Jak ušetřit na havarijním pojištění?

27. ledna 2003, 00:00 - Petr Doul, doul@profit.cz
27. ledna 2003, 00:00

Málokdo z nás se v havarijním pojištění vyzná, proto asi nebude na škodu pár rad. Na havarijním pojištění se dá totiž výrazně ušetřit a záleží jen na vás, kolik peněz vytáhnete každý měsíc z peněženky. Dá se říci, že existují dva druhy havarijního pojištění, a to jednak pojištění na časovou, jednak na novou cenu vozidla.

Do ceny havarijního pojištění se zhruba ze dvou třetin promítá riziko havárie a z jedné třetiny riziko krádeže. Vcelku z jasných důvodů se zloději zaměřují na luxusní auta jako BMW či Mercedes. U takových vozidel se poměr ceny za riziko havárie a krádeže vyrovnává až jedna ku jedné.

Volba ceny

Běžnější je pojištění na novou cenu, tzn. na cenu vozidla v době nákupu, ze které se vypočítává pojistné. Druhou možností je pojistit vůz na časovou cenu. V tomto případě se výše pojistného vypočítává z tržní ceny vozu. A už jsme u toho. Druhá možnost je totiž cenově příjemnější a pojišťovna nám navíc vyplatí v obou případech stejnou částku. Ovšem pozor! Toto platí pouze v případě odcizení vozidla. Ve chvíli, kdy nabouráte (jedno jestli vlastní vinnou), pojistné plnění je opačné. U pojištění na novou cenu hradí pojišťovna celou opravu, tzn. práci a cenu nových náhradních dílů. V případě pojištění na časovou cenu nehradí pojišťovna náhradní díly v nové ceně, ale pouze v časové. Do pojistného plnění se tak promítne amortizace.

Dobré zabezpečení znamená slevu na pojistném

Kromě výše spoluúčasti ovlivňuje cenu pojistného i fakt, jakým způsobem máte auto zabezpečeno. Je už normální, že když máte namontován Defend-Lock nebo jiný pevný zámek řadicí páky, dostanete od pojišťovny určitou procentuální úlevu z ceny pojistného. Další úlevy je možné získat, pokud máte ve voze namontován dobrý alarm, chip pro vyhledání odcizeného auta (např.Cherlock) nebo máte vypískovaná čísla na všech sklech. Naopak hlouběji do kapsy budou muset sáhnout majitelé individuálně dovezených vozů ze zahraničí.

Proti čemu se pojistit?

Havarijní pojištění v sobě zahrnuje pojištění proti havárii, odcizení, živelným pohromám, vandalizmu a dalším nepříjemnostem. Většina pojišťoven však dokáže nabídnout tyto produkty samostatně. To je velká výhoda. Zřejmě by nemělo smysl utrácet peníze za pojištění proti krádeži, když máte auto pořád v garáži a přijedete-li do práce, parkujete také pod zámkem. Naopak ten, kdo parkuje na ulici, málo jezdí a má navíc luxusní auto, by neměl s pojistkou proti odcizení váhat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít