Jak poznat tu pravou

25. června 2007, 00:00 - admin
25. června 2007, 00:00

O kvalitě poradenské firmy si můžete udělat vcelku věrohodný obrázek už po prvním jednání. Na co se při prvním kontaktu zaměřit? Zeptali jsme se přímo zástupců jednotlivých firem působících v oboru. Kvalitní agentura žadateli nabídne stručné zhodnocení dotačních možností projektového záměru ještě před tím, než s žadatelem uzavře smlouvu.

**O kvalitě poradenské firmy si můžete udělat vcelku věrohodný obrázek už po prvním jednání. Na co se při prvním kontaktu zaměřit? Zeptali jsme se přímo zástupců jednotlivých firem působících v oboru.

Kvalitní agentura žadateli nabídne stručné zhodnocení dotačních možností projektového záměru ještě před tím, než s žadatelem uzavře smlouvu. „Nevěřte slibům agentur, že žadateli určitě zajistí dotaci, na tu není automatický nárok a vždy je třeba splnit kritéria daného dotačního programu a uspět v konkurenci s ostatními záměry,“ radí zástupce ředitele poradenské firmy Eurovision Miroslav Čapka.

„Přinejmenším by agentura žadateli měla na požádání předložit seznam referenčních projektů, které už zpracovala. Tady je důležitý nejen obsah, ale též objem srovnatelný se záměrem žadatele. Důležité je dát si pozor i na firmy s jedním zaměstnancem a spolupracujícími externisty, rozhodně je třeba vidět přehled členů projektového týmu. A na stole by se měly objevit i certifikace kvality a pojištění odpovědnosti podnikatelů,“ dodává.

„Žadatel by od kvalitní poradenské firmy měl očekávat a také vyžadovat reference a zkušenosti s přípravou projektů, které by mu měly být na požádání k dispozici. Opravdu dobrá společnost by navíc měla poskytnout první konzultaci projektového záměru zdarma a být schopna alespoň odhadnout cenu za přípravu projektu i to, jaké bude potřebovat informace. A to i v současné době před vyhlášením výzev,“ shrnuje ředitel pro oblast strukturálních fondů společnosti Raven Consulting Martin Krištof. A podobně jako jeho kolega dodává: „Solidní firma váže část ceny na úspěch při vyřízení dotace, naopak vyvarovat by se žadatelé měli firem, které chtějí platbu nebo její velkou část předem. Případně slibují stoprocentní úspěch.“

„Určitě už během konzultace by měli mít pracovníci dané firmy představu, do jakého programu zařadí žadatelův projekt. Samozřejmostí je i prokázání toho, že firma a její pracovníci už nějaké projekty zpracovávali a že byly i schváleny,“ upozorňuje projektový manažer společnosti Technoexport Jiří Novotný.

„Solidní firma by také měla požadovat alespoň část platby až po obdržení dotace, aby byla zajištěna motivace zpracovatele ke kvalitní přípravě žádosti. Žadatel by rozhodně neměl přistupovat na zálohové platby. Rovněž k průběžným platbám by mělo dojít až po odevzdání alespoň části díla. Rozhodně je také třeba okamžitě přerušit kontakty s jakoukoliv firmou, která tvrdí, že dotaci zaručeně zajistí. Buď lže, nebo se pohybuje za hranicí zákona,“ uzavírá Novotný.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Seznam Email bude bezpečnější. Konečně přijde dvoufázové ověření
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít