Jak se bránit proti spamu

22. ledna 2007, 00:00 - admin
22. ledna 2007, 00:00

Smažte podezřelé e-maily pocházející od neznámých odesílatelů. Nejste-li si jisti, zobrazte si zprávu v náhledovém režimu a přečtěte si první slova. V žádném případě ale neklikejte na odkazy v ní uvedené ani neotevírejte přílohy.Antivirový program a firewall jsou základem bezpečnosti vašeho počítače.

* Smažte podezřelé e-maily pocházející od neznámých odesílatelů. Nejste-li si jisti, zobrazte si zprávu v náhledovém režimu a přečtěte si první slova. V žádném případě ale neklikejte na odkazy v ní uvedené ani neotevírejte přílohy.

* Antivirový program a firewall jsou základem bezpečnosti vašeho počítače. Nutná je jejich pravidelná aktualizace. Kvalitní výrobci antivirových programů nabízejí téměř každodenní aktualizaci, která je přitom jednoduchá a od uživatele nevyžaduje větší aktivitu. Nemáte-li počítač dostatečně zabezpečen, hrozí, že jej ovládne cizí útočník a sami se nevědomky stanete odesílatelem spamu.

* Zkuste antispamový filtr, nabízený vaším poskytovatelem připojení mnohdy i zdarma. Filtry lze koupit také samostatně v softwarových obchodech.

* Blokujte příjem e-mailů s koncovkami, z kterých žádné zprávy neočekáváte. Toto řešení je účinné, avšak použitelné například jen pro české uživatele, nekomunikující v angličtině. V takovém případě lze povolit třeba jen příjem e-mailů s koncovkami cz nebo sk.

* Nezveřejňujte svoji e-mailovou adresu na webu, není-li to nutné. Právě z internetových stránek totiž získávají spameři konkrétní adresy. Pokud už svůj e-mail musíte zveřejnit (typicky firemní kontakt při prodeji), zkuste nahradit znak @ textem - ideálně českým slovem „zavináč“. Roboty, využívané spamery, si s takovou adresou poradí méně snadno než je-li zveřejněna v klasické podobě. Zřiďte si zároveň soukromou adresu, kterou sdělíte jen důvěryhodným blízkým osobám.

* Neodpovídejte na spam. Je-li odesílatel z České republiky, musí vaše mlčení podle zákona považovat za jasný nesouhlas se zasíláním dalších nabídek. Jde-li o zahraničního odesílatele, pravděpodobně by ho váš názor nezajímal - odpověď by naopak považoval za potvrzení, že vaše adresa je skutečně aktivní a prodal by jí do dalších spamerských databází.

* Podejte stížnost příslušným úřadům. V Česku jde o Úřad pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz), který má příslušný formulář přímo na svých internetových stránkách. Kontakty na zahraniční úřady naleznete na webu www.oecd-antispam.org.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale…
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít