Jak zabránit šrotovnému

25. listopadu 2009, 01:00 - Petr Korbel
25. listopadu 2009, 01:00

Čeští ekonomové se předhánějí ve snášení argumentů proti šrotovnému. Možná by se měl zdůraznit ještě jeden: Případný příspěvek na výměnu automobilu bude část veřejnosti chápat jako asociální opatření.

Na jedné straně totiž stát podpoří středostavovskou rodinu, které nic podstatného nechybí. Na druhé straně jsou lidé, kteří vážně nevědí, jak zaplatí nájem. Přitom ne každý, kdo je v nouzi, se do ní dostal vlastní vinou. Namátkou matka malých dětí, jejíhož manžela zabil nějaký bláznivý motorista. Vdově v její zoufalé situaci nikdo nepomůže, zatímco do toho, aby autům bylo dobře, vráží moderní společnost neuvěřitelné peníze. O invalidech a lidech, jejichž život závisí na drahých lécích, není ani třeba mluvit.

Pořízení nových aut v rámci vládou podporované obměny vzedme vlnu závisti. Nic si u nás totiž lidé nezávidí tolik, jako nový vůz. Kdo tady šrotovné zavede, stane se nepopulárním nejen mezi ekonomy, ale i mezi podstatnou částí voličů.

Jak popudit mocné

Jenže Česko je součástí širšího celku. Zdejší automobilový průmysl přečkal ekonomickou krizi i díky státní podpoře v okolních zemích. Jediný způsob, jak teď bez velkého rizika odmítnout šrotovné, je nahlas slušně poděkovat a pak docela tiše konstatovat, že my na podobnou akci prostě nemáme. Ostatní argumenty a výlevy jsou krajně nebezpečné. Dráždí nejen představitele automobilek, ale i vlád.

V podstatě totiž říkáme: Kancléřko Merkelová, měla byste si přečíst základní ekonomické příručky. Vy, premiére Berlusconi, jste ve své vlasti připustil šrotovné, tedy jste takový malý nekňuba. Prezidente Sarkozy, sladkou Francii pod vašim neschopným vedením asi čeká hospodářský kolaps. Gordone Browne, tohle jsme od hrdého Albionu vážně nečekali. Putine a Medveděve, mráz a šrotovné zase přicházejí z Kremlu. A ty jeden hloupý Obamo, tobě by neškodilo pár cvičení na pražské VŠE.

Pozor na silná slova

Žijeme v zemi, kde se kdejaký šéf oddělení chová jak ředitel zeměkoule. Přitom si občas myslíme, že opravdu mocní mají náladu na naše připomínky a peskování. Automobilové koncerny jsou s vládami svých zemí dost pevně spojeny i za normálních dob, natož teď, když kvůli krizi dostaly finanční injekce.

Budeme-li v hluboké nemilosti politiků i koncernů, čeští výrobci dílů prostě nedostanou zakázky. Zákazník nepozná, že volant, houkačka či klimatizace už není z Česka, ale tisíce lidí přijdou o práci. Zbytečně, jen kvůli příliš silným slovům.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít