Jaké vlastnosti má dobrý networker?

10. listopadu 2010, 16:08 - Stuart Lindenfield
10. listopadu 2010, 16:08

Budování profesní sítě kontaktů je naprostým základem, proto společnost Reed Specialist Recruitment vypracovala dokument popisující nejdůležitější vlastnosti dobrého networkera. Článek obsahuje tipy, jak rozvíjet svou osobnost a může být vodítkem i v každodením životě.

Foto: archív Profit

Profesní síť je síť vztahů, které jsou založené na důvěře a vzájemně prospěšné. Tyto vztahy se mohou objevit i mezi přáteli, avšak přátelské vazby nemusí mít potenciál rozvinout se v pracovní kontakt. Někteří lidé nesprávně vnímají kontakní síť jako tajnou formu přístupu k práci. Ale tak to není. Nejlepší obchodní a profesní sítě poskytují formální i neformální příležitosti k rozvoji dlouhodobých sociálních vztahů mezi kolegy, zákazníky a konkurenty.

Ať již pracujete nebo máte v úmyslu se v budoucnu věnovat jakékoli pracovní oblasti, je otázka sebevědomí bezpochyby nejdůležitějším předpokladem úspěchu. Sebevědomí lidé sdílejí určité vlastnosti. Cítí se v pohodě sami se sebou, a to navzdory tomu, že vědí, že nejsou dokonalí. Vědí, co chtějí a čeho jsou schopni dosáhnout a rovněž věří, že své cíle uskuteční. Tito lidé vyzařují pozitivní energii, jsou klidní, mají pod kontrolou svůj život a komunikují jasně a otevřeně. Rovněž se přímo zeptají na to, co chtějí a bez váhání a efektivně prosazují a hájí své zájmy.

Někteří sebevědomí networkeři mají to štěstí, že jim tyto charakteristické vlastnosti byly dány do vínku, zatímco jiní se je museli naučit. Stát se zdravě sebevědomým a dobře si budovat svoji kontaktní síť může být pro některé složitější než pro ty ostatní. Ale možné to je vždycky a my věříme, že jsou tři oblasti silných stránek, na kterých se dá pracovat,” řekl Stuart Lindenfield, Head of Transition Services z Reed Consulting. “Zaprvé posílení sebedůvěry, zadruhé sociální dovednosti, které sebevědomí networkeři užívají a konečně zatřetí rozvinutí rozsáhlých znalostí o tom, jak strategicky řídit své sítě, aby efektivně fungovaly.

Na rozdíl od dalších komponentů osobnosti, drtivá většina z nás kdysi silnou sebedůvěru měla. V novorozeneckém věku jsme nepochybovali o tom, jestli by nám měla být věnována pozornost a naše potřeby uspokojeny. Když však kojenecký věk skončil, většina z nás sebedůvěru ztratila. V důsledku tato skutečnost vede k sebeselhání, kritice, odmítnutí a krizi identity.

Jako dobrý networker byste se měl zaměřit spíše na to, co by se od Vás mohlo očekávat než na to, co chcete nebo co potřebujete prodat. Musíte se prezentovat nejvhodnějším možným způsobem, zdůraznit svoji osobnost a soustředit se na to, co relevantního můžete nabídnout jiným,” řekl Jon Hill, Country Manager Reed Specialist Recruitment pro Českou republiku.

Náboroví specialisté společnosti Reed připravili koncept tzv. unikátních bodů přitažlivosti (Unique Appeal Points - UAPs), které jsou variací na všeobecně známé zkratky USPs a zachycují čtyři klíčové oblasti silných stránek:

1. Vrozené schopnosti: trvalé vlastnosti osobnosti, které obvykle definují hlavní oblasti přínosu v oblasti kariéry. Například musíte mít jasno, jste-li extrovert, introvet nebo někde mezi.

2. Rozvoj silných stránek osobnosti: silné stránky se rozvíjejí na základě životních zkušeností. Mezi ně například patří trpělivost, vynalézavost, soudržnost a samozřejmě sebevědomí.

3. Technické dovednosti: odborné znalosti v určité oblasti.

4. Tzv. People skills: především ty, které jsou rozhodující pro vytváření pracovních sítí, jako je vnímavost, prozíravost a týmová spolupráce.

Jakmile definujete své unikátní body přitažlivosti (UAPs), musíte vytvořit dostatek příležitostí k jejich sdílení. Sebevědomí networkeři často využívají příležitosti, které jiní opomíjejí. Dobrý networker je schopen dát během chvilky novému kontaktu na vědomí své unikátní body přitažlivosti (UAPs). Posledním typem od Reed Specialist Recruitment v oblasti sebedůvěry je příprava plánu pro případ, že se setkáte s neúspěchem při budování profesních kontaktů. Zcela jistě se setkáte s odmítnutím, ale místo panikaření si zapamatujte pět kroků, které Vám pomohou se emocionálně s touto skutečností vyrovnat:

1. Zklidněte tep

• odejděte někam do soukromí, kde budete kontrolovat svůj dech a budete moci udělat pár protahovacích cviků

• představte si klidné místo nebo někoho, koho milujete

• jděte se projít okolo domu

• poslouchejte uklidňující hudbu

2. Oceňte se

• jděte (nebo si naplánujte, že půjdete) se nechat hýčkat a v přestávce si dejte oblíbené jídlo nebo si kupte luxusní drobnost

• připomeňte si své minulé úspěchy

• zavolejte příteli, o kterém víte, že Vás rád uslyší

• udělejte laskavost kolegovi, příteli nebo sousedovi

• podívejte se na svoji pracovní síť a najděte dva lidi, kteří by mohli ocenit, kdybyste je seznámil/a

3. Analyzujte fakta

Shrňte, co přesně se stalo na základě objektivních skutečností, vyjádření nezaujatých osob, buďte obezřetní a nepoužívejte žádné superlativy, zevšeobecnění a nepřehánějte. Následně si promluvte s empatickým kolegou, nadřízeným nebo učitelem, tj. s osobou, která je výše postavena, než jste Vy sami.

4. Přemýšlejte o svém učení

Zamyslete se, jaké aspekty odmítnutí vám pomohly dozvědět se o sobě, o jiných lidech a více o obecné komunikaci.

5. Udělejte alespoň jedno rozhodnutí:

• napište si a naučte se asertivní odpověď pro Vaši další schůzku

• napiště stížnost

• omluvte se

• zapište se do kurzu zlepšení dovedností

• zkuste alternativní scénář Vašich aktivit v oblasti networkingu

Autor Stuart Lindenfield je předním odborníkem v oblasti kariérního růstu, s dlouholetou zkušeností v pomoci jednotlivcům úspěšně vést svoji kariéru a zvládat pracovní přechody. Od lídrů velkých společností k dělníkům vedl zaměstnance na všech úrovních v komerční i neziskové sféře.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární…
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít