Jak se ochránit před neplatiči

16. května 2012, 18:47 - red
16. května 2012, 18:47

 Rumunsko je vyhlášené špatnou platební morálkou tamějších firem. Jak vývoz vašich výrobků profinancovat a jak se ochránit před problémy, pokud rumunský partner nebude platit?  

 

V Rumunsku se podle hodnocení Světové banky výrazně zlepšuje schopnost firem platit. V hodnocení insolvenčního procesu se země zlepšila o 12 míst na současnou 97. pozici. Celkově je ovšem insolvence v zemi stále velmi aktuálním tématem vzhledem k faktu, že zde zatím převažuje špatná platební morálka a nízká likvidita firem. Špatná bonita vede velmi často k tomu, že se obchodníci uchylují k žádostem o platby za objednané zboží předem.

Obchodních případů, kdy lze přistoupit na dodávky „na fakturu“ respektive zajištěné hladkou platbou, je velmi málo, a obecně se to ani příliš nedoporučuje. Pokud se některý podnik pro tuto variantu rozhodne, pak až na základě dlouhodobých a opravdu jen velmi dobrých obchodních vztahů.

Vývozy jsou většinou zaštítěny některou z větších bank. „Mezi výrobky nejčastěji exportované do Rumunska s využitím produktů obchodního financování patří zvláště strojírenské výrobky v podobě komponentů pro energetiku. Jedná se především o vodní elektrárny, papírenské a tiskařské stroje, jeřáby, sklolaminátové potrubí a různé další druhy spotřebního zboží,“ říká Tomáš Hron, ředitel Global Transaction Banking UniCredit Bank.

Exportní akreditiv

Pro náležité zabezpečení zahraničních operací je možné využít řadu platebních instrumentů s variabilní škálou míry zajištění. Oblíbený je dokumentární akreditiv, ten se řadí mezi nejdůležitější a nejbezpečnější nástroje.

Z údajů UniCredit bank vyplývá, že právě exportní akreditiv je při vývozu do Rumunska zatím jednoznačně nejčastěji používaným instrumentem zajišťujícím platby od rumunských odběratelů. Mezi lety 2009 a 2011 se jejich počet více než zdvojnásobil. Za zmínku stojí rovněž skutečnost, že vystavení importního akreditivu požadoval za poslední tři roky jediný český dovozce z Rumunska. Tento zásadní nepoměr mezi využíváním exportních a importních akreditivů je dán nejen pozitivním saldem obchodní bilance Česka s Rumunskem, ale rovněž značným teritoriálním rizikem Rumunska, strukturou vzájemného obchodu a vyššími náklady financování rumunských partnerů na lokálním trhu.

Akreditiv je písemným závazkem banky, že poskytne třetí straně smluvené plnění a podmínky stanovené v akreditivu. Akreditiv je vystaven podle instrukcí kupujícího bankou, která provede platbu na účet třetí strany.

Použití dokumentárních akreditivů má opodstatnění zejména v méně politicky či ekonomicky stabilních oblastech a u kupujících, v něž není dostatečná důvěru. V případě nových kontraktů je vztah mezi obchodními partnery posílen přes dvě bankovní instituce, které provedou převod peněz na účet beneficienta až na základě předložení dokumentů vyžadovaných akreditivem. Akreditivy jsou oddělené od kupních smluv a bankovní instituce nejsou těmito smlouvami vázány. Uzavírání smluv s rumunskou protistranou vyžaduje vždy velmi pečlivou přípravu a v případě problémů je zcela nezbytné jednat bez prodlení, pružně a tvrdě.

Pokud exportní akreditiv obsahuje odloženou splatnost, pak některé banky velmi často nabízejí automatický odkup pohledávky z daného akreditivu. Vývozce se tak může rozhodnout podle svého aktuálního cash-flow, zda počká do splatnosti anebo využije možnosti inkasovat peníze ihned po splnění svých závazků z kontraktu.

Odkup pohledávek a bankovní záruky

Vedle akreditivů existuje možnost využití propracovanějších produktů exportního zajištění plateb v podobě odkupu pohledávek ze středně- a dlouhodobých dodavatelských úvěrů, či dokonce dlouhodobých úvěrů poskytovaných z Česka přímo odběrateli z Rumunska, a to bez participace na riziku lokálních bank. V praxi však jde spíše o výjimečné případy.

Hojně využívaným instrumentem jsou bankovní záruky, které jsou vystavovány z příkazu českých klientů pro zajištění jejich závazků z kontraktu. Zahrnují všechny typy od záruk za nabídku do tendru přes záruky za platbu předem a řádné splnění podmínek vývozu až po záruky za záruční lhůtu. Počet vystavených záruk vzrostl za poslední tři roky přibližně o třetinu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Auta
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový…
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný rebel
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít