Jak se točí miliony

17. října 2005, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
17. října 2005, 00:00

SLAVNÍ PODNIKATELÉ - SALOMON MAYER ROTHSCHILD Velkou zásluhu na rozvoji podnikání v Rakousku-Uhersku mají Židé. Mezi nimi vynikala zejména rodina Rothschildů, která se podílela nejen na financování rakouské vlády, ale výrazně ovlivnila také české hutnictví a výstavbu železnic.

Rudolfova huť na dobové ilustraci. Její koupi se Rothschildovi dlouho nedařilo uskutečnit, neboť narážel na odpor olomoucké kapituly.

SLAVNÍ PODNIKATELÉ - SALOMON MAYER ROTHSCHILD Velkou zásluhu na rozvoji podnikání v Rakousku-Uhersku mají Židé. Mezi nimi vynikala zejména rodina Rothschildů, která se podílela nejen na financování rakouské vlády, ale výrazně ovlivnila také české hutnictví a výstavbu železnic.

Zakladatel rodinné dynastie Amschel Mayer Rothschild se narodil roku 1744 ve Frankfurtu nad Mohanem. Původně se měl stát rabínem, ale po smrti obou rodičů nastoupil do učení v bankovním domě rodiny Oppenheimů v sousedním Hannoveru. Získal potřebné vědomosti a po návratu do Frankfurtu si roku 1764 otevřel malý obchod a směnárnu, která se stala základem jeho budoucí kariéry finančníka.

První velké zisky přišly s napoleonskými válkami. Rothschild své peníze rozmnožil mimo jiné tím, že obchodoval s oběma znepřátelenými stranami zároveň. Z malé směnárny proto brzy vyrostl velký bankovní dům, který měl pobočky ve čtyřech dalších zemích.

Po Rothschildově smrti roku 1812 přešel majetek na jeho pět synů - Amschela, Salomona, Nathana, Karla a Jacoba (neboli Jamese), kteří řídili jednotlivé pobočky ve Frankfurtu, Vídni, Londýně, Neapoli a Paříži.

Vídeňskou filiálku měl na starosti Salomon Mayer Rothschild, který již od roku 1800 úzce spolupracoval s habsburským dvorem a roku 1815 byl povýšen do šlechtického stavu. Byl vždy velmi dobře informován a kdykoliv bylo třeba, ochotně posloužil rakouské vládě či aristokracii. Není proto divu, že ho sám rakouský kancléř Klement Václav Metternich považoval za přítele. Udržení mezinárodního pořádku, založeného Vídeňským kongresem roku 1815, nebylo pro Rakousko levnou záležitostí, kancléř se však mohl na Rothschilda kdykoliv spolehnout. Ten do roku 1848 dokázal vládě zajistit půjčky ve výši 203 milionů zlatých, z čehož měl pochopitelně i značné osobní zisky.

Podobně šťastnou ruku měl také v bankovnictví, kde mu velký zisk přinesl zejména nápad se slosovatelnými cennými papíry. Svou předvídavost dokázal také v podnikání - stal se monopolním producentem rtuti v Evropě a ovlivňoval systém pojišťovnictví v celé habsburské monarchii.

Zámek Rothschildů v Šilheřovicích.

SEVERNÍ DRÁHA

Vedle bankovnictví začalo Salomona Mayera Rothschilda brzy zajímat také hutnictví železa a doprava. Poučen špatnými zkušenostmi svého londýnského bratra Nathana si uvědomil důležitost železniční dopravy a roku 1829 se rozhodl uskutečnit projekt vídeňského profesora Franze Xavera Riepla na propojení významných průmyslových center a zemědělských oblastí monarchie. Tato myšlenka ho zaujala natolik, že nechal na vlastní náklady pořídit geologický průzkum budoucí Severní dráhy, jejíž trasa měla vést z Vídně přes Moravu do polské Věličky, kde byla velká naleziště soli.

Jakmile získal potřebná povolení, založil akciovou společnost, které stačil pouhý jeden měsíc k získání téměř osmnácti milionů zlatých potřebných na stavbu. Také realizace celé stavby byla obdivuhodně rychlá - již v roce 1839 se dalo jet z Vídně do Brna, o dva roky později do Přerova a roku 1845 až do Prahy.

Díky železnici se Rothschildova pozornost zaměřila také na ostravskou průmyslovou oblast. O zdejší železárny a uhelné doly projevil poprvé zájem již roku 1831, kdy hodlal koupit rozestavěnou Rudolfovu huť ve Vítkovicích. Záměr se však nepodařilo realizovat kvůli odporu olomoucké kapituly, která vlastnila nedaleké Frýdlantské železárny a obávala se konkurence.

Šance prolomit tento odpor se naskytla roku 1835, kdy olomoucké arcibiskupství pronajalo některé pozemky vídeňskému bankéři Heinrichu Geymüllerovi. Rothschild využil svých kontaktů a smlouvu o pronájmu brzy získal pro společnost Vítkovické těžířstvo, v níž měl majoritní podíl. Poté urychleně dostavěl všechny pece -roku 1836 první a o dva roky později další dvě - a brzy se stal největším producentem surového železa na severní Moravě. Postupně otevřel několik nových strojírenských dílen, kamenouhelných dolů i tzv. Anselmovu huť, které dal jméno po svém synovi.

VČASNÝ ODCHOD Roku 1855 Salomon Mayer Rothschild zemřel a v podnikání na Ostravsku dále pokračoval jeho syn Anselm, který následně odkoupil doly bratří Kleinů a rodinné impérium ještě rozšířil. Po roce 1860 však začal jeho zájem o průmysl na severní Moravě slábnout a mnohé z tamních podniků pronajal firmě Gebrüder Guttmann. Vše vyvrcholilo roku 1873 založením velké akciové společnosti „Vítkovické horní a hutní těžířstvo“, ve které měl bankovní dům Rothschildů již jen částečný podíl. Veškerý československý majetek prodali Rothschildové roku 1938, takže jejich ztráty za druhé světové války byly minimální. Roku 1945 bylo Vítkovické horní a hutní těžířstvo znárodněno a o rok později vznikl národní podnik Vítkovické železárny - ve druhé polovině 20. století největší výrobce oceli u nás. Jeho nástupcem je současná akciová společnost Vítkovice, která vznikla v lednu 1992. Potomci Amschela Mayera Rothschilda žijí v Evropě dodnes. Slavná rodina má v současnosti dvě větve - anglickou a francouzskou - a má přímý i nepřímý vliv na řadu bank, pojišťoven a průmyslových korporací po celém světě. Pramen: Marketing magazine SALOMON MAYER ROTHSCHILD (1774-1855)

Německý bankéř a podnikatel Salomon Mayer Rothschild se narodil 9. září 1774 ve Frankfurtu nad Mohanem. Byl jedním z pěti synů Amschela Mayera Rothschilda, zakladatele světoznámého bankovního domu.

Od roku 1816 pracoval převážně ve frankfurtské centrále a specializoval se na finanční operace s rakouskou vládou. Roku 1800 byl jmenován dvorním agentem Habsburků, což ho přimělo k častějším pobytům ve Vídni. V rakouské metropoli proto za podpory vládních míst založil filiálku rodinné banky.

Vedle velkých finančních operací, souvisejících s poskytováním úvěrů vládě, se díky svému vlivu na přední rakouské státníky účastnil i politického dění v monarchii. Kancléři Metternichovi do roku 1848 zajistil půjčky ve výši úctyhodných 203 milionů zlatých.

Kromě finančních operací se významně podílel také na investování kapitálu do výstavby železničních tratí a do těžkého průmyslu. K jeho největším investicím patřila výstavba Severní dráhy císaře Ferdinanda a dobudování vítkovických železáren. Zemřel 27. června 1855 a vedení podniků převzal jeho syn Anselm Salomon.

ANSELM SALOMON ROTHSCHILD (1803-1874)

Syn Salomona Mayera Rothschilda se narodil 29. ledna 1803 v Paříži.

Vystudoval univerzitu v Berlíně a svou podnikatelskou kariéru zahájil již v roce 1820 v bankovním domě svého strýce Jamese v Paříži.

Osvědčil se při projednávání finančních operací v Kodani, Haagu, Bruselu či Berlíně a roku 1855 se trvale usadil ve Vídni, kde se po otci ujal řízení místní pobočky.

Pokračoval v podnikatelských aktivitách svého otce, investoval do rakouského průmyslu, hornictví i výstavby železnic. Koupí majetku bratří Kleinů se stal nejvýznamnějším vlastníkem dolů na severní Moravě, v závěru života však uskutečnil některé kroky, které svědčí spíše o snaze hornictví a hutnictví opustit.

Byl významným mecenášem umění a sběratelem uměleckých předmětů, zejména obrazů, skulptur, grafiky a porcelánu. Když ve Vídni 27. července 1874 zemřel, jeho sbírka čítala více než šest set vzácných děl.

Válcovací trať Stiefel.  foto: Vítkovice

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít