Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

Jak se blýsknout před obchodním partnerem

14. ledna 2008, 00:00 - Eva Marzini
14. ledna 2008, 00:00

Na jednání můžete přijet, připlout nebo dokonce přiletět. Na silnici, na vodu či do vzduchu si můžete vypůjčit luxusní dopravní prostředek. Ohromte svého obchodního partnera, svezte ho v hummeru nebo se s ním proleťte soukromým letadlem.

Luxusní dopravní prostředky Na jednání můžete přijet, připlout nebo dokonce přiletět. Na silnici, na vodu či do vzduchu si můžete vypůjčit luxusní dopravní prostředek. Ohromte svého obchodního partnera, svezte ho v hummeru nebo se s ním proleťte soukromým letadlem.

Potřebujete pro své podnikání letadlo? Nemusíte ho kupovat, stačí si je vypůjčit. Zjišťovali jsme, jaké luxusní dopravní prostředky si je možné v Česku půjčit, za kolik a kde. Zaměřili jsme se na ty, které rozhodně přispějí k vylepšení vaší image. A pokud přemýšlíte o tom, jakým směrem by se vaše podnikání mohlo vydat, přinášíme vám tipy, pokud byste se třeba chtěli pustit do podobného byznysu. Chcete vědět, kde je nejlevnější půjčovna luxusních automobilů, lodí a soukromá letecká doprava aerotaxi?

Toužíte po svezení v luxusním voze? Pestrou nabídku limuzín seženete především v Praze. Ve výpůjčním repertoáru firem nechybějí lincolny, cadillacy, mercedesy S i L, hummery ani porsche. Firmy pronajímají vozy zásadně s řidičem, jazykové znalosti a pestrost doprovodné nabídky se u jednotlivých provozovatelů značně liší.

Při půjčování vozu je dobré porovnat cenové nabídky různých půjčoven, ceny se totiž mnohdy výrazně liší. U sportovních luxusních vozů půjčovny vyžadují kauce od pěti tisíc do 100 tisíc korun nebo podpis směnky, dlužního úpisu či garanta. Při stornování objednávky počítejte u většiny firem s úhradou plné výše pronájmu. Jen včasné oznámení storna objednávky je bezplatné, a to minimálně týden před zapůjčením. Například v Mostu se svezete u společnosti limuzinylevne.cz za 1990 korun za hodinu, dvakrát tolik zaplatíte v Kyjově u limuzinykyjov.cz a v Ostravě pojedete tři hodiny se společností impexta.cz za 3000 korun. Pokud hodláte dát přednost vozu Hummer H2 nebo H3, nejlevněji si jej na hodinu pořídíte rovněž v Mostu a Ostravě. Hledáte-li extravaganci, pak se nabízí 10,5 metru dlouhá VIP verze Hummer H200 se třemi minibary i plochými obrazovkami od vipdrive.cz. Na hodinu je k dispozici za 3900 korun, za dojezd na místo si připlatíte 15 korun za kilometr. Za porsche u imagecars.cz zaplatíte za dvě hodiny od 4900 korun, nicméně počítat musíte s kaucí ve výši 75 tisíc korun.

 

Vozil jsem Rolling Stones

V dispečinku Aloise Cinka aclimuziny.cz zvoní každou chvíli telefon a monotónní tón z počítače oznamuje příchozí objednávky. Firma LCS s 37 vozy je jednou ze dvou desítek půjčoven vytříbených vozů v Česku. Pražský podnikatel začínal v roce 1991 s Tatrou 613, dnes zaměstnává několik profesionálních řidičů a dispečery. Jako většina velkých provozovatelů sídlí v Praze, služby směřuje na movitou místní klientelu a bohaté rozhazovačné turisty. „Vozil jsem Rolling Stones, Johnnyho Deppa a řadu jiných hvězd,“ říká podnikatel. „Obchodní partnery oslníte přistavením dlouhé černé limuzíny s průvodkyní,“ doporučuje Alois Cinek. Dvě hodiny jízdy ve Strech Limo 120 VIP stojí 4730 korun do 60 kilometrů. Cena nezahrnuje honorář společnice ani občerstvení.

Řidiči většiny společností mluví aspoň anglicky anebo ještě německy, domlouvají se s klienty i na doprovodném programu. Jde často o zábavu pro manželky manažerů. Oblíbené je odpolední nakupování v buticích s exkluzivním zbožím.

Na jižní Moravě nabízí naleštěné bouráky kyjovský podnikatel Petr Schiel. Jeho specialitou je Tatra 57A a Rolls Royce Silver Spur, chystá přikoupit i vládní model Tatry 603. Za dvouhodinovou projížďku zaplatíte 4500 korun.

Při půjčování dopravního prostředku buďte obezřetní. „Důležité je ověřit si, jestli je provozovatel skutečným vlastníkem vozidla,“ radí Alois Cinek. Seriózní společnost zašle klientovi na požádání kopie pojištění a velkého techického průkazu faxem. Cinek dále doporučuje firmu ještě před spoluprací navštívit, prohlédnout si vozový park a ujistit se o stavu vozidel. Významnou roli sehrávají možnosti vozového parku firmy. „V půjčovně by mělo být více aut stejného typu, pro případ náhrady. V průběhu jízdy může dojít k poruše vozidla a pokud firma nemá náhradní, může z toho být problém,“ zdůrazňuje.

O úrovni profesionality půjčovny svědčí i fakt, že se o klienta po celou dobu pobytu stará jen jeden řidič. Pokud firma poskytuje ještě další služby, jako servis bodyguarda, neměl by jím být řidič, ale jiná osoba, která je vždy v bezprostřední blízkosti zákazníka. „Limuzíny si pronajímají lidé, kteří jsou přesní a důslední, proto pokud chcete mít úspěch, musíte být také takoví a vyžadovat preciznost i od svých zaměstnanců,“ naznačuje zároveň Cinek, jak si v branži získat renomé.

 

Z Prahy do Ostravy za 70 tisíc

Na obchodní jednání se nemusíte trmácet autem. S aerotaxi můžete přiletět ze všech letišť v České republice, lety nabízí desítka soukromých leteckých společností. VIP klienty a manažery například přepravuje ABS Jets z Prahy, Xair z Hradce Králové, VAN AIR Europe z Brna, LetŞs Fly z Ostravy a L-Consult z Mnichova Hradiště. Individuální lety jsou mezi českými podnikateli zatím nedoceněnou službou. Zásadní výhodou vzdušného taxi je dolet na místa, kam běžné linky nelétají.

A jak takový let vypadá? Stačí, když na letiště dorazíte deset minut před odletem. Čekat dlouhou frontu na odbavení nemusíte. V letištní hale se setkáte s kapitánem, a ten vás odvede k přepážce pro VIP klienty, kde budete odbaveni asi za pět minut. „Pokud se zákazník zpozdí, nebo naopak bude potřebovat odlétat dříve, spojí se s pilotem a podá mu instrukce ke změně letového plánu,“ líčí výhody Ladislav Rasl, spolumajitel rodinné firmy L-Consult, která služby aerotaxi na trhu nabízí. Doprava soukromým letadlem je dražší než přeprava běžnou leteckou linkou. Například jedna osoba letící z Prahy do Ostravy ve čtyřmístném letadle zaplatí obousměrně okolo 70 tisíc korun.

Rozhodující položkou na výši ceny letu je přistavení letadla. „Vyplatí se vybrat si leteckou společnost v okruhu vzdušnou čarou do 200 km, kdy je dolet nejlevnější. Naše letadla si volají k přistavení firmy z Karlových Varů, Budějovic, Ostravy i Poznaně,“ uvádí Ladislav Rasl. Na výši ceny se také odrazí délka čekání letadla na klienta. Pokud se budete chtít vracet do dvou dnů, letadlo na vás počká za zhruba 20 tisíc korun za den. V ceně je dvoučlenná posádka, ubytování a strava. Přesnou kalkulaci za dobu čekání však vystaví letecké společnosti individuálně. Ceny se totiž budou značně lišit podle destinací.

V případě, že pobyt zákazníka trvá déle než dva dny, je výhodné využít služeb zprostředkovatelů letů, takzvaných brokerů. Přes partnery pro klienty vyhledávají nejvhodnější spojení a širší nabídku letů. „Pronajmout si lze malé letadlo pro čtyři osoby i Boeing pro 100 lidí. Soukromé lety často využívají sportovci, hudebníci a filmové produkční společnosti,“ uvádí Adam Bílek, majitel společnosti Prop-Jet, který doporučí nejvhodnější lety do zákazníkem uvedené destinace. Bílek služby nabízí od počátku roku 2007 a tvrdí, že se mu začíná dařit. „Poptávka po aerotaxi za uběhlé měsíce narostla o čtvrtinu,“ uvádí.

„Některé firmy nabízejí cenu letu bez uvedení poplatků, jako například za přistavení letadla. To je ale pro zákazníka docela nepřehledná informace. My nabízíme cenu konečnou,“ přibližuje Rasl. Pokud si hodláte ověřit, zda má letecká společnost oprávnění přepravovat osoby, seznam držitelů povolení najdete na stránkách Úřadu pro civilní letectví ČR www.caa.cz. Vyvěšená je tu i černá listina http://ec.europa.eu/transport/air-ban/. Ta zaznamenává společnosti, které nesplňují požadavky pro přepravu osob. Na stránkách můžete také podat stížnost na přepravce. Podle mluvčí úřadu Jitky Ungerové si ale na aerotaxi ještě nikdo nestěžoval. „Služby, které letecké společnosti poskytují, jsou na vysoké úrovni a přesto je ještě zdokonalují,“ dodává.

 POBYTY NA LODÍCH

lokalita                  typ lodě/počet kabin                období                                       cena Kč/týden

Karibik                   katamarán/4                               prosinec                                   od 47 000 až 191 000

Thajsko                  plachetnice/4                             prosinec                                   od 67 000 až 163 000

Chorvatsko             plachetnice/4                              březen                                     od 15 000 až 202 000

Pramen: internetové prezentace firem YachtNet.cz a YachtCharter.cz

BYZNYS OD KORMIDLA

Agenturnímu pronájmu dává přednost stále více lidí. „Před 15 roky jsme pronajali lodě na desítky týdnů ročně, dnes jsou to stovky týdnů. V průměru náš celkový roční obrat dosahuje 20 milionů korun,“ uvádí Pavel Stejskal z brněnského TPS centra. Kromě exkluzivních charterů lodě rovněž prodává a poskytuje k nim technický servis. Značné výdaje si ale v byznysu s jachtami vyžaduje cestování a výstavy. „Dopravit loď na výstavu stojí milion korun,“ dodává. Kamenem úrazu může být pro začátečníky v obchodě s pronájmy lodí neznalost trhu a nemožnost kompetentně poradit klientovi. „Pokud hodlá někdo začít dnes, bude se mu těžce konkurovat s firmami, které nasbíraly za 15 let zkušenosti a mají již upevněné kontakty se zahraničními partnery,“ míní Pavel Stejskal. Dostat se k významným partnerům v zahraničí vyžaduje dlouholetou spolupráci a postupné získávání důvěry. Pavlovi Stejskalovi se to prý podařilo jen proto, že kromě obchodu poskytuje rovněž servis lodí. Svým způsobem mu k tomu napomohl i prestižní mezinárodní jachtařský závod – Česká námořní rallye – jenž loni proběhl už po jedenácté. Rovněž pražský podnikatel Martin Voženílek pozoruje rostoucí poptávku po chartrech na lodích. „Od roku 2000 do 2005 nám obraty rostly ročně o 20 procent a vloni jsme jejich nárůst zaznamenali dokonce o 45 procent. Každým rokem také vyškolíme přes stovku nových kapitánů,“ líčí Voženílek. Jeho firma poskytuje služby certifikované ISO 9001. „Chtěli jsme tím zákazníkům vyslat signál, že jsme seriózní. Letos jsme po třech letech úspěšně služby recertifikovali,“ doplňuje.

Obchodní katamarán

Zatím zřídka českými podnikateli využívaný, přitom velmi pohodlný a efektní způsob jak ohromit obchodního partnera, je pozvat jej na exotickou jízdu lodí. Na trhu tuto atrakci nabízí asi dvacítka firem zaměřených na charterové pobyty na lodích. Například na exluzivní megajachty se specializuje TPS centrum, menší jachty najdete u Bemex Boat, T-yacht, YachtNet a Jachting Zindulka. Firmy na svých webových stránkách nabízejí výběr lodí v destinacích napříč zeměkoulí. Nejčastěji Čechy navštěvovanou lokalitou je pobřeží Chorvatska, ale v zimě je rovněž oblíbená Kuba, Seychely a Karibik.

Výše ceny pronájmu lodí obecně závisí na její velikosti a typu, stáří i počtu cestujících osob. Plachetnice jsou dostupné téměř všem, nejlevnější týdenní pobyty nabízejí agentury v Chorvatsku. V prosinci vychází sedmidenní pobyt na komfortní plachetnici o délce do 15 metrů pro deset osob na 56 až 84 tisíc korun. Dražší než jednotrupé plachetnice jsou katamarány. „Katamarán se tolik nenaklání, což může pro účely obchodního jednání vyhovovat,“ uvádí majitel YachtNet Martin Voženílek, který pronájmy různých typů lodí na trhu poskytuje. Katamarány jsou oblíbené v Karibiku, kde týdenní pobyt vychází od 70 do 190 tisíc korun. Nejdražší je ovšem pronájem motorových lodí.

Náročným obchodníkům se může vyplatit investice do pronájmu některé z megajachet. Za lodě o délce nad 24 metrů zaplatíte za týden i více než milion korun. „V této hodnotě ročně prodáme jeden až dva pobyty, v některých případech na dva až tři týdny,“ uvádí Pavel Stejskal, majitel rodinné firmy TPS centrum. Denní sazba za služby se pohybuje od 2800 do 4000 korun. U menších lodí šetří ten, kdo má kapitánské zkoušky a loď si řídí sám.

Najmout si lze hostesku, kuchaře i lékaře. U některých firem se platí také za úklid lodí 2800 korun. A počítat se musí i s úhradou vratné kauce ve výši podle typu lodě od 22 tisíc do 84 tisíc korun jednorázově za menší lodě. Kauci je možné ještě pojistit za denní sazbu zhruba 3000 korun. Nezapomeňte k výdajům připočítat přesun do vzdálených destinací buď autem, autobusem nebo letadlem. Například let do Karibiku vychází na 20 tisíc až 30 tisíc korun na osobu. Pavel Stejskal jako jediný z poskytovatelů luxusních megajachet na trhu zajišťuje pro klienty rovněž přímou dopravu. Ti mohou odletět soukromým letadlem do jakékoliv destinace, a pak z letiště limuzínou do přístavu rovnou k jachtě.

Seriózní agentury se nepodbízejí

Neznalý zákazník by se měl vyvarovat firem, které se podbízejí podezřele velkou slevou. Podle Martina Voženílka je rozumné obrátit se na firmu s alespoň tříletou zkušeností. „Optimální sleva seriózního obchodníka je u menších lodí 15 procent, nad 20 už je na pováženou a 40 procent je podezřelé,“ upozorňuje Pavel Stejskal. Se slevami u pronájmu megajachet nepočítejte, naopak je součástí bontonu na závěr poskytnout posádce „spropitné“ ve výši deset procent ceny nájmu.

AEROTAXI 

destinace                                                         typ letounu                        cena Kč za osobu

Praha - Gdaňsk - Praha                                   Seneca/Cheyenne                    90 200 až 142 800

Ostrava - Dortmund - Ostrava                          Seneca/Cheyenne                   137 600 až 219 000

Karlovy Vary - Barcelona - Karlovy Vary            Cheyenne                                      311 800

Pramen: internetová prezentace firem

Vyplácí se vědět, že standardní pronájem je týdenní, od soboty do soboty. Například uprostřed týdne je rezervace také možná, ale jen těsně před plánovaným termínem. Je ale pravděpodobné, že volnou loď v tak krátkém termínu nenajdete. Pokud byste v Chorvatsku o letních prázdninách trvali na nestandardním pronájmu, například od středy do středy, i přestože hodláte vyplout jen na týden, počítejte s úhradou celých 14 dnů. Jiná možnost je počkat na nabídku „last minute“, pokud firma nenajde zájemce. V destinacích dostupných letecky, například v Řecku, jsou partneři ochotni přizpůsobit termíny letům.

Martin Voženílek upozorňuje začátečníky, aby si neplánovali jednání na jediný den, mohlo by jej překazit špatné počasí. Rozumné je počítat s časovou rezervou aspoň na dobu několik dní nebo jednoho týdne. A v případě nepříznivého počasí si program zpříjemnit pobytem v přístavu.

S nadhledem je třeba brát kulturní zvláštnosti jižních národů. Kdy příslib – dostavím se za deset minut – se může podle místních zvyků protáhnout třeba i na hodinu. Užitečné je také vědět, že mořská nemoc hrozí všem, i zkušeným. Za příznivého počasí a při krátkých přeplavbách se jí ale obávat nemusíte.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jak prodat byt co nejdráže? Nepodceňujete profesionální fotky a home staging
Bez imunity nepřežijeme, proto si ji hýčkejme
Zpřísnění podmínek pro hypotéky se může dotknout i refinancování
Svátek Všech Svatých a Dušičky, aneb proč to není státní svátek?
Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích?
Auta
Fungují u nás správně dobíjecí stanice? Česká obchodní…
Mlhovkáři, nízké slunce, námraza… Jste připraveni na podzimní nástrahy silnic?
Sedm užitečných prvků výbavy moderních aut, které nikdo nepoužívá
Spoluzakladatel Škody Václav Klement se narodil přesně před 150 lety
Nová Panamera konečně dostala verzi GTS. Nabídne 460 koní a sportovnější podvozek
Technologie
Pro iPady vyjde Photoshop CC, který se vyrovná verzi pro tradiční počítače
Huawei Mate 20 Pro: nejočekávanější smartphone je plný překvapení (video)
Chystá se nový formát SD karet pro smartphony. NM Card bude stejně velké jako nanoSIM
Palm se vrací s prťavým smartphonem, který má jedno velké ALE
Přehled: Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích?
Hry pro příležitostné hráče