Jan Chalupa: Evropa je v medicínských inovacích poněkud pomalejší

24. července 2012, 08:40 - Vlastimil Poliačik
24. července 2012, 08:40

Nedávno založená společnost Medicem se u nás jako první zaměřuje na výzkum, vývoj, výrobu a celosvětový marketing biomedicínských produktů a získává již první úspěchy.

„Máme dnes čtyři produkty na trhu a čtyři ve vývoji. Největší potenciál pro nás má v tuto chvíli nitrooční čočka WIOL-CF. Jako jediná se chová bioanalogicky neboli funguje stejně jako lidská čočka. Celosvětově máme více než 7000 implantovaných čoček WIOL-CF druhé generace,“ říká spoluzakladatel společnosti a její generální ředitel Jan Chalupa.

* E15: Chcete pomáhat vědeckým nápadům z oblasti zdravotnických prostředků na svět a do světa. Proč jste si vybral zrovna takový obor?

Uvědomili jsme si, že v Česku často někdo vygeneruje úžasný nápad, ale uvedení na trh a aplikaci u pacientů už přebere někdo jiný, například velká zahraniční společnost. Takže se u nás prodá jen intelektuální vlastnictví. Také jsme chtěli oslovovat kromě českých i vědce ze střední a východní Evropy. Přede dvěma třemi roky jsme se potkali s Vladimírem Stoyem, který reprezentoval skupinu autorů různých již existujících produktů, zejména v oftalmologii, regeneraci tkání a gynekologii. V té době sháněli peníze na marketing a další vývoj. A právě v průběhu našich rozhovorů jsme začali plánovat projekt, který jsme posléze nazvali Medicem.

* E15: Inspirovali jste se někde?

Zejména v USA. Minimálně proto, že někteří z našich kolegů v USA studovali nebo pracovali, jako například právě Vladimír Stoy, který dnes působí v Medicem jako hlavní vědec a prezident Medicem Institute. V USA je běžné, že skupina vědců například z univerzity vymyslí nový produkt, založí si společnost, do níž svůj produkt vloží, osloví investory a souběžně se svým působením na univerzitě podnikají. To je výhodné nejen pro ně, ale i pro univerzity. Díky této pružnosti se řada nápadů dostane k uživatelům velmi rychle. Evropa je v inovacích a jejich realizaci poněkud konzervativnější a pomalejší.

* E15: Vy však máte širší záběr než jeden produkt.

Jistě. Ona vzniklá společnost s jedním nebo několika produkty se po určité době dostane do fáze, kdy přichází výrobce nebo strategický investor, který ji koupí. My jsme ale chtěli postavit něco, co se nesoustředí jen na jeden produkt. Zároveň chceme řídit celý cyklus od nápadu až k prodeji, říkáme tomu výtah pro nápady. Dnes se pohybujeme zejména v oblasti oftalmologie, regenerace tkání a gynekologie, ale jsme připraveni se postupně soustředit i na další oblasti.

* E15: Co všechno obsahuje onen výtah?

Cyklus od nápadu k pacientům není vůbec jednoduchý: mám nápad, možná ho mám už zpracovaný v laboratoři, ale musím ho vyvinout v konkrétní produkt a odzkoušet mnohem detailněji, musím jej certifikovat a pak připravit třeba i speciální technologii a vytvořit výrobní linku, abych jej mohl sériově vyrábět. A nakonec ho musím dostat k pacientovi – to znamená jít za obchodníky, kteří najdou správné distribuční kanály do nemocnic, k lékařům a pacientům. Když se o to stará jedna společnost, proces se výrazně zkrátí a získáte výhodu před konkurencí.


Čtěte také:

V Milovicích vznikne vědeckotechnický park za půl miliardy

Praha dá milion za studii na inovační vouchery


* E15: Kdy společnost zahájila činnost?

Medicem odstartoval loni, ale navazuje na práci vědců a technologů, kteří do společnosti vložili produkty a stali se jejími podílníky.

* E15: Takže produkty, které dnes prodáváte, nevznikly v Medicemu, ale ve společnostech, jež jste koupili?

Ano, právě společnosti různých vědců a technologů, které reprezentoval Vladimír Stoy, jsme integrovali do Medicem.

* E15: Kolik máte prodůktů a v jaké fázi?

Máme dnes čtyři produkty na trhu a čtyři ve vývoji. Asi nejdál jsme s preparátem DILAPAN-S, což je gynekologický produkt a z hlediska prodeje u nás a v zahraničí je nejrozšířenější. Ale největší potenciál pro nás má v tuto chvíli nitrooční čočka WIOL-CF, která je již také na trhu. Je to akomodační nitrooční čočka s velkou optikou a díky svým parametrům a vlastnostem má velmi dobrou perspektivu získat významné postavení na trhu. Jako jediná se dle našeho názoru chová bioanalogicky neboli funguje stejně jako lidská čočka. Celosvětově máme více než sedm tisíc implantovaných čoček WIOL-CF druhé generace.

* E15: Máte vytipované oblasti, kde se chcete nejvíce angažovat?

Tento a příští rok se chceme věnovat zejména oftalmologii a regeneraci tkání. Ale máme v portfoliu dalších sedmdesát produktů, které jsou více či méně rozmyšlené, a ty jsou z daleko většího množství oblastí, například z ortopedie a chirurgie.

* E15: Jste nadnárodní společnost. Jaká je její struktura?

Hned na počátku jsme se proto rozhodli, že vybudujeme základní tři pilíře: Medicem Institute, který se soustředí na výzkum a vývoj, Medicem Technology, zjednodušeně řečeno továrnu, a Medicem International, distributora, jenž má na starosti i marketing.

* E15: Sídlíte kompletně v Česku?

Chtěli jsme využít především potenciál České republiky a posléze celé střední a východní Evropy a samozřejmě i Ruska. Takže Česká republika je jako srdce teritoria pro Medicem Institut logická. S Medicem Technology je to podobné. V Česku je možné docílit vysoké kvality za rozumné ceny. Šikovné české ruce stále fungují. A výroba zdravotnických prostředků i chemická výroba zde mají velkou tradici. S třetí, obchodní linií je to komplikovanější. Při uzavírání mezinárodních obchodních kontraktů se řídíte podmínkami země, kde sídlíte, a nám se zdálo nejvhodnější Švýcarsko. A nad vším tím je Medicem Group, pomyslný deštník, který to celé zastřešuje. Protože máme zahraniční investory, vybrali jsme Nizozemsko jako investory respektovanou zemi.

* E15: Jste v Česku jedinou firmou tohoto typu?

Určitě nejsme jedinou firmou, která se zabývá vývojem a výrobou zdravotnických prostředků. Ale v oblastech, na něž se specializujeme, jsme asi jediní s takto komplexním řešením.

* E15: Jaký máte obrat?

To zatím není veřejná informace. Jakmile se staneme veřejně obchodovatelnou společností nebo se změní strategie, tuto informaci zveřejníme.

* E15: Kdo jsou vaši investoři?

S touto informací je to podobné. V tuto chvíli můžeme sdělit, že máme několik zahraničních investorů.

* E15: Investoři jsou zároveň akcionáři?

Ano.

* E15: Projevuje se v oblasti, ve které obchodujete, současná finanční krize?

Určitě. Neexistuje snad země na světě, která nemá problém se zdravotním a penzijním systémem. Ale na druhé straně, když se budete rozhodovat, zda si koupíte nové auto, nebo se postaráte o své zdraví, jednoznačně se rozhodnete pro zdraví. Takže poptávka je.

* E15: Máte tedy své vlastní vědce. Spolupracujete i s cizími, například z Akademie věd?

U vědců mluvíme o třech možných vztazích – buď jsou to zaměstnanci Medicem Institutu, nebo tací, kteří pracují jen při určitých příležitostech. Třetí možností jsou vědci, kteří sami přinesou nějaký nápad a ve spolupráci s námi jej rozvíjejí jako externí spolupracovníci. Nelze ale spolupracovat se zaměstnancem jiné instituce, například Akademie věd, v jiném režimu než na bázi spolupráce mezi Medicem a příslušným výzkumným ústavem Akademie věd. Na úrovni institucí dnes úspěšně spolupracujeme například s Ústavem makromolekulární chemie Akademie věd. Klíčem je vždy řešení podílu na intelektuálním vlastnictví jednotlivých partnerů.

* E15: Jak pracujete s autorskými právy?

Pokud na něčem pracujeme, potřebujeme, aby intelektuální vlastnictví zůstalo v Medicem Group. Autorská práva můžeme řešit tak, že řekneme: My půjdeme do dalšího vývoje vašeho nápadu, budeme jej financovat a pomáhat s jeho uvedením na trh, ale budeme chtít, aby nápad byl součástí Medicem Group. Sepíšeme dohodu o podmínkách dělení výnosů z duševního vlastnictví, a zajistíme tak i ochranu práv autorů v dohodnuté výši. Ve většině případů to funguje tak, že vědci dostávají poplatky, které jsou odvozeny buď z nějaké budoucí hodnoty daného produktu, nebo jsou podílem z budoucího prodeje.

* E15: Vznikají takové dohody bez problému?

Je to vždycky velké dohadování. Podívejte se jen na současné bitvy gigantů v oblasti softwaru a komunikací. Duševní vlastnictví vždy bylo, je a bude klíčem k bohatství těchto firem. Vše se vždy musí vyřešit pečlivě a transparentně hned na počátku. Samozřejmě že každý jedinec či instituce chce, aby vlastnictví co nejvíce souviselo s ním, ale pokud je potřeba pro jeho další rozvoj velkých investic, musí se o vlastnictví rozdělit.

* E15: Počítáte i s nějakými příspěvky od státu?

Při rozjíždění společnosti jsme záměrně s žádným financováním z veřejných zdrojů nepočítali. Programy v jednom okamžiku vyhlášené jsou, v dalším období zase ne. Do budoucna ale s využitím dotací a grantů zejména pro oblast výzkumu a vývoje pracujeme. Může to některé věci výrazně urychlit a snížit potenciální rizika. Jak budeme úspěšní, uvidíme.


Jan Chalupa (44)

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Působil ve vedoucích manažerských pozicích několika bank, investičních společností a soukromých kapitálových domů v Česku republice i jinde v Evropě, jako je například skupina PPF či Credit Suisse Life & Pensions. Před Medicem spoluzaložil společnost Tarpan Partners (jeden z akcionářů Medicemu). Je ženatý a má dvě děti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít