Jak to hoši válí

16. října 2009, 18:00 - Petr Bušta
16. října 2009, 18:00

EURO light

Byl to tým snů. Čtvrtinu branky zacpal hřmotný opravář a rukama jako hrabla na odklízení sněhu, které když rozpřáhl, zastínily slunce. Obranu dirigoval starý pardál, padesátník a jeden z hlavních sponzorů klubu, kombinaci uprostřed pole obstarávali Jarda a Fanda, co spolu kopou od žáků a za těch pětadvacet let už o sobě vědí naslepo. Kolem nich lítalo sedm dorostenců, kteří to všechno oběhali, nebáli se dát soupeřovým obráncům jesle tam a zpátky, nastříleli góly a po zápase moc nechlastali. Dva z nich si vyhlédl druholigový tým z krajského města.
Jo, zkrátka česká idyla. Klub z jihočeské vesničky má hezké webové stránky, pro děti z okolí pořádá masopusty a dětské dny, věrná fanynka z chalupy naproti přetáhla jednou pomezního deštníkem a zasloužilé hvězdy týmu jsou střídány pět minut před koncem, aby měly jistotu teplé vody z bojleru ve sprše.
Co čert nechtěl, dařilo se, tým stoupal nejprve tabulkou, pak naneštěstí i okresními soutěžemi a název klubu se začal objevovat v okresních novinách. To byl bod zlomu, protože od té chvíle si začali hrát na Bayern. Trenérem se stal zkušený penzista z Prahy, toho času právě přistěhovaný, sponzoři začali odměřovat své příspěvky podle bodů v tabulce a jádrem mužstva se stali vysloužilí pětatřicátníci z „velkého“ fotbalu krajské úrovně, což stačilo, aby nový tým vyškolil okresní elitu. Samozřejmě nehrají zadarmo, tréninky nehrozí, protože přece na ně nebudou jezdit přes půl kraje, a když už je klub platí, musejí nastupovat. Žákovský tým se rozpadl, kluky nemá kdo trénovat, protože bývalý trenér se urazil, dorostenci už nesedí ani na lavičce a všichni jsou spokojeni, jak to ten náš FC válí.
Bavím se o tom u buřtu a piva se sousedem chalupářem. Jeho jedenáctiletý vnuk hraje za Slovan Liberec a teď ho „ostaršili“, protože „je šikovnej“. Objevili ho i skauti ze Sparty a rodina řeší, jak by se přestěhovala do Prahy. Hlavní problém je, aby to utáhli finančně, a úhelná otázka proto zní, od jakého věku by mohl kluk dostávat nějaký ten peníz a – pozor – jestli bude placen, i když bude vysedávat mezi náhradníky. A vůbec nejlepší by bylo kluka v šestnácti poslat někam do Londýna, ať má svižnější kariéru.
Ne, nebude to lepší. Takovýhle fotbal provozovaný v tak malé zemi sice může čas od času zaperlit na nějakém to evropském šampionátu, ale do rodiny štamgastů ve světové extratřídě nepatří.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít