Jan Novotný: Hnutí ANO je dnes hlavní levicovou stranou v zemi

13. března 2016, 06:44 - Jan Novotný
13. března 2016, 06:44

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček před několika dny vyslovil zajímavé přání: ČSSD prý ztrácí zájem o tradiční levicová témata, a mohly by se jich proto chopit jiné strany. Například hnutí ANO, které je podle Ovčáčka catch­all party s různými názory, aniž by to vyvolávalo nějaké vnitřní pnutí. V jeho vyjádření je samozřejmě víc politikaření než pravdy. Snaha Hradu poškodit ČSSD je před nadcházejícími krajskými volbami všudypřítomná. Základ Ovčáčkovy myšlenky ale rozhodně není scestný.

Vychází z velkého posunu, kterým hnutí ANO od svého založení prošlo. Postupně se stalo hlavní levicovou stranou v zemi.

Babišovo hnutí v poslední době dokázalo zaujmout veřejnost třemi tématy: elektronickou evidencí tržeb, levnějším pivem a pevnou hrází vůči uprchlíkům. Ale není to jen záležitost nedávných dní. Hnutí prakticky od začátku Sobotkova kabinetu zcela rezignovalo na onu pravicovou korekci socialistické vlády, kterou slibovalo. Nenamítalo nic proti výraznému zvyšování platů státních zaměstnanců nebo razantnímu skoku ve výši minimální mzdy.

Naopak prosazuje rozšiřování pravomocí státu nad jednotlivci, populistické snižování DPH v hospodách a tvrdošíjně trvá na protahování registrací podnikatelů jako plátců DPH. Úkrok vlevo je logický. Největším soupeřem hnutí bude v obou nadcházejících volbách sociální demokracie.

Levicová nesolidarita

Levicovost ANO lze také dobře demonstrovat na postoji Čechů k uprchlické krizi. Průzkum Medianu z loňského listopadu ukázal, že více voličů ANO příchod uprchlíků odmítá, jen menšina by je ráda přijala. To je blízké voličům všech ostatních levicových stran navzdory jejich internacionalismu a proklamované solidaritě.

Naopak pravicoví voliči TOP 09 a ODS by migranty spíše přijali, než odmítli, a to navzdory svému individualismu.

Proměnu ideologie umožňuje Babišově straně velmi slabé voličské jádro. Podle lednového průzkumu Medianu má ANO jen 13,5 procenta věrných voličů, sociální demokracie o dvě a půl procenta víc. Přitom ANO má volební potenciál až 31 procent, ČSSD jen 27,5 procenta. Jinak řečeno: většina voličů ANO o sobě neví, zda je pravicová, nebo levicová. Anebo si neuvědomují, že jako pravičáci už fandí levicové straně.

Stát především

Andrej Babiš by na tuto domněnku o levicovosti svého hnutí jistě odpověděl, že takové škatulkování už je dávno přežité a ANO je, jak se moderně říká, neideologickou stranou. Jenže to je velký klam. Ač se hnutí snaží sebevíc být nemastné a neslané, každý jeho politický krok s sebou nese známky ideologie. A ta může být jen stěží popsána jako pravicová nebo liberální. Ideologie hnutí vyplývající z jeho současné politiky se dá shrnout do jedné věty: Pravomoc státu je přednější než svoboda podnikání. Stačí si otevřít jakoukoli učebnici politologie a je jasné, na jaké voliče se hnutí obrací. Liberál, na něhož se ANO o? ­ ciálně zaměřuje, to evidentně nebude.

Německý liberální think tank Friedrich­ ­Naumann­Stiftung tak mohl poslat svůj loňský půlmilionový dar, kterým hnutí sponzoroval, rovnou do Lidového domu. Vyšlo by to nastejno. Jen obtížně si lze představit kolébku této nadace, německou liberální stranu FDP, jak prosazuje například elektronickou evidenci tržeb. Němečtí a evropští liberálové jsou na tom zhruba stejně jako řada českých voličů ANO: ještě si nevšimli, že toto hnutí se pravici vysmívá do očí.


Čtěte také:

ČSSD: Babiš se v kauze Čapího hnízda zamotává, měl by ji vysvětlit

Úřady vyměřily Čapímu hnízdu milionové pokuty, Babiš to dosud popíral

Dotační podvod? Brusel spustil vyšetřování Babišova Čapího hnízda

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Valorizace 2018: kolik si od ledna důchodci polepší?
Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda v ČR a jak na Slovensku?
Kdy budou jarní prázdniny ve vašem okrese?
Až 50 % můžete ušetřit při odesílání balíků do zahraničí. Kde a u koho?
Jak dlouho ještě cena bitcoinu poroste?
Auta
Mazda MX-5 dostala motor 1.5 Turbo. Má 210 koní 268 Nm
Dacia Duster opět bohatým bere a chudým dává (první jízdní dojmy)
McLaren Senna je extrémní okruhový nástroj za 22 milionů. Už je vyprodaný
Retro: Lamborghini LM002 měl být původně stíhací off-road pro armádu
Renault-Alpine A110 bude zábavné a rychlé auto. I s automatem
Technologie
Panelové prostředí přináší multitasking do betaverze e-mailu Outlook.com
AOC ohlásil herní monitory Agon³ s 0,5ms odezvou. Staví na prohnutých TN panelech s HDR
Další hudební půjčovna v Česku. Amazon Music chce ohrozit pozici Spotify
Apple chce koupit Shazam za 400 milionů dolarů
Instagram testuje samostatný komunikátor. Chtěl by chat oddělit od hlavní sociální sítě
Hry pro příležitostné hráče