Jaké poklady ukrývají tuzemské sbírky českých sběratelů? - Euro.cz

Přihlášení

Jaké poklady ukrývají tuzemské sbírky českých sběratelů?

Aukro,
Jaké poklady ukrývají tuzemské sbírky českých sběratelů?
Zdroj: Aukro
Komerční sdělení

Sběratelství je staré jako lidstvo samo a dnes patří mezi nejrozšířenější koníčky vůbec. Sbírají se zdánlivě bezcenné předměty, ale i věci historicky významné a starožitné, jako jsou vzácné bankovky, několik staletí staré mince nebo cenné papíry. Na jaké rarity můžete narazit v českých sběratelských kruzích?

Prvorepubliková platidla jsou unikáty

Za vůbec nejvzácnější bankovku v československé historii je považována pětitisícikorunová státovka z roku 1919. Technicky nedokonalá a s minimálním množstvím ochranných prvků byla snadno padělatelná a stát ji proto už v roce 1920 začal stahovat z oběhu. Dnes je takových exemplářů dochováno pouze několik desítek kusů a stal se z nich sběratelský svatý grál. Hodnota této bankovky se pohybuje mezi třemi až pěti miliony korun.

Některé vzácné mince jsou v oběhu

Největší sběratelskou raritou a zároveň nejdražší českou mincí je svatováclavský dukát. Vyraženo bylo pouze 34 kusů a hodnota 1 mince, která byla ve veřejné dražbě, se vyšplhala na necelých 15 milionů korun. Zajímavý kousek do sbírky ale můžete mít i zrovna v peněžence. V oběhu jsou dnes mince, které se liší v nepatrném a snadno přehlédnutelném detailu. Většinou se jedná o chybnou ražbu, jako je třeba chybějící rok vydání.

Potravinové lístky a americké akcie

I cenné papíry mají své vášnivé sběratele. Oblíbené jsou především staré akcie, půjčky, potravinové lístky nebo třeba umělecké tisky. A některé takové vzácnosti najdete i v muzeích. Muzeum cenných papírů se například pyšní raritou v podobě dluhopisu pro financování olympiády v Helsinkách v roce 1940, která se ani nikdy neuskutečnila.

Rady pro začínající sběratele

Sběratelství je koníček, se kterým můžete začít prakticky kdykoliv. Sbírat lze v podstatě vše. Mezi tradiční předměty patří hlavně bankovky, mince nebo poštovní známky. Důležité je svou sbírku mít přehledně katalogizovanou. K uchovávání vzácných platidel vám nejlépe poslouží alba nebo kazety. A kde najít své první úlovky? Sběratelským rájem jsou internetové aukční servery, jako je například Aukro. Narazíte tu na kousky pro radost, ale také na sběratelská terna, která jsou zároveň investicí, jejíž hodnota s přibývajícími léty roste.