Jak se „zprůhledňuje“ společnost

14. dubna 2011, 18:38 - Jan Hrbáček
14. dubna 2011, 18:38

Problémy Věcí veřejných oživily otázky ohledně vlivu kmotrů na stavební zakázky

Potíže, jimiž procházejí Věci veřejné (VV), poodhalily nové okolnosti ohledně pražské kontroverzní stavební firmy Navatyp (v roce 2009 přejmenované na Prominecon Group). Souvisejí s kontraktem pro bezpečnostní agenturu ABL, na který upozornila MF Dnes.
Firma Navatyp se stala příjemcem mnoha lukrativních pražských zakázek už v dobách, kdy ji vedl její zakladatel Richard Navrátil. Ten měl posléze stanout před soudem překvapivě ne za některé pochybné pražské kontrakty zavánějící klientelismem, ale za manipulace při armádních stavebních zakázkách. Policie ovšem jeho stíhání nezahájila, neboť Navrátil v létě roku 2007 zemřel.
Rodina zakladatele firmu poté prodala a dodnes se investigativní novináři marně snaží dopídit, komu vlastně Prominecon Group patří. Firma prošla na přelomu roku transformací s cílem zprůhlednit strukturu, jak tvrdí její zástupci. Jenže to se nestalo, oficiální vlastníci jsou dál neznámí.
Během aktuální aféry Věcí veřejných se znovu oprávněně rojí otázky, jaký vztah mají ke společnosti lobbisté pražské ODS Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička. Jejich jména byla totiž nejčastěji skloňována v souvislosti s prodejem Navatypu po Navrátilově úmrtí. Důkazy o nich jako o skutečných majitelích firmy ale dosud nikdo nepřinesl.

Jak na zakázky

O provázanosti Navatypu s pražskými politiky a „vypečených“ zakázkách se toho napsalo hodně. Policie však konání zástupců firmy víceméně ignorovala. Praktiky jejího šéfa Richarda Navrátila a jeho kolegů zmapovali až protikorupční detektivové při rozkrývání stavebních zakázek v armádě.
Navatyp zmanipuloval dvě výběrová řízení vypsaná Vojenskou ubytovací a stavební správou v Olomouci. Firma tehdy usilovala o rekonstrukci čistírny odpadních vod ve vojenském újezdu Libavá v odhadované hodnotě 42 milionů korun a o opravu kuchyňského a jídelního bloku v kasárnách v Hlučíně za 22 milionů. Policie obvinila dnes už bývalého místopředsedu představenstva Navatypu Karla Biskupa a šéfa divize regionálních projektů Martina Bauera. Třetím obviněným měl být zmíněný Richard Navrátil.
Společnost Navatyp podle vyšetřovatelů ovlivňovala toho, kdo o zakázkách rozhodoval, a do výběrového řízení nastrčila některé další firmy jen jako křoví. Nabídka Navatypu tak byla nejvýhodnější. Klíčovou postavou měl být podle dokumentů z vyšetřování dnes už bývalý ředitel olomoucké Vojenské ubytovací a stavební správy Marek Dvořák. Ten měl dostat úplatek za výhodně nastavená kvalifikační kritéria výběrových řízení. Prostředníky v jednání s Dvořákem byli představitelé firem, které hrály křoví ve výběrových řízeních. Policie ale všechny zúčastněné sledovala a odposlouchávala jejich telefony. Detektivové díky tomu zaznamenali jednání prostředníků s představiteli Navatypu Richardem Navrátilem a Karlem Biskupem, které se odehrálo v červnu roku 2006. Policie navíc zachytila textovou zprávu a e-mail, v nichž se zmiňovalo předem stanovené pořadí účastníků řízení spolu s ujištěním, že Navatyp má v tendru zvítězit. Odhadované ceny za stavební práce byly mimo jiné značně nadhodnoceny, v případě rekonstrukce vojenské kuchyně v Hlučíně až o deset milionů korun. „Jednání obviněných směřovalo k opatření značného materiálního prospěchu a k vyhnutí se řádné soutěži, tedy ve svém souhrnu k opatření neoprávněných výhod ve značném rozsahu,“ popsali detektivové jednání obviněných.
„Vyšetřování této korupční kauzy bylo uzavřeno v únoru. V této věci podalo státní zastupitelství v Českých Budějovicích obžalobu. Proto nelze k případu již cokoli sdělovat a nelze ani komentovat žádné názvy firem ani jména zúčastněných osob. Obžaloba byla nakonec podána na 52 osob oproti původně 54 obviněným, u dvou obviněných státní zástupce trestní stíhání zastavil,“ sdělil týdeníku EURO mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Noví a netransparentní

V červnu roku 2008 se novým vlastníkem Navatypu stala akciová společnost Mist. Její majitelé byli skutečně zahaleni mlhou, jak napovídá anglický název. A je tomu tak dodnes.
Současným jediným akcionářem společnosti Prominecon Group je Prominecon Holding N. V. se sídlem v Nizozemsku. Z otevřených zdrojů je o ní možné zjistit jen to, že je součástí mezinárodní finanční a investiční skupiny Natland Group, jež byla založena v roce 2001.
Natland Group má pobočky v Praze, Bratislavě a na Kypru, v České republice vlastní řadu společností, většinou se sídlem na pražském Žižkově. Z nezávislých analýz společnosti vyplývá, že má zastupovat většinou investory ze střední a východní Evropy, jejichž identitu firma utajuje.
Mluvčí Natland Group Rostislav Starý tvrdí, že skupinu vlastní partneři, kteří se podílejí na jejím řízení. „Rozhodující podíl drží Tomáš Raška a Jan Koťátko. Skupina spravuje prostředky převážně zahraničních investorů, privátních i institucionálních, které investuje do projektů se silným růstovým potenciálem zejména na trzích střední a východní Evropy. Členy statutárního orgánu Prominecon Holding N. V. jsou Peter Kuchár (bývalý ředitel společnosti Subterra a tchán syna bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubice – pozn. red.), Pavel Pražák a Dušan Šimonovič,“ uvedl Starý.
Možné napojení Romana Janouška na Natland Group naznačuje skutečnost, že managing partner Natland Group Tomáš Raška je místopředsedou představenstva společnosti Taiko. A tato firma, která provozuje pražské Žluté lázně (kde se po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010 odehrála velkolepá párty politických kmotrů – pozn. red.), je rovněž dlouhodobě spojována s Janouškem.
Týdeník EURO se proto pokusil získat odpovědi na to, jaký vztah k Prominecon Group mají Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička. První se médiím vyhýbá, Hrdlička na výzvu nereagoval, nicméně už dříve označil podobné informace za výmysly. A Starý za Prominecon Group odpověděl: „Tyto spekulace vylučuji.“
Dodnes neprokázanými spekulacemi je rovněž propojení „loutkářů“ ODS Janouška a Hrdličky se stranou Věci veřejné. Smlouva bezpečnostní agentury ABL stojící za Věcmi veřejnými s Navatypem, zveřejněná MF Dnes, ovšem takové domněnky posiluje. Zatímco časopis Věcí veřejných Pražan o kauzách Navatypu obsáhle informoval, ABL Víta Bárty od firmy získala několikamilionovou zakázku. V chování politické strany a jejího donátora coby příjemce zakázky od kontroverzního Navatypu je tím pádem zřejmý nesoulad. Tedy pokud by neplatily ony spekulace spojující Věci veřejné s Janouškem a Hrdličkou.

Tady je rozděleno

Společnost Prominecon Group, která nejen staví, ale i spravuje nemovitosti, prošla na přelomu roku zásadním dělením. Hlavní oblasti podnikání, jako jsou stavebnictví, realitní development a správa nemovitostí, se od ledna letošního roku rozvíjejí v rámci samostatných jednotek. Například akciová společnost PMC Facility, dříve První společná, soustřeďuje většinu podnikatelských aktivit skupiny v oblasti správy a údržby nemovitostí. „V budoucnu má ambice se více zaměřit na správu a údržbu průmyslových a logistických center, tedy na privátní klientelu,“ vysvětlil mediální zástupce firmy.
Rozdrobení společnosti je nicméně podle firmy Prominecon Group součástí širšího projektu její restrukturalizace. „Cílem této fáze restrukturalizace, která byla dokončena k poslednímu prosinci 2010, bylo zjednodušení holdingové struktury tak, aby byla transparentní a maximálně efektivní, a to především z hlediska řízení jednotlivých business units, včetně řízení rizik. Jedním z hlavních cílů restrukturalizace bylo rovněž zjednodušení přístupu k bankovnímu financování zejména developerských projektů,“ zní oficiální vysvětlení dělení skupiny. V rámci postakviziční integrace nyní firma zamýšlí sloučit realitní a developerské aktivity firem Prominecon a Natland Group do jedné větve.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít