Jak se vaří hustá mediální kauza

21. prosince 2015, 12:00 - Petr Holec/Euro
21. prosince 2015, 12:00

Pro Česko, kde se boj proti korupci stal náboženstvím a kde jsme si na korupci zvykli svalovat i vlastní selhání (a někdy i osobní korupci), nenajdete lepší případovou studii, jak se dělá mediální kauza, jež ve skutečnosti není ničím víc než prázdnou bublinou. Něco jako Tomio Okamura před svým bryskním splasknutím v politice, hledáte-li ilustrativní nápovědu.

V prosincových Otázkách seděli ve studiu s Václavem Moravcem i dva hosté, kteří o boj proti korupci opírají své profesní životy: David Ondráčka, šéf české Transparency International, a Jiří Dienstbier, ministr bez ministerstva. První z nich se bojem proti korupci živí, druhý ho používá ve volebních kampaních. Takže se jím jednou za čtyři roky taky živí.

Moravec oběma hodil krvavou kost, stejně jako mnohdy jindy mediální spekulaci. Nebo taky „cinknutou“ informaci, chcete-li: poslankyně ČSSD a bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová prý chystá novelu zákona šitou na míru nejen Metrostavu, která i ostatní velké firmy zbaví právní odpovědnosti za korupční jednání, pokud prokážou, že mají firemní etický nebo protikorupční kodex.


Přečtěte si komentář Bohumila Pečinky: Trest smrti pro firmy


Všichni tři se tomu ve studiu dobře zasmáli a příslušnou novelu odsoudili. Ostatně něco takového by neodkývl ani Okamura. Dienstbier navíc zůstal sám sebou, když ještě dodal, že o takové novele zákona sice nic neví, i tak s ní ale nesouhlasí. Svým způsobem měl pravdu: nejen Benešová chystá novelu zákona, který nedávno de iure udělal z firem (právnických osob) lidi (fyzické osoby).

Jenže jak víme, firmy nejsou lidi; už třeba jen proto, že na rozdíl od nás žijí jen v obchodním rejstříku, takže se ani nemůžou dopouštět mnohých lidských zločinů. Firmy tvoří lidi, a právě ti se případných zločinů včetně korupce dopouštějí. Příliš mnoho závadných fyzických osob na jednom místě zpravidla stvoří závadnou právnickou osobu. S menší nadsázkou si představte parlament.

I proto mívají kultivovanější firmy tzv. compliance programy, které mají být prevencí pro případné kriminální jednání zaměstnanců. A právě mezi ně patří i nejrůznější etické kodexy i další kontrolní mechanismy na prevenci trestního jednání. Tahle nuance samozřejmě v současné protikorupční atmosféře, jež začíná připomínat revoluci, snadno zapadne: za korupci je třeba automaticky trestat i firmy, i když už za ni dávno trestáte jejich zaměstnance.

Protiústavní zákon

Jenže pro firmy nejde o nuanci. O tom, že současný zákon je k nim příliš tvrdý, že může být i protiústavní a že možná bude potřeba novelizovat, mluvili už při jeho schvalování mnozí právníci, například i Tomáš Gřivna, advokát a docent na katedře trestního práva Právnické fakulty Karlovy univerzity. Problém je najít správnou rovnováhu mezi tím, zhruba řečeno, kdy korupci vědomě páchá firma, a kdy se jí naopak bez jejího vědomí dopouští pouze zaměstnanci.

Protože za víno v krabici pro Davida Ratha taky netrestáme i celé hejtmanství a ČSSD, byť by to nebylo… Současný zákon navíc nemá prováděcí předpis a umožňuje zlikvidovat firmu, pokud se někteří její zaměstnanci chovají korupčně, aniž by je k tomu sama firma nabádala či vybízela. Nebo pokud se ji prostě někdo rozhodne zlikvidovat.

To vše média nezajímalo. Místo toho se zaměřila na atraktivnější a mnohem jednodušší linku: Benešová údajně pracovala pro Metrostav, a proto mu teď šije novelu zákona na míru. Takže je špatná, podporuje korupci, a proto ji musíte odmítnout v televizi, i když o ní nic nevíte. Aspoň v jednom měl ale Moravec pravdu: ve svém pořadu se skromně ptá, o jakých tématech se po něm bude mluvit. O příslušné novele se mluvilo víc než dost.


Další komentáře autora:

Zeman a Babiš, naděje se zbavíš

Už nebude líp. Teď má být hůř, říká Andrej Babiš

Moc toho nevím, ale souhlasím sám se sebou

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít