Jak války Roseových

24. května 2012, 13:47 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
24. května 2012, 13:47

Evropští věřitelé tlačí na Atény, aby zřídily fond národního majetku.

Zakladatelé hedgeového fondu Ikos, dnes už exmanželé Martin Coward a Elena Ambrosiadou, pokračují v „praní špinavého prádla“. Jeho zatím poslední dějství vypuklo poté, co byla nynější šéfka fondu Elena Ambrosiadou obviněna ze špehování zaměstnanců. Společnost pak v oficiálním prohlášení uvedla, že šlo o opatření, které mělo chránit firemní operace před zneužitím ze strany Cowarda a jeho spojenců. Absolvent matematiky na univerzitě v Cambridgi skutečně vyvinul firemní algoritmy, vedení Ikosu se však vzdal v prosinci 2009, kdy funkci generálního ředitele přenechal své bývalé ženě. Elena, která vystudovala chemii a ve 27 letech už byla ředitelkou v ropné společnosti BP, je díky Ikosu jednou z nejbohatších žen světa. Ikos, v její rodné řečtině „domov“, založila s Cowardem v roce 1992. Těsně před jeho odchodem, v listopadu 2009, si za 60 milionů liber (cca 1,6 mld Kč) koupila největší existující plachetnici, Maltézského sokola (Maltese Falcon).

Ekathimerini

Řecké přístavy na prodej

Evropští věřitelé již nevěří řecké vládě, že v brzké době spustí projekt privatizace, a žádají proto jeho urychlení. Nechtějí čekat na fyzický odprodej majetku a tlačí na Atény, aby nejprve zřídily fond národního majetku a na jeho aktiva vydaly cenné papíry. Jejich prodejem by Řecko získalo další peníze, zatímco kupci by měli zajištěno, že budou vydělávat na úrocích. „Bude to garance, že s privatizací Řekové opravdu začnou,“ citoval řecký list Ekathimerini zdroj z Evropské komise s tím, že nápad podporuje zejména Německo. O samotné metodě odprodeje státního majetku by měli rozhodnout ministři financí eurozóny příští týden. Atény doufají, že privatizace přinese do vyprázdněné státní kasy do roku 2015 dodatečných 50 miliard eur. Vláda chce prodat například svůj podíl v telekomunikační společnosti OTE a Helénské poštovní spořitelně nebo přístavy v Pireu a Soluni. Proti jsou ale odboráři, kteří téměř denně protestují v aténských ulicích. „Prodej všech profitujících veřejných společností je politický zločin,“ napsali ve svém prohlášení zástupci přístavních dělníků z Pirea.

The National Business Review

Krize naučila Zéland šetřit

Novozélanďané se z krize, zdá se, poučili. Podle průzkumu finančního průvodce Sorted, který vydává vládní důchodová komise, je nyní 56 procent z nich méně ochotno se zadlužit. A pouhá čtyři procenta lidí přiznala tendenci další dluhy nabírat.
„Má-li ekonomická krize nějakou světlou stránku, pak je jí to, že u lidí vyprovokovala lepší nakládání s financemi a vyhýbání se neproduktivnímu zadlužování. Ještě před recesí trpěli Novozélanďané doslova hladem po hotovosti a zadlužovali se i přes vysoké úrokové sazby,“ řekl k výsledkům mluvčí průvodce David Kneebone.
Výsledky průzkumu se shodují i s údaji novozélandské centrální banky, podle níž utrácejí tamní obyvatelé 99 centů z každého vydělaného dolaru. To se může zdát moc, ale ještě v roce 2007 byli ochotni rozfofrovat dolar a deset centů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít