Jak vést náborové řízení

29. října 2009, 13:20 - Barbora Tomšovská
29. října 2009, 13:20

Firmy, které si uvědomují, že špatná volba člověka je drahá, berou reference vážně

Reference by měly být součástí každého náborového řízení, pokud nejde o absolventy zcela bez zkušeností. Jejich využití a vypovídací hodnota však může být sporná. Mnoho lidí uvádí konkrétní reference do životopisu nebo na vyžádání zašle seznam osob připravených o nich pohovořit. Referenční osoba však obvykle sdělí, že dotyčný byl příjemný, ale že hledá „výzvu“ jinde, a proto odešel. Realita je však často jiná – mezi kandidátem a referenční osobou existuje tichá dohoda o odchodu bez problémů. Dohoda, že daného člověka nebude pomlouvat na trhu, nebo ještě více, že o něm poskytne kladné reference.

Problematické případy

Je znám extrémní případ okamžitě vyhozeného pracovníka, který několik měsíců zneužíval firemní kredit na golf a golfové vybavení, čímž zpronevěřil několik desítek tisíc korun. Firma ho nejen nezažalovala, ale rozvázala s ním pracovní smlouvu dohodou. Důvodem bylo zabránit negativní publicitě kvůli selhání kontrolingového oddělení. Takovou publicitu nikdo nechce. Za necelý měsíc však dotyčný pracoval jinde, protože nová firma se neobtěžovala si reference ověřit. Proto mohl podvodník pokračovat v další „výzvě“.
Jiná problematická reference se odehrála u pracovníka s pohnutou minulostí, jemuž by ji firma neposkytla a který problém vyřešil po svém. Jeho přítel si pořídil číslo mobilního telefonu pouze za tímto účelem, a pokud mu někdo zavolal a představil se jako zaměstnanec dané firmy, pohotově poskytl excelentní reference. Většinou nejde o takové vyhraněné případy, ale je běžné, že kolegové vyhozenému manažerovi poskytnou reference za nějakou protislužbu. Pro případ, že by je za nějaký čas sami potřebovali.
Obdobný případ se týká kandidáta na zaměstnání, který dostal výborné reference od příbuzného. Ten tvrdil, že dotyčný je jeho švagr, jemuž chce pomoci a velmi ho chválil, přestože kandidátovy schopnosti končily sebeprezentací. Bohužel pro něho se vše odhalilo ještě ve zkušební době a dotyčný musel odejít.

Minimalizace rizika

V praxi to vypadá tak, že se firmy referencemi nezabývají. Popřípadě formálně obvolají několik lidí a spokojí se s nekonkrétní, ale veskrze pozitivní referencí. Firmy, které si uvědomují, že špatný výběr člověka je drahý, však reference berou vážně. S referenční osobou stráví nějaký čas telefonickým rozhovorem nebo se s ní sejdou a poté si reference „křížově“ prověří. Tedy získané údaje zkontrolují s jiným zaměstnancem firmy, který byl také mezi uvedenými referenčními osobami. Je dobré si reference prověřit i u další osoby, kterou důvěrně známe, ale nebyla kandidátem. Tento krok málokdo přizná, ale je to nejlepší způsob, jak daného člověka prověřit. V tom spočívá výhoda agentur, které mají mnoho kontaktů na profesionálním trhu a většinou jsou schopné najít někoho známého, který o dotyčném sdělí, jaký skutečně je. To se však musí odehrát diskrétně, aby to neublížilo kandidátovi v jeho zaměstnání. Nemusí totiž ve výběrovém řízení obstát, a pokud by se dozvěděl jeho šéf, že chtěl odejít, mohl by být vyhozen.
Tento pracovní postup s referencemi se stává běžným. Zejména v současnosti chce firma minimalizovat riziko, že dotyčného zaškolí, ale poté bude muset hledat někoho jiného a začínat od nuly.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít