Jak vypadají české Vánoce? Lidé se zadlužují a kupují dárky - Euro.cz

Přihlášení

Jak vypadají české Vánoce? Lidé se zadlužují a kupují dárky

, Pohunkova,
Jak vypadají české Vánoce? Lidé se zadlužují a kupují dárky
Zdroj: www.pujcka.co
Komerční sdělení

Jsou pro vás vánoční dárky na půjčku nepředstavitelnou záležitostí? Řada Čechů si chce poslední dny v roce zpříjemnit a na peníze nehledí, nakupují tak klidně na dluh. Co nejvíce Češi pořizují na půjčku v období Vánoc a jak vysoké půjčky si lidé nezdráhají sjednat?

Vánoce jsou pro e-shopy nejdůležitějším obdobím v roce. Není divu, že obchodníci svou hlavní sezónu startují už v polovině září. Tržby se samozřejmě odvíjí od segmentu, nejvíce na dračku jdou hračky, elektronika, oblečení a knihy. Stejně tak jako se na svátky připravují prodejci, neměli by ale přípravu podcenit ani kupující. Je proto dobré začít zavčasu šetřit a dárky nakupovat s předstihem a postupně, jen tak se nedostanete do finančních potíží a vyhnete se předvánočnímu shonu.

Návod na to, jak prožít Vánoce bez stresu by byl, avšak aktuální průzkumy poukazují na něco jiného. Řada lidí se obrací na nebankovní společnosti, sjednává si půjčku na dárky a zadlužuje se i kvůli zbytečnostem.

Zájem o půjčku na Vánoce mají ti nejrizikovější

Nejčastěji mají o půjčky zájem lidé z nejrizikovějších skupin, tedy ti, kteří nemají úspory a mnohdy jim chybí finance i na splácení, vyplývá to z průzkumu agentury IPSOS realizovaného pro službu Zonky.

Hlavními důvody, proč se lidé zadlužují na Vánoce, jsou chybějící finanční rezerva, dlouhodobý nedostatek peněz, přechodný výpadek příjmů, lákavá nabídka na trhu a neochota šetřit.

A jaké dárky Češi nejčastěji kupují na půjčku?

  • 64 % elektroniku
  • 37 % vybavení do domácnosti
  • 30 % hračky
  • 20 % oblečení
  • 12 % kosmetika

Češi si na vánoční dárky půjčují až 50 000 Kč

Co se dlužné částky týká, největší zájem je před Vánoci o půjčky do 5 000 Kč. Najdou se však i tací, kteří se nezdráhají zadlužit 40 000 až 50 000Kč úvěrem.

Ať už je půjčka na Vánoce nutná z jakéhokoliv důvodu, vždy by se ale její sjednání mělo shodovat se zásadami bezpečného úvěrování. Jednou z nich je například porovnání více úvěrových produktů, s čímž vám pomohou kalkulačka půjček a online srovnávač. Další souvisí s dobou splatnosti, když už je půjčka potřeba, pak by vždy měla být využita na koupi něčeho, co se svou životností vyrovná alespoň době splácení.

Šest Čechů ze sta pořizuje na Vánoce přes 30 dárků

Češi si Vánoce chtějí užít, další průzkum tentokrát od agentury Perfect Crowd poukázal na to, že šest Čechů ze sta bude letos pořizovat více jak 30 dárků a zhruba čtvrtina lidí pak nakoupí asi 11 až 15 dárků. Necelá polovina naší populace si ale vystačí pod stromečkem s deseti a méně dárky.

Avšak vánoční svátky nejsou jen o dárcích, mnoho peněz padne i na výzdobu a především jídlo a pití. Štědrovečerní hostina, cukroví a další dobroty také nejsou zadarmo. Přesto všechno by si ale lidé měli stále připomínat, že Vánoce jsou svátky klidu a míru, nikoliv přemíry darů, shonu a obžerství.