Jak se zbavit minulosti

03. září 2010, 15:36 - (red)
03. září 2010, 15:36

Palubní deník

Ať žije zpoždění! * Pohádkové ministerstvo * Sprosťárny na Facebooku nemazat! * Zbrusu nové dějiny

Ať žije zpoždění!
Všichni se najednou diví, že ceny elektřiny vzrostou příští rok kvůli solárním elektrárnám až o 22 procent. Přitom se o maléru vědělo nejpozději na začátku letošního roku. (Kompletní analýzu včetně vyčíslení dopadů přinesl týdeník EURO v březnu, zpřesnění dopadů pak v obsáhlém textu v červenci.) Proč se řešení klopotně hledá až nyní, tedy skoro s křížkem po funuse? Snad proto, že se konečně ozvali i zákazníci?
Například nespokojený pravicový volič a majitel výrobní firmy Zdeněk Pavliš napsal dopis, v němž poslancům ODS připomíná, za jaké ideje byli zvoleni. Prý by se solárním problémem jako pravicoví lidé velmi dobře žijící z našich daní měli něco dělat.
Svatá prostoto! Na objasnění důvodů liknavosti politiků a úředníků státní správy si budeme muset zase nějaký ten měsíc počkat, ale bude to stát za to. Stačí, když budeme pozorně sledovat zpravodajství a všímat si informací, které subjekty úspěšně spustily provoz svých solárních zdrojů. Zatím můžeme jen tipovat, u kolika z nich vyplave na povrch napojení investorů na poslance či vlivné státní úředníky. Tentokrát se vyplatilo nespěchat.

Pohádkové ministerstvo Být tak muškou a vyslechnout si, o čem se ministr životního prostředí Pavel Drobil na poradě baví se svými nejbližšími spolupracovníky! Drobil ani jeho noví náměstci nejsou totiž vůbec obeznámeni s obory, které zastupují. Drobil má nejspíš pravdu, když říká, že ministr nemusí být odborník, hlavně aby byl rázný politik. Jenže to předpokládá mít k ruce zkušený tým. Kdyby jím Drobil disponoval, sotva by mohl pustit 28. srpna do médií (konkrétně pro server Novinky) pohádku, jež se vypráví mezi laiky už někdy od dubna. Pojednává o nočním nasvěcování fotovoltaických panelů pomocí dieselagregátů. Údajně se tím na vyprodukované elektřině vydělá víc, než kolik se utratí za palivo pro agregáty.
Jenže jistý odborník, který se na problém mrkl ekonomicky, zkazil ministrovi pointu. Spočítal, že by chytrákovi s dieselagregátem vyšla kilowatthodina na 170 korun. Což je i proti bohatě dotované ceně za fotovoltaiku setsakramentsky moc. Jakž takž by se to rentovalo leda tehdy, kdyby byla nafta kradená. Zato ve dne by nasvěcovací lampy stínily a snižovaly výkon elektrárny.

Sprosťárny na Facebooku nemazat! Německá vláda schválila zákon, podle kterého zaměstnavatelé lustrující uchazeče o práci nebudou smět shromažďovat informace ze sociální sítě Facebook. Návrh je součástí snahy chránit soukromí německých občanů. Nebude se vztahovat na jiné veřejně dostupné zdroje, jako jsou noviny, internetové vyhledávače Google nebo specifické sociální sítě typu LinkedIn. Fotky z bujarých večírků, odhalování obvykle zakrytých tělesných částí a vulgární nadávky bývalému šéfovi, o které se podělili se svými internetovými „přáteli“, už prý Němcům napříště čáru přes kariérní rozpočet neudělají. Americký deník The New York Times v širokých souvislostech naznačil, že zákon může souviset s německou citlivostí na ochranu soukromí, jež je důsledkem nacistické éry.
Jestli zákonná norma udrží personalisty a šéfy na uzdě, je samozřejmě dost nejisté. Podvědomí a paměti těžko poroučet. Zvlášť když firmy dostávají do rukou nové nástroje, jak minulost uchazečů o práci, ale třeba i obchodních partnerů šacovat. V České republice například přichází společnost Newton Media s novinkou – monitoringem sociálních sítí. V oficiálním oznámení se praví, že služba „poskytne informace o tom, jak je v rámci sociálních sítí prezentována a diskutována daná osoba, firma, konkurenční značky i marketingové kampaně“. Sledovanými sítěmi budou například Facebook, Twitter, Youtube nebo vybrané blogy v českém, slovenském a polském jazyce. Monitoring zaznamená informace o tom, kde a kdy byly jednotlivé komentáře uveřejněny, co obsahovaly (tj. jejich plné znění), sentiment – tedy postoj či názor komentujícího k diskutovanému tématu (pozitivní, negativní nebo neutrální) a další informace. Takže bacha!

Zbrusu nové dějiny
Ukrajinské ministerstvo školství před začátkem školního roku uvedlo, že páťáci obdrží nové učebnice dějepisu, které se liší od předchozích. Ministerstvo uklidňovalo: Změny jsou minimální, zaměřené na to, vyhnout se zbytečné politizaci. „Odpolitizace“ postihla nejen pomerančovou revoluci, ale i řadu dalších dějinných událostí. Ministerstvo tvrdí, že úředníci do textů nezasahovali, ale autor učebnice Viktor Mysan minulý týden novinářům sdělil, že byl během letoška donucen změnit mnohé části týkající se převážně vztahů k Rusku, a to od počátků ukrajinských dějin. Tak například musela zmizet informace o tom, že největšího ukrajinského básníka Tarase Ševčenka poslal do vyhnanství ruský car. Mysan řekl, že od roku 1995, kdy začal psát učebnice dějepisu, se s podobným vměšováním politických činovníků do práce ještě nesetkal.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít