Jak vám může doopravdy pomoci meditace

14. září 2009, 03:58 - <a href="http://www.shinemag.cz">Shinemag.cz</a>
14. září 2009, 03:58

Termín meditace se v našem slovníku v moderní době pohodlně zabydlel a slyšíme ho z mnoha stran. Trápí vás stres? Meditujte. Chcete dosáhnout vyššího duchovního poznání? Začněte s meditací. Bojujete s chronickou rýmou? Zkuste meditovat. Lehce se to řekne, ale jak se to vlastně dělá?

Autor: Flickr.com

Způsobů a technik meditace existuje nepřeberné množství. Většinou od nich očekáváme zklidnění těla i mysli, soustředěnost na jeden objekt, myšlenku nebo jediné slovo. Indický duchovní guru Jiddu Krishnamurti to nicméně považoval za okleštěný přístup.

„Meditace není následování nějakého systému, není to žádné věčné opakování a napodobování, není to ani koncentrace… Meditace znamená uvědomit si každou myšlenku a každý pocit, aniž přitom soudíte, jestli jsou dobré nebo špatné. Mysl je pouze pozoruje a pohybuje se s nimi,“ čteme v jeho spisech. Laicky řečeno, při meditaci bychom měli poznávat sami sebe, vlastní osobnost a její přirozené tendence. Nemáme usilovat o to, stát se lepšími, protože „dobro“ není nijak definováno. Zato bychom se měli snažit být sami sebou.

Prastará duchovní učení upozorňují na jednotu těla a ducha – asi tak, jako u nás známe rčení „Ve zdravém těle zdravý duch“, východní filosofie věří, že je tomu i naopak. Pokud budete žít v souladu se svou duší, zvítězíte i nad nemocí těla.

Spousta lidí v západní společnosti však využívá meditačních technik k relaxaci a odplavení starostí všedního dne, aniž by usilovala o nalezení hlubší moudrosti. Chvíle ticha a zamyšlení nad něčím zcela jiným, než kolik stál dnešní nákup a co po vás zase chce finančák, je zkrátka zázračným balzámem, i když třeba krátkodobým. Kurzů a cvičení, s jejichž pomocí v sobě můžete najít ztracenou harmonii, je přehršel. Tady je několik oblíbených směrů:

Základní meditaci přináší tolik rozšířená jóga. Samo slovo jóga znamená spojení a symbolicky vyjadřuje jednotu panující ve vesmíru a v ideálním případě i v člověku. A i když ji v sobě neobjevíte, aspoň si protáhnete tělo a zbavíte se bolesti zad.

Několik set let staré bojové umění Tai-Chi Chuan, často nazýváno zkráceně Tai-Chi, učí žáky ovládat dech a pracovat s vnitřní energií. Kombinuje přesné pohyby těla s hlubokým dýcháním a zlepšuje jak fyzickou, tak psychickou kondici.

Tantrické meditační techniky pomáhají vcítit se do sebe a ze svého nitra se spojit s druhým člověkem. Často je proto pěstují páry. Nejde přitom jen o dosažení kvality tělesného spojení, ale o propojení emocí i mysli obou partnerů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít