JAKO V TELEVIZI - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

JAKO V TELEVIZI

, Blanka Růžičková Euronews a.s.,
JAKO V TELEVIZI
Zdroj: Euro.cz

Regulátorkou se bez výběrového řízení stala ministrova podřízená

Miroslav Grégr připravil těsně před vánočními svátky překvapení, které lidem z energetického sektoru doslova vyrazilo dech. Jednasedmdesátiletý ministr do čela nového Energetického regulačního úřadu, který jako nezávislá instituce vznikl k 1. lednu 2001, vybral a ve vládě bez jakéhokoliv výběrového řízení prosadil devětapadesátiletou úřednici svého ministerstva Janu Novotnou. Tuto informaci týdeníku EURO potvrdila mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Anna Stárková.

Pět let natvrdo.
Ve sporu o to, kdo bude příštích pět let řídit úřad, který má mít v české energetice stejný vliv jako například Česká národní banka v ekonomice, Grégr pomocí většiny ministrů opět porazil ministra financí Pavla Mertlíka. Ten podle informací týdeníku EURO se jmenováním Novotné sice souhlasil, ale s podmínkou, že bude vykonávat tuto funkci jen do té doby, než skončí řádné výběrové řízení na post regulátora.
Ministerstvo financí navrhovalo na obsazení postu regulátora řádné výběrové řízení s tím, že do jeho ukončení by byl vedením nového úřadu dočasně pověřen dosavadní regulátor Petr Kacvinský (EURO 50/2000). Grégr ovšem ve vládě trval na tom, že je potřeba regulátora jmenovat okamžitě a na celé pětileté funkční období. Pro jeho návrh údajně hlasovalo osm ministrů proti pěti členům Zemanova kabinetu.
Vláda schválila Grégrův návrh v pondělí 18. prosince, aniž by své rozhodnutí zveřejnila. O výběru osoby pro důležitý post regulátora, který bude rozhodovat o cenách energií pro všechny spotřebitele, se prakticky vůbec nediskutovalo. Kromě týdeníku EURO se ostatní média této záležitosti nijak nevěnovala. Mezi energetiky se až do překvapivého Grégrova rozhodnutí spekulovalo o některých vhodných kandidátech (EURO 50/2000), ministr se ovšem těmito návrhy nenechal nijak ovlivnit (viz box).
„Jmenovat na takovou funkci někoho bez výběrového řízení, navíc jednou jedinou nominací, je poněkud zvláštní způsob. To je stejné, jako kdyby se tímto způsobem jmenoval předseda Nejvyššího kontrolního úřadu nebo ředitel Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, řekl v rozhovoru pro týdeník EURO bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Vratislav Ludvík.
„Nevím, o čem vypovídá tento tah. Jedno je jisté: není to o blbosti. Buď je to o velmi vážné psychické úchylce, anebo je to o nějaké superstrategii, kterou není nikdo schopen pochopit, řekl týdeníku EURO zdroj blízký ministerstvu financí.

SMS od Grégra.
Týdeník EURO má informace, že ministr Grégr výběr zúžil jen na lidi ze svého úřadu a ani s nimi se o ničem neradil. Některým tuto funkci nabídl a později své rozhodnutí bez vysvětlení změnil. Například přímému nadřízenému Jany Novotné, vrchnímu řediteli Janu Poučkovi, tuto změnu oznámil jen krátkou textovou zprávou SMS.
Ředitelka odboru elektroenergetiky a teplárenství Jana Novotná pracuje na ministerstvu průmyslu už několik let. Lidé, kteří ji znají, uvádějí, že elektroenergetice i teplárenství rozumí, plynárenství se však nikdy nevěnovala. Pro regulaci elektrárenského sektoru má i příslušné vzdělání, vystudovala elektrotechnickou fakultu. Ve světě se však obvykle pro funkci regulátora vybírá člověk, která není příliš úzce specializovaný a má spíše ekonomické vzdělání. Například bývalý britský předseda úřadu OFFER Stephen Littlechild, který se ve svém funkčním období stal doslova legendou evropské regulační scény, byl profesorem ekonomie. Na univerzitě v Madridu přednáší ekonomiku také uznávaný španělský regulátor Luis Rodriguez Romero.

Nezávislost po česku.
Některé evropské země se snaží zajistit nezávislost regulátora striktními předpisy, které nedovolují, aby se jím stal někdo z oboru. Tato filozofie vychází z přesvědčení, že regulátor musí být nezávislý nejen vůči vládě a politikům, ale hlavně nesmí podléhat tlakům energetických firem. Proto je pro něj lepší, když se s lidmi z těchto firem nezná a nemá s nimi žádné osobní vztahy.
V České republice příslušný zákon nic takového nevyžaduje. Regulátor má naopak poměrně těžké postavení a jeho nezávislost je málo chráněná vůči vládě a ministrovi průmyslu a obchodu. Kabinet ho jmenuje a zároveň je tím, kdo ho může odvolat. V zákonu se sice uvádí, za jakých okolností to může udělat, neposlušného regulátora se ovšem lze zbavit i tím, že je donucen, aby odešel na vlastní žádost. V paragrafu 17 čtvrtého odstavce zákona se uvádí: „Předseda Energetického regulačního úřadu může být odvolán pouze z důvodu nemoci, hrubého porušení povinností, na základě pravomocného rozsudku soudu nebo vzdá–li se funkce.
Jmenování Jany Novotné bylo pro lidi z oboru překvapením i proto, že v ji v poslední době nebylo nikde vidět. Zhruba od září byla nemocná a do zaměstnání se vrací až nyní. „Jmenovat někoho v penzijním věku na dalších pět let do tak náročné funkce považuji za neobvyklé, řekl v rozhovoru pro týdeník EURO bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Vratislav Ludvík, který Janu Novotnou dobře zná.
Mezi energetiky je známá tím, že se dokáže bránit nátlaku lobbistických firem. Dosud byla vůči nim poměrně přísná a proti jejich snahám o zachování monopolních výsad údajně prosazovala spíše liberálnější postupy. Generální ředitel státního podniku Transgas Tomáš Tichý v rozhovoru pro týdeník EURO řekl, že Novotná je rázná úřednice, která rozumí elektroenergetice. „Razantní a rozhodná, to určitě je, říkají i další ředitelé elektrárenských firem, se kterými týdeník EURO hovořil. Zároveň však upozorňují, že s Novotnou je těžká řeč. „Nepřijímá jiné než své názory, a ty jsou někdy značně vyhraněné, říká jeden z nich, který si nepřál být jmenován.

Zoufalý regulátor.
„Myslím si, že daleko důležitější než procedura výběru je postavení nezávislého regulátora a možnosti jeho fungování. A zde narážíme na velký problém, řekl v rozhovoru pro týdeník EURO bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Kühnl, nyní předseda Unie svobody. „Vláda rozhodla o privatizaci vertikálního monopolu v elektroenergetice a v plynárenství, což znamená, že ten, kdo to takto koupí, bude mít v rukou celou energetiku. Jsem zvědav, jak se regulátor a nakonec celá vláda ubrání tlaku, který bude takový monopolista na straně výroby, přenosu a distribuce vyvíjet. Protože nový vlastník bude mít logicky tendenci přenášet náklady do přenosu a distribuce, aby mohl zůstat konkurenceschopným. A takový monopolista bude mít dobrou vyjednávací pozici s ministrem průmyslu a obchodu. Takže nakonec i ten v zákoně sebelépe postavený nezávislý regulátor bude v zoufalé situaci s výsledkem, který bude velmi nepříznivý pro odběratele, tvrdí Kühnl.
„Tím, že úředníci ministerstva včetně paní Novotné sedí dlouhá léta v orgánech energetických firem, vědí, jak procesy v tomto sektoru fungují. Ale při Grégrově způsobu chování si nedokážu představit, že regulátor bude pozdvihovat hlas a říkat, že to bude jinak, než si to ministr představuje, obává se zdroj z ministerstva financí.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze