Jak to vidí PROFIT

28. dubna 2003, 00:00 - (red)
28. dubna 2003, 00:00

Rusnokovo sbohemNepochopený génius odchází? Jisté je, že Rusnok se svou misí neuspěl. Chtěl jinou vládu, chtěl vést sociální demokraty a v obou případech prohrál. Je snadné pochopit proč prohrál. Muž, který toužil jít ve šlépějích Zemana a Klause, je možná dokázal napodobit v pohrdání svým okolím, nikoli už však ve schopnosti budovat si mocenskou základnu.

Rusnokovo sbohem

Nepochopený génius odchází? Jisté je, že Rusnok se svou misí neuspěl. Chtěl jinou vládu, chtěl vést sociální demokraty a v obou případech prohrál. Je snadné pochopit proč prohrál. Muž, který toužil jít ve šlépějích Zemana a Klause, je možná dokázal napodobit v pohrdání svým okolím, nikoli už však ve schopnosti budovat si mocenskou základnu. Rusnok vykřikoval, že je pro opakování opoziční smlouvy. K tomuto cíli vedla po volbách jediná cesta - přes Špidlovu mrtvolu. Místo útoku na předsednický post se však Rusnok jen posadil do Špidlova kabinetu. Ani po vyhazovu z vlády se nevzchopil k frontální zteči. Ukvapená kandidatura na poslední chvíli nemohla mít šanci. Přitom Špidla není silný vůdce - jenže Rusnok je ještě slabší. Naše rada pro další ambiciózní politiky: Šetřte silnými slovy, nedejte na pochvaly opozice a hleďte se jistit ve vlastní partaji. Nebo jděte raději rovnou do byznysu, kde vám do práce nebudou mluvit hlupáci se stranickými legitimacemi.

V Havlových botách

Prezident se hádá s ministrem zahraničí. Nic nového. Úplně stejně, jako si dnes Svoboda vyšlápl na Klause, stíral svého času ministr Zieleniec Havla. Jen se otočily role. Tehdejší premiér trval na tom, že v zahraniční politice prezident musí tlumočit názor vlády. Dnes coby hlava státu do toho naopak chce kabinetu mluvit - i a dost nahlas. Naopak Svoboda dříve vždy tleskal Havlovi, když se postavil vládě. Nyní, když sám sedí v Černínském paláci a Klaus na Hradě, má na ústavní pravomoci prezidenta daleko skeptičtější názor. Ono tu vůbec nejde o postavení hlavy státu. A nakonec ani o Evropskou unii, kvůli níž celý spor vznikl. To jen dva kohouti soupeří o jedno smetiště. Každý argument jim je přitom dobrý, byť ho při novém použití musí otočit o stoosmdesát stupňů. Náš názor: Chlap by si neměl činit z úst cedník. Státník a diplomat by měli dbát v první řadě na mezinárodní pověst. To smetiště je totiž naše země.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Jdete zítra volit? Liftago, SmileCar a Rekola vás k urně svezou zadarmo
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít