Jak vydělat na oteplování planety - Euro.cz

Přihlášení

Jak vydělat na oteplování planety

, Adam Aston,
Jak vydělat na oteplování planety
Zdroj: Euro.cz

Mnoho investičních…

… příležitostí mají společnosti, které zmírňují hrozbu nebo se na ni adaptují

Nechte chvíli stranou skutečně složité a drahé finanční dopady změny klimatu. Ignorujte rafinované abstraktní úvahy o obchodu s oxidem uhličitým. Zapomeňte na starosti kvůli zaplaveným městům a na spletitou problematiku obnovitelné energie.
Uvažujte místo toho jen o několika všedních nápadech, jež využívají oteplování naší planety jako podnětu k dosahování zisku. Například milovníci vína by mohli snížit akcie vinařů v oblastech náchylných k suchu, jako jsou Austrálie nebo Kalifornie, a vsadit na nové pěstitele v Kanadě a Anglii, kde se objevují nové vinařské podniky, protože se tam zvyšují teploty. Nebo vzhledem k tomu, že v lyžařských střediskách padá stále méně sněhu, mohlo by být rozumné kupovat a držet výrobce sněhových děl.
Potenciál investování spjatého se změnou klimatu samozřejmě značně přesahuje pouhé kuriozity. Rostoucí počet poradců velkých institucionálních investorů a typů firem s vysokou čistou hodnotou majetku posuzuje společnosti podle toho, jaká je pravděpodobnost, že budou profitovat z rostoucích cen energie, přísnějších regulačních opatření a změn přírodního světa, nedostatkem pitné vody a novými typy nemocí počínaje a chaotičtějším počasím konče. Protože veřejné mínění stále více nutí americké zákonodárce, aby jednali, předpovědi analytiků ohledně klimatu nemusejí být dokonale jasnozřivé, aby z nich byl prospěch. „Vnímání navozuje hodnocení,“ tvrdí Edward M. Kerschner, hlavní investiční stratég společnosti Citi Global Wealth Management, který nedávno zveřejnil seznam zhruba 90 společností spjatých s důsledky klimatické změny, jež by podle něho mohly vyniknout přitom, jak se mění klima a množí se limity emisí oxidu uhličitého.
Existuje-li nějaký náznak povědomosti o investování do klimatické změny, je to proto, že některé z jeho klíčových prvků už přitáhly pozornost. Například akcie v oblasti čisté obnovitelné energie tvoří velkou část nových nabídek spojených se změnou klimatu a v posledním roce dosáhly závratných výnosů. Rozdíl je v tom, že stratégové klimatické změny si vybírají z širšího okruhu, kde je všechno, od nových firem s malou tržní kapitalizací působících v oboru alternativních energií až po celosvětová konsorcia, stejně jako několik rozhodně „nezelených“ podniků. Vzhledem k šíři společností v tomto prostoru „existuje významná příležitost pro aktivně řízené fondy“, míní Michael Herbst, analytik vzájemných fondů z firmy Morningstar.

Skvělé možnosti.

Zvažte benchmarkový index globální změny klimatu, pomocí něhož banka HSBC sleduje 300 akcií ve 34 zemích (z nichž jedenáct má nově vznikající trhy), které patří malým, středním a velkým společnostem. Simulace za období 45 měsíců před zářijovým debutem ukazují, že tento index by býval překonal globální index MSCI (Morgan Stanley Capital International) o 70 procent. V listopadu uvedla banka HSBC na evropský trh fond, který se soustředí na podskupinu přibližně 60 společností z tohoto indexu. Americká verze, GIF Climate Change Fund, se plánuje na duben.
Loni v listopadu porazil HSBC na americkém trhu fond DWS Climate Change, který vytvořila Deutsche Bank. Odráží německý fond DWS Klimawandel, jehož hodnota od jeho uvedení na trh loni v únoru vzrostla o 10,4 procenta. U americké nabídky fondu DWS lze očekávat poněkud drahé výdaje v poměru 1,75 až 2,5 procenta majetku.
Investoři, kteří se při výběru akcií zaměřují na nižší náklady, se mohou držet logiky profesionálů a vyhlašovat své vlastní výzvy. Naštěstí je hodnocení akcií podle jejich potenciálu vydělat na změně klimatu snazší než rozuzlení složitosti globálního oteplování. Užitečnou cestou je rozdělit příležitosti do dvou velkých skupin, vysvětluje Mark Fulton, stratég zabývající se klimatickou změnou v divizi Deutsche Bank Asset Management: do první zařadit to, co hrozbu zmírňuje, a do druhé to, co se na ni adaptuje.
Do prvního koše patří výrobky a služby, které zpomalují proud skleníkových plynů tím, že využívají méně energie nebo nahrazují fosilní paliva čistou energií. Proto je vidět tolik obnovitelných zdrojů energie, například sluneční a větrné, v nových fondech a indexech spjatých se změnou klimatu. Například v září bylo mezi deseti hlavními podíly ve fondu DWS Climate Change devět, které tvořily akcie společností, jež buď produkují bezuhlíkatou energii, nebo pomáhají šetřit fosilní paliva: v oblasti sluneční energie (LDK Solar, SolarWorld, Umicore a First Solar), větrné energie (Acciona Energia a Gamesa), specialistů na elektrickou výkonnost (ABB a Emerson Electric) a výrobce elektrických vozidel Tanfield Group.
Do Fultonovy druhé kategorie patří možnosti, jak pomáhat světu adaptovat se na dopady měnícího se klimatu. Tato skupina může nabízet skryté hodnoty v některých méně známých sektorech. Například fond DWS vlastní firmu Veolia Environment specializující se na služby v oblasti zásobování vodou, jež mohou pomoci přizpůsobení vyprahlých regionů. Kerschner ze společnosti Citi zase předpovídá růst Leighton Holding, australské strojírenské firmy, která staví stále více závodů na úpravu mořské vody na pitnou.

Odstíny zelené.

Aspekty investování do klimatické změny mohou dokonce i ty „nejzelenější“ investory odrazovat. Společnosti Citi se líbí velcí provozovatelé jaderných elektráren Entergy a Exelon i navzdory obavám kvůli jejich odpadům, protože jejich reaktory chrlí obrovské objemy energie prakticky bez skleníkových plynů. Úspěch slaví americký obr Fluor z oblasti stavebního strojírenství, protože má takové postavení, v němž může těžit z poptávky po nových elektrárnách bez ohledu na to, zda jsou poháněné čistým plynem, kontroverzním jaderným palivem, či dokonce ne tak čistým uhlím.
Mnohé z nejlepších vybraných akcií z adaptační oblasti jsou levnější než akcie z oblasti zmírňování. Ukazatel P-E (poměr zisku na akcii a ceny) společnosti Ormat Technologies má na základě výnosů odhadovaných v roce 2008 vysokou hodnotu jednačtyřicet. Avšak v méně přitažlivém automobilovém sektoru mohou mít výrobci technologií zvyšujících počet mil ujetých na galon paliva vyšší prodeje než konkurenti závislejší na žroutech benzinu. Podle této logiky francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën, která staví palivově nejhospodárnější vozový park v Evropě, má při vzrůstající poptávce po ekologických vozidlech vyhlídky na to, že rozdrtí americké konkurenty. Její ukazatel P-E je jen devět.
Nejlepší na těchto rozsáhlých fondech spjatých se změnou klimatu je to, že investorům otevírají příležitosti všech velikostí jak na rozvinutých, tak na nově vznikajících trzích. Ovšem sledování tak rozmanitého portfolia vyžaduje mimořádně široké odborné znalosti složitých energetických, technických a přeshraničních trhů, jak upozorňuje Angus McCrone, šéfredaktor periodika New Energy Finance, které sleduje „zelené“ trhy. Výnosy mohou také snižovat regulační zvraty. Když američtí zákonodárci debatovali na podzim o posledním návrhu energetického zákona, akcie z oblasti obnovitelných zdrojů energie létaly nahoru a dolů při každé zvěsti, že blahodárné slevy na dani se buď rozšíří, nebo zmizí.

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc
BusinessWeek