Jak zachránit podnik v éře koronaviru? Švédské firmy zkouší sdílet zaměstnance - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Jak zachránit podnik v éře koronaviru? Švédské firmy zkouší sdílet zaměstnance

čtk,
Jak zachránit podnik v éře koronaviru? Švédské firmy zkouší sdílet zaměstnance
Zdroj: Profimedia

Švédské firmy by se mohly stát příkladem v tom, jak být flexibilní v době krize a vzájemně si pomáhat. Zdejší společnosti, které prosperují, si půjčují zaměstnance ze sektorů, které naopak těžce zasáhla opatření zaměřená na zastavení šíření koronaviru. Tím také od nich přebírají část nákladů, upozornila agentura Reuters.

Podle ekonomů by sdílení zaměstnanců mohlo pomoci firmám udržet se při životě i v době globální pandemie, a také poskytovat lepší a rychlejší služby pro miliony lidí, které uvízly doma, aby se zabránilo šíření viru.

„Tímto způsobem se dá vyhovět potřebám obou, firem, které nyní potřebují další pracovníky, a těch, které je nepotřebují,“ uvedl odborník na pracovní trh z největší švédské federace podnikatelů Patrik Karlsson.


Komentář: Otevřená stavidla aneb deficitní Babiš

Jiří Zatloukal
Jiří Zatloukal

Švédsko je jednou z mála evropských zemí, která nenařídila zákaz vycházení. V zemi je zakázáno jen shromažďování více než 50 osob. Mnoho Švédů tak nadále nakupuje, chodí do restaurací a na schůzky. Zatím zde bylo potvrzeno téměř 6500 případů nemoci covid-19 a téměř 400 zemřelo.

Mezinárodní organizace práce odhadla, že po celém světě kvůli koronaviru zanikne 25 milionů pracovních míst. A ve Švédsku, stejně jako v dalších zemích některé firmy prosperují, zatímco jiné krvácejí.

Turistické firmy, hotely a restaurace bojují o přežití. Tržby švédského prodejce oděvů H&M v březnu klesly o téměř 50 procenta. Současně však firmy zabývající se dodávkou nákupů přes internet, lékárny a supermarkety vzkvétají a potřebují nové zaměstnance.

Tato nerovnost přiměla jednu lékárnu zaplavenou prudkým růstem objednávek oslovit firmy v okolí, která naopak mají problémy s výplatou mezd zaměstnancům, pro které nemají práci.

„Začali jsme oslovovat hotely a místní podniky a na sociálních sítích jsme požádali o půjčení zaměstnanců,“ řekl zakladatel a ředitel internetové lékárny Apotea Pär Svärdson. Nyní již firma tímto způsobem zaměstnává 40 osob a plánuje jejich počet zvýšit na 100.

Některé hotely pak půjčují zaměstnance supermarketům.

„Nechci ani myslet na to, co bychom dělali, kdybychom neuzavřeli tuto dohodu,“ říká Katarina Ivholtová, která půjčuje denně čtyři až šest z 11 zaměstnanců svého hotelu v jižním Švédsku.

Někteří oborníci na pracovní trh však upozorňují, že výměna pracovníků za určitým účelem může pomoci ekonomice jen dočasně. Podle ekonoma Stockholmské obchodní komory Stefana Westerberga ani zvýšená mobilita pracovních sil nezabrání prudkému růstu míry nezaměstnanosti v zemi.