Jako den a noc. Vietnamská ekonomika je příkladem pro ostatní, nedaleké Thajsko čekají problémy - Euro.cz

Přihlášení

Jako den a noc. Vietnamská ekonomika je příkladem pro ostatní, nedaleké Thajsko čekají problémy

,
Jako den a noc. Vietnamská ekonomika je příkladem pro ostatní, nedaleké Thajsko čekají problémy
Zdroj: Pixabay/Thomas Gerlach

Vzdušnou čarou jsou od sebe vzdáleny jen něco kolem jednoho sta kilometrů, přesto se jejich ekonomické vyhlídky na následující měsíce, potažmo roky diametrálně liší. Zatímco vietnamskému hospodářství analytici předvídají velmi slibný vývoj, o budoucnost toho thajského mají oprávněné obavy. Čím je to způsobeno?

Prvním předpokladem úspěchu je pochopitelně s ohledem na současnou zdravotní krizi zvládnutí samotné koronavirové nákazy, respektive dostání nemoci covid-19 takříkajíc pod kontrolu. To se Hanoji při pohledu na oficiální statistiky povedlo náramně. Jak totiž uvádí sever Worldometers.info, bezmála stomilionová země eviduje od počátku pandemie pouhých 369 infikovaných, což ji v pomyslném žebříčku řadí celosvětově až na 159. místo. V souvislosti s nebezpečnou nákazou ve Vietnamu dosud nikdo nezemřel, přičemž počet aktivních případů se aktuálně nachází na hodnotě 27 osob.

Druhým faktorem, který tomuto jihoasijskému státu hraje do karet, je jeho levná pracovní síla. Právě o tu je totiž nyní v kontextu událostí několika posledních let obrovský zájem, neboť velké nadnárodní podniky sem postupně přemísťují své výrobní závody ze sousední Číny, která je pod tlakem ze strany USA a jejíž vývoz je zatížen cly. I proto se podle expertů zdejšímu zahraničnímu obchodu aktuálně vede natolik dobře.

„Vietnam roste a má skvělou výchozí pozici pro to, aby nadále navyšoval objem svého exportu na globálních trzích, takže ve srovnání s jeho regionálními sousedy jsou jeho vyhlídky celkem nadějné,“ shrnul pro televizi CNBC ekonom švýcarské banky UBS Edward Teather.

Dařilo se navíc i v dalších oblastech: „Maloobchodní tržby, import a průmyslová výroba byly v červnu na takových úrovních, jak se předpokládalo, což se o většině ostatních ekonomik v regionu říct nedá.“

U řady států nacházejících se v jihovýchodní Asii v čele s Malajsií, Indonésií či Singapurem očekávají analytici ve druhém čtvrtletí letošního roku hospodářský pokles, vietnamský hrubý domácí produkt se však stále nachází v černých číslech, to když za uplynulé tři měsíce vykázal v meziročním srovnání podle předběžných vládních údajů růst o 0,36 procenta.

Pomůže i Evropa

Významnou finanční injekcí by rovněž mohly být takzvané přímé zahraniční investice (FDI) realizované ze strany evropských podnikatelů, kteří budou mít díky nedávno podepsané dohodě mezi Hanojí a Bruselem o poznání snazší přístup na zdejší trh. Je sice pravdou, že vzhledem k aktuálně platným restrikcím v oblasti cestování bude při nejmenším letos jejich vliv na zdejší ekonomiku de facto zanedbatelný, příští rok by to však už mohla být o poznání jiná písnička.

A pak je tu ještě vláda a místní centrální banka, které rozhodně nemíní v době celosvětové krize zůstat nečinné.

„Zrovna během (uplynulého) víkendu volal premiér (Nguyễn Xuân Phúc) po dalších opatřeních na podporu ekonomiky a centrální banka se nechala slyšet, že by byla ráda, kdyby objem poskytnutých půjček vzrostl o 10 procent. Vypadá to tedy, jako by se místní autority snažily využít daného okamžiku a ještě více přitlačily na pilu,“ dodal Teather.

Thajsko se chystá na rekordní propad

Vietnam coby pomyslný třídní premiant by tedy měl podle řady analytiků v tomto ohledu posloužit ostatním zemím jako vzor, od něhož je dobré se lecčemu přiučit. To samé se však naneštěstí nedá říct o nedalekém Thajsku, které se, pokud jde o jeho předpokládaný ekonomický vývoj, nachází ve zcela opačné situaci.

Koncem června sice centrální bankéři na svém zasedání oznámili, že jednomyslně schválili ponechání jednodenní repo sazby na rekordně nízké úrovni 0,50 procent, i tak lze ale dle jejich názoru očekávat, že se hospodářství země propadne víc, než jak původně předpokládali.

Jak uvádí CNBC, dřívější odhady ohledně vývoje thajského HDP během letošního roku počítaly s poklesem o 5,3 procenta. Po přehodnocení aktuální situace nicméně bankéři dospěli k tomu, že konečný propad bude činit ještě o dalších 2,8 procentních bodů více, což bude v tomto ohledu zároveň znamenat dosavadní rekord.

Zdroj: www.cnbc.com, www.worldometers.info
Diskuze