o nastavování celého Googlu píše sám Schmidt v knize Jak funguje Google, která nedávno vyšla i v češtině.

Google se nicméně v posledních pár letech výrazně rozrostl o projekty, které nemají mnoho společného s jeho původním byznysem kolem vyhledávání, internetové reklamy a přidružených webových služeb. Page byl od svého nástupu v roce 2011 velmi nespokojený s tím, jak firma bobtná a jak se stává těžko zvladatelnou. Page je navíc manažerský „pankáč“, který si nijak nelibuje v konferenčních hovorech s Wall Street a dalších denních povinnostech výkonného ředitele.

Už koncem loňského roku proto Google oznámil, že Larry Page se bude věnovat „většímu obrazu“. Provozní úkoly začal přebírat Sundar Pichai, o kterého na pozici šéfa projevil zájem i Twitter. Jeho posunutí na post generála Googlu a vznik Alphabetu byly logickým vyústěním těchto trendů.

Larry Page rád uvádí do chodu své velkolepé vize, což nyní jako šéf holdingu Alphabet může. Pichai se osvědčil jako výborný organizátor a je ideální osobou pro dohlížení na starý dobrý (a dnes už občas i nudný) byznys Googlu generující hromadu peněz. Samořiditelná auta, superrychlý internet, vesmírný program, dlouhověkost, investování do start-upů a další „měkčí“ oblasti se mohou řešit nezávisle, pružně a s dlouhodobou vizí.

To je jedna část příběhu Alphabetu. Ta druhá je neméně důležitá a má chránit vybudovaný monopol tak, jak jej definuje Peter Thiel v knize Od nuly k jedničce. Vlády prakticky po celém světě Googlu dlouhodobě hrozí, že ho rozdělí kvůli jeho silnému postavení na trhu. Teď je Google „pouze“ web a věci kolem něj. Do budoucna ale napojení na dopravu, internetové připojení a další aspekty vyvolávají závažné otázky na téma skutečné dominance. Pro Google je proto lepší, když své jednotlivé aktivity rozkouskuje mezi více společností. V podstatě se tím rozštěpí sám tak, jak chce, aniž by čekal na to, až mu to jednou přikáže EU.


Čtěte také:

Zapomeňte na Google. Ať žije Alphabet Google mění organizační strukturu. Stane se součástí holdingu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít