Jak ochránit osoby ve statutárních orgánech

20. dubna 2010, 12:29 - Miroslav Kabát
20. dubna 2010, 12:29

Vrcholní čeští manažeři odpovídají za způsobené škody plně a neomezeně

Běžná manažerská chyba může ohrozit nejen dlouhodobou prosperitu firmy, ale i soukromý majetek osob v jejím vedení. Čeští manažeři si však zatím jen málo uvědomují svou odpovědnost. Kvůli špatné legislativě, pomalosti soudů a malé medializaci případů nejsou přesvědčeni, že by se měli před následky svého jednání chránit. Za škody přitom odpovídají plně a neomezeně, jejich odpovědnost je společná a nerozdílná a nelze ji smluvně omezit. V době nepředvídatelného vývoje ekonomiky, kdy je profese manažerů obtížnější a riskantnější než dříve, však začíná jejich zájem o pojištění odpovědnosti pozvolna narůstat.

Pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti osob ve statutárních orgánech vztahující se na škody z jejich rozhodnutí je přitom na trhu už mnoho let – Directors and Officers Liability Insurance neboli D&O pojištění (viz D&O pojištění). Má původ v angloamerickém prostředí a uzavírá se vždy pro všechny členy statutárního orgánu kvůli jejich společné a nerozdílné odpovědnosti.
Pojištění pokrývá škody, jež svým rozhodnutím způsobili, a zejména náklady na právní obranu v soudním sporu. Díky neustálému zdokonalování tohoto produktu chrání i dědice a rodinné příslušníky pojištěných osob. Další jeho výhodou je, že lze rozšířit i na další manažery společnosti a za určitých okolností i na její zaměstnance. Ochrana se vztahuje i na dobu, kdy pojištěný již přestal vykonávat činnost ve statutárním orgánu.

Česká republika

Na českém trhu nabízí produkt v různé kvalitě mnoho pojišťoven. Jeho dojednání však není stejně jednoduché jako pojištění majetku. Prověřuje se ekonomická stabilita pojišťované společnosti, předkládají se účetní výkazy za poslední roky a vyplňují obsáhlé dotazníky. Proces trvá minimálně měsíc a ani pojišťovací makléř, se kterým je vhodné se při sjednávání spojit, nemůže přípravnou dobu urychlit. Navíc, každá pojišťovna si pojištěné vybírá, a proto nelze některé statutární orgány pojistit.
Nedostatečné právní vědomí způsobuje, že počet pojištěných je v České republice oproti zahraničí stále nízký. A nezměnila to ani současná krize. V ČR ani v podstatě neexistuje medializace škodních případů. Další překážkou jsou nejasná pravidla. Společnosti, které pojištění platí, narážejí občas na nejednotná pravidla finančních úřadů. Některé dovolují započítat příslušné částky do nákladů, jiné je berou jako finanční požitky pojištěných osob, a pojistné jim proto zdaňují. Snaha pojišťoven o sjednocení výkladu se již mnoho let míjí účinkem. V ČR je téměř pravidlem, že v případě zdanění ztrácejí zástupci ve statutárních orgánech o toto pojištění zájem. Opačná situace je u cizinců. Ti je naopak vyžadují, neboť v jejich zemích se považuje za samozřejmost.

Zahraničí

V sousedním Německu je situace jiná. V nedávné úplatkářské aféře představitelů Siemensu byla vyčíslena škoda ve výši až 2,5 miliardy eur a tisk případ probíral několik měsíců. Limit Siemensu na pojištění D&O byl přitom jen 250 milionů eur. Úplatkářství sice není pojistitelné riziko, ale pojišťovna vyplatila sto milionů, a navíc 5,5 milionu eur za náklady na právní ochranu představitelů Siemensu.
V ČR se o takových kauzách z médií nedozvíme. Tuzemské soudy řeší především škody, jež vznikly při prodeji nebo koupi akcií. Ve většině případů se akcionáři cítí být ošizeni a snaží se získat více peněz, nebo naopak méně zaplatit. Soudní řízení však zpravidla končí smírem a pojišťovny hradí „jen“ náklady na právní ochranu pojištěných členů statutárního orgánu, přestože mohou být na české poměry značné.
Bude zřejmě trvat ještě několik let či desetiletí, než se toto pojištění stane pro statutární orgány běžné a lidé je budou při nástupu do funkcí vyžadovat stejně, jako to už dlouho činí manažeři v USA či v západní Evropě. Dříve nebo později se však stane i v ČR samozřejmostí.

Box:
D&O pojištění
Sjednává se vždy na funkci, nikoli na jméno. Pokrývá případné pokuty, penále, náklady na očištění dobrého jména, právní zastoupení pojištěných a na další škody způsobené členy statutárního orgánu. Vyloučeny jsou například škody, z nichž osoba získá majetkový prospěch, či ty, které jsou způsobeny v podstatě jakýmkoli zářením nebo na zdraví. A také škody, pokuty a penále vyplývající z daní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít