Jak v životě, tak v plastu

10. června 2013, 12:00 - Blahoslav Hruška, Euro
10. června 2013, 12:00

Kde by byla věda, kdyby vědci alespoň tu a tam nebyli hračičkové. Jedním takovým je i Christoph Bartneck, který učí robotiku na novozélandské University of Canterbury. Pan docent jde tak trochu ve stopách Wichterleho a jeho udělátek z Merkuru, protože staví robůtky z Lega.

Plastové kostičky vědci evidentně tak učarovaly, že na nich založil svůj výzkum – společně s kolegou Mohammadem Obaidem a polskou badatelkou Karolinou Zawieskou analyzoval figurky dánské fabriky, které se vyráběly mezi lety 1975-2010. Statistický vzorek o šesti tisících kusech pak sestavil do klastrů a taxonomicky seřadil.

Výsledek? Bartneck odhalil zajímavou nepřímou úměru. Druhů figurek je čím dál více a čím dál tím méně se smějí. Až do roku 1989 si dánský výrobce vystačil s jedním či dvěma novými panáčky ročně (Slušelo by se genderově přidat i panenky, ale to už je dost jiná hračka). Šlo o klasické žluté soudkové hlavičky s obličejem ve tvaru černého smajlíku. Pak už vývoj nabral raketové tempo. Přišli piráti, Vikingové, kovbojové, Hvězdné války i Harry Potter. Zhruba v téže době se k základnímu úsměvu přidávají jiné dominantní emoce – zlost, smutek, strach nebo překvapení. „Děti, které vyrostou na dnešních figurkách Lega, už si nebudou pamatovat jen smajlíky, ale také strach a zlobu,“ píší autoři v závěru studie.

Klasickou otázku, zda mají hračky kopírovat módné trendy nebo také vychovávat, přenechme povolanějším. Na kauze figurek z Lega je z ekonomického pohledu zajímavá ještě jiná věc. Dánský výrobce věrně odráží vývoj na trhu práce. Figurky z Lega jsou čím dál méně univerzální. Ty tam jsou doby, kdy bylo možné vzít hlavu potápěče, tělo lékařky a nohy třeba od plastového krmiče v zoo a výsledek byla svébytná figurka. Zkuste si dnes smontovat Indiana Jonese s Avatarem. Asi to jde, ale výsledek je spatlanina.

Lego se specializovalo stejně jako zaměstnání. Kde jsou ty časy, kdy figurky v plastu ztvárňovaly to, co stálo i v školních učebnicích: povolání, to je zedník, kuchařka, učitelka, novinář. Dnešní děti mají čím dál větší problém říct, čím jsou jejich rodiče. Schválně: kolik slov vypotřebujete na to, abyste popsali třeba práci HR poradce, brand managera nebo aplikačního specialisty? Což teprve takový COO? A jak asi budou vypadat jejich legové podoby? Obávám se, že stačí jediný motiv – chlápek v saku, případně dáma v kostýmu. Tak to už snad raději dát Anakinu Skywalkerovi do ruky plastovou minisbíječku, aby v tom alespoň ve světě Lega udělal pořádek.


Čtěte další komentáře Blahoslava Hrušky:

Nepotopitelní

Voliči jsou Zemanovi putna

Na klikací frontě klid


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít