Jak vyzrát na neplatiče

02. června 2003, 00:00 - Markéta Čížková, Praha
02. června 2003, 00:00

dopisyStarou bolestí je u nás neplacení nájmů. V yptávala jsem se proto, jak to chodí jinde. Potvrdila se mi zkušenost, že nejlepší je prevence. Dcera, která dočasně pracuje v zahraničí, sháněla podnájem v Ženevě. Překvapilo ji, že realitní kanceláře po ní požadovaly výpis z databáze dlužníků.

dopisy

Starou bolestí je u nás neplacení nájmů. V yptávala jsem se proto, jak to chodí jinde. Potvrdila se mi zkušenost, že nejlepší je prevence. Dcera, která dočasně pracuje v zahraničí, sháněla podnájem v Ženevě. Překvapilo ji, že realitní kanceláře po ní požadovaly výpis z databáze dlužníků. Taková instituce ve Švýcarsku skutečně existuje. Zkuste nezaplatit bance, vyhodit složenku na pokutu či nezaplatit nájem v minulém bydlišti. Ocitnete se v databázi a společensky jste zcela znemožněni. V ýpis od vás chtějí všude, v zaměstnání, při žádosti o půjčku a samozřejmě při hledání bydlení. Realitní kancelář, která vás majiteli doporučí, za vás nese morální odpovědnost. Kdyby doporučila k bydlení někoho nespolehlivého, kazilo by jí to renomé. Proto si vás pečlivě prověřuje a musíte jí přinést potvrzení o příjmech. Japonský student, který na Karlově univerzitě studuje slavistiku, se nestačil divit, jak snadno sehnal v Praze podnájem, aniž by se ho kdokoli na cokoli vyptával. U nich doma je to prý jiné. Nikdo nepronajme byt lidem bez příslušných referencí. Úplně v největší úctě mají prý japonští domácí dobrozdání od univerzitního profesora, který stojí na společenském žebříčku hodně vysoko. Také ve Spojených státech se kvůli pronájmu bytu na slušné adrese musíte nechat prokádrovat. Dvě mladé dívky z České republiky se nestačily divit, když konečně narazily na hezký a levný byt podle svých představ, že anabáze nekončí. Musely o sobě uvést a doložit všechny skutečnosti, které si firma vlastnící dům několik dnů prověřovala, než s nimi podepsala smlouvu. V ím, že někdo by mohl podobné požadavky označit za projevy „policejního státu“, já se však domnívám, že se jedná o opatření, která by měla být běžnou součástí slušné společnosti.

Vážení čtenáři! Budeme rádi, podělíte-li se s námi o svoje názory a zkušenosti. Uvítáme reakce na naše články i podněty ze života, které nás mohou inspirovat k dalším materiálům. Pište nebo telefonujte: Profit Vinohradská 1511/230 100 00 Praha 10 tel.: 225 010 366 fax: 225 010 377 profit@profit.cz kont. osoba: Michaela Kotíková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít