Jak pomoci Ukrajině?

06. března 2014, 12:00 - Miroslav Zámečník
06. března 2014, 12:00

Samozřejmě, že v tuhle chvíli bude nutné pomoci finančně, zabránit ukrajinskému defaultu a pomoci stabilizovat měnu. Rychle je třeba uzavřít takovou Asociační dohodu, která poskytne lepší přístup konkurenceschopného ukrajinského zboží (v první řadě zemědělských komodit) na evropské trhy, než to, co bylo nabízeno před Majdanem (a vším, co následovalo).

Jenže ani to se neobejde bez zklidnění politické a hospodářské situace a alespoň elementární dohody s Ruskem. V opačném případě bude třeba i mnohamiliardová finanční pomoc podle klasického modelu známého ze všech zemí, kde chybí důvěra v politickou a ekonomickou stabilitu, okamžitě přetočena do dolarů a odeslána mimo Ukrajinu. Z toho by měly paradoxně prospěch jenom privilegované skupiny, které z pokřiveného a zkorumpovaného ukrajinského ekonomického systému tyly nejvíce.

Mezinárodní finanční instituce mají s Ukrajinou již více než dvě desetiletí zkušeností, a nehledě na vynaložené desítky miliard (celková historická angažovanost pouze Mezinárodního měnového fondu a Světové banky představuje skoro 19 miliard dolarů) jsou výsledky mírně řečeno nepřesvědčivé.

Janukovyčova ekonomická zhovadilost

Ilustrujme si to na jednom příkladu. Na sklonku loňského roku Viktor Janukovyč odmítnul uzavřít jednání s Mezinárodním měnovým fondem, mimo jiné s odkazem na to, že si nenechá vnutit zvýšení cen plynu pro domácnosti o 40 procent. MMF přímo navrhoval, aby zvýšené tarify byly dvěma pětinám nejchudších domácností kompenzovány adresnými finančními dávkami, ale tohle nějak zaniklo.

Janukovyč se tak prezentoval jako obránce národních zájmů a levné energie pro domácnosti. Prvoplánově to je asi politicky atraktivní, což nic nemění na tom, že jde o ekonomickou zhovadilost čítankového formátu.

Země dováží zemní plyn z Ruska, a následně se dodává ukrajinským domácnostem řekněme za pětinu ekonomických nákladů, tedy zhruba pětkrát levněji než v sousední a ještě mnohem chudší Moldově. Jako sociální politika je to pozoruhodně neefektivní, protože ze subvencí energií vždy a všude disproporčně více profitují bohaté vrstvy.

Rusko si subvence může dovolit

Ukrajina sice není sama, kdo to dělá, třeba Rusko nebo Írán mají podobnou politiku, ale s jedním obrovským rozdílem: mají největší zásoby konvenčního zemního plynu na světě.

Rozdíl mezi stejnou politikou velkého vývozce a dovozce je samozřejmě zásadní: Rusko si otevřené i nepřímé subvence energií může dovolit. Neboť všechno, co v krátkém horizontu obětuje, jsou nižší exportní příjmy z vývozu a nižší přebytek běžného účtu platební bilance. Jednou se každé masívní plýtvání zdroji vymstí, ale odklad splátek je u zdrojově bohaté země dlouhý.

Udržování závislosti na Rusku

Zkoušet pěstovat stejnou politiku na dovozně závislé Ukrajině ve vztahu k nesrovnatelně mocnějšímu sousedovi je nejenom finanční sebevražda (subvence energií představovaly v roce 2012 ekvivalent 7,5 procenta HDP, tedy více než ukrajinské výdaje na zdravotnictví), ale také udržování trvalé závislosti na Rusku, které tak dostává možnost povolováním či utahováním kohoutů ovlivňovat ukrajinskou politiku. Je to jenom jeden prvek ukrajinského rébusu, ale důležitý pro pochopení, proč Západ nemůže – a ani nechce – hrát stejnými kartami jako Rusko.

Udržovat Ukrajinu pod svým vlivem levnými dodávkami plynu pro něj znamená fakticky rozšířit svoji domácí politiku na další, byť velkou a lidnatou provincii. Pro Západ znamená profinancování mamutího deficitu běžného účtu platební bilance (loni přes 8,5 procenta HDP) způsobeného subvencemi energií, ale i jinými absurdně chybnými politikami, které nahrávají ukrajinským elitám do kapsy, rychlé zvyšování finanční expozice vůči zemi, která fakticky funguje jako potrubní pošta. Pošta, kterou se s vysokými přenosovými ztrátami posílají peníze kam? Do Ruska.

Hra s garantovanou prohrou jedné strany není hra a nemá ani smysl ji hrát. A Kreml musí bavit.


Čtěte další komentáře Miroslava Zámečníka:

Majdan aneb Konec milovníka pštrosů

Pěkný základ pomníku

Kdyby aneb Co si přát s novou vládou

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít