Jak zaujmout životopisem

18. září 2009, 12:40 - Zuzana, <a href="http://www.ladyzone.cz">Ladyzone.cz</a>
18. září 2009, 12:40

Máte skvělou praxi, a přesto čekáte na zpětnou vazbu na vaše zaslané CV marně? Možná je to v tom, že není dobře napsané. Že to hraje u personalistů roli? Jednoznačně. První dojem v tomto případě činíte právě napsaným životopisem.

Autor: Martin Siebert

Důležité je zaujmout, ovšem ne za každou cenu. Jistě, barevným životopisem, kdy první část je červená, druhá modrá a navíc tučně, zaujmete, ovšem spíše si váš životopis personalisté přepošlou mezi sebou, aby se pobavili. Nadneseně řečeno samozřejmě.

Dbejte na strukturu

Zvolte si jeden, maximálně dva fonty, který budete pro vytváření životopisu používat. Nepište žádné romány ani povídky, hutným textem rozhodně neohromíte. Číma jasnější a přehlednější životopis budete mít, tím více usnadníte práci personalisty (ano, je to tak, personalista je ten, který rozhoduje o tom, zda budete pozvána na první kolo či nikoliv).

Ovšem přehlednost nesmí jít na úkor úplnosti. „Někteří lidé si myslí, že by měli vtěsnat celý svůj životopis na jedinou A4, což je například u člověka s desetiletou praxí téměř nemožné,“ tvrdí personalistka Jitka Cvrčková.

Pokud máte certifikáty, které souvisí s požadavky kladenými na pozici, nezapomeňte se o nich také zmínit. Naopak věci, které s ní absolutně nesouvisí, můžete klidně vynechat.

Foto výhodou

Ne každý životopis obsahuje foto. Je však lepší jej tam přidávat pro lepší zapamatovatelnost. Dbejte však důrazně na to, aby se jednalo o fotku z formálního prostředí, ideálně pasová. „Docela mě pobaví, pokud kandidáti ke svým životopisům přikládají fotografie umělecké, popřípadě z dovolených. Je to úsměvné, ale už to leccos vypovídá,“ pokračuje Cvrčková.

O čem raději pomlčte

Jsou věci, do kterých nikomu nic není, tedy ani personalistům. Dříve například bylo zvykem, že se do životopisu uváděl stav, počet dětí, popřípadě i rodné číslo. Toto jsou citlivé osobní údaje, které byste neměla zbytečně uvádět na životopis, který budete rozesílat na různá místa.

Údaje o rodičích jsou také zcela nerelevantní. „Někteří uchazeči mají tendenci rozepisovat se o celé rodině, tím myslím, že uvádějí jména a zaměstnání rodičů a sourozenců,“ říká Cvrčková. Je to váš životopis, nikoho jiného, proto se skutečně zaměřte na sebe.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít